Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 01-01-1970 02:00

PEYGAMBERIN BESER OLUSU VE PEYGAMBERSIZ BIR DIN PROJESI (3)

PEYGAMBERIN BESER OLUSU VE PEYGAMBERSIZ BIR DIN PROJESI (3)

Son zamanlarda bizim peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) ile diger peygamberlerin arasinda hiçbir farkin olmadigi ifade edilerek beseri yönü ön plana çikartilip siradanlastirma çabasi görülmektedir

Konunun neden dönüp dolasip buralara kadar geldigi oldukça manidardir

 

1-      Bütün insanlara gönderilmis olan o ümmi peygambere inanan ancak dogru yola erebilir:

"(Ey Peygamber!) De ki: Ey insanlar! Süphesiz ki ben hepinize gönderilen Allah'in peygamberiyim; o Allah ki, göklerin ve yerin mülkü O'nundur; O'ndan baska ilâh yoktur; diriltir ve öldürür. Artik Allah'a iman edin; Allah'a ve O'nun sözlerine iman eden Ümmî Peygamberine Resulüne inanin; O'na uyun ki dogru yolu bulasiniz." (A'raf Suresi, 158)

 

2-      Allah Teâlâ, su sözüyle Resulullah (s.a.v.) ümmetini, ona adiyla hitap etmelerini yasaklamistir:

 

"Peygamberi kendi aranizda birbirinizi çagi­rir gibi çagirmayin" (Hucurat Suresi, 2-4)

 

3-      Kur'an'daki Hz. Peygamber (s.a.s.)'e atfen geçen "HIKMET" kavramiyla, HADIS ve SÜNNET ‘in kastedildigi birçok müfessirce ifade edilmistir. (Bak! Bakara Suresi, 129, 151; Nisa Suresi, 113)

 

4-      "Ey Muhammed!  De ki: Babalariniz, ogullariniz, kardesleriniz, esleriniz, akrabaniz, elde ettiginiz mallar, durgun gitmesinden korktugunuz ticaret, hosunuza giden evler sizce Allah'tan Peygamberinden ve Allah yolunda savasmaktan daha sevgili ise, Allah'in buyrugu gelene kadar bekleyin. Allah fâsik kimseleri dogru yola eristirmez." (Tevbe Suresi, 24)

 

5-      "Hayir; Rabbine andolsun ki aralarinda çikan anlasmazlik hususunda seni hakem kilip, sonra da verdigin hükme karsi, içlerinde hiçbir sikinti duymaksizin (onu) tam manasiyla kabullenmedikçe iman etmis olamazlar." (Nisa Suresi, 65)

 

6-      Hz. Peygamber (a.s.), müminlerin canlarindan daha üstündür, hanimlari da hepsinin annesi hükmündedir:

 

"Peygamber, müminlere kendi canlarindan daha önce gelir. Onun esleri de mü'minlerin analaridir." (Ahzab Suresi, 6) 

 

7-      Resulullah (s.a.v.) de Allah gibi hüküm koyar ve o hüküm konusunda hiçbir müminin onun disinda tercih yapabilme sansi da yoktur:

 

"Allah ve Resulü bir is hakkinda hüküm verdikleri zaman, hiçbir mümin erkek ve hiçbir mümin kadin için kendi isleri konusunda tercih kullanma haklari yoktur. Kim Allah'a ve Resulüne karsi gelirse, süphesiz ki o apaçik bir sekilde sapmistir." (Ahzab Suresi, 36)

Konuyla ilgili bazi hadisi serifler de söyledir:

1-      "Sizden birinize Ben, annesinden, babasindan, çocuklarindan ve bütün insanlardan daha sevimli olmadigim müddetçe  tam iman etmis olamaz." (Buhârî, Iman: 8; Müslim, Iman: 69,70)

 

2-      Cabir îbn Abdillah (r.a.) anlatti: Peygamber (s.a.v.) söyle buyurdu:

 

"Bana, benden önceki peygamberlerden hiçbirine verilmeyen bes sey verildi: Bir aylik yoldan (düsmanimin kalbine) korku vererek mu­zaffer oldum. Benim için yer mescid ve temiz kilindi. Ümmetimden biri, nerede namaz vakti gelirse orada namaz kilsin. Ganimetler bana helal kilindi. Hâlbuki benden önce hiç kimseye helal kilinmamisti. Bana se­faat verildi. Diger peygamberler özellikle kendi kavmine gönderiliyordu. Ben ise bütün insanlara gönderildim. (Buharî, 1/119; Müslim, kitabu'l-mesacid, 3; Neasi, Kitabu'n-nuhl, bab: 46;   Imam Ahmed, Müsned, 3/304, 5/148; Darimi, 2/224; Beyhakî, Sünenu'l-Kübra, 1/212, 2/329, 433, 6/291, 9/4; Ebu Nuaym, Hilyetu'l-Evliya, 8/316; Ibn Ebi Seybe, Musannef, 11/433; Humeydi, Müsned, 945; Ibn Kesir, el-Bidaye ve'n-Nihaye, 6/291)