Malatya
Giriş Tarihi : 06-08-2021 17:22   Güncelleme : 06-08-2021 17:22

Pertek Köprüsü Çağrıları Sürüyor

Malatya Sanayisi için alternatif lojistik ağını sağlayacak Pertek Köprüsü projesi için Malatya Milletvekillerinden destek bekleniyor. Elazığ Basınında yer alan haberlerde köprünün 2022 yılı yatırım programına alınması için çevre illerdeki Milletvekillerine çağrıda bulunuldu. Tunceli ve Elazığ’ı Keban Barajı üzerinde birleştirecek projenin, bölgenin lojistik imkanını sağlaması açısından önemli olduğu belirtildi.

Pertek Köprüsü Çağrıları Sürüyor

Elazığ, Malatya, Tunceli, Erzincan ve Karadeniz Bölgesindeki diğer illerdeki Sanayi Maddelerinin lojistiğinde büyük bir avantaj sağlayacağı düşünülen Pertek Köprüsü’nün etüt ve fizibilite çalışmaların da sona gelindi. Halen yapılıp, yapılmayacağı tartışmalarının sürdüğü köprünün 2022 yatırım programına alınması bekleniyor.

Kuru Kayısı ihracatınındı 500 milyon dolar hedefi için yeni pazarlara ulaşmak gerekiyor. Pertek Köprüsünün tamamlanması halinde Filyos Limanı ve Doğu Karadeniz Bölgesine ulaşımda Lojistik maliyetleri düşecek. Lojistik masraflarında yaşanacak düşüş ve Navlun ’da tek merkeze bağlılık sorunu ortadan kalkacağı için ihracat kaleminde yüksek artışlar yaşanabilir. Pertek Köprüsü ’nün yapılması ve projenin hayata geçirilmesi hayali 2022 yatırım programına dahil edilmesi ile gerçekleşebilir.

Zonguldak’ta Filyos Limanı Projesi ve Karadeniz Bölgesinde yapılacak diğer Liman projeleri, Yeni Ticaret Merkezleri ve bu merkezlerle yeni pazarlara ulaşma imkanı sağlayacak. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki Şehirlerin Doğu Karadeniz Bölgesine açılacak kapısı konumunda olan Pertek Köprüsü, tamamlanması halinde Malatya dahil 25 İlin sanayisine yeni pazarlar kazandıracak.

Ebubekir Atila