Malatya
Giriş Tarihi : 21-01-2021 19:02   Güncelleme : 21-01-2021 19:02

Peletleme Tesisi 2024’te Açılacak!

Hekimhan’ın her yönüyle Malatya'nın yükselen bir değeri olduğunu Kaydeden Hekimhan Belediye Başkanı Turan Karadağ ilçenin gelecek vaat eden bir ilçe durumuna geldiğini söyledi.  Karadağ, OYAK grubu tarafından ilçeye kazandırılacak olan peletleme tesisinin 2024 yılında tamamlanacağını belirtti

Peletleme Tesisi 2024’te Açılacak!

Belediye Başkanı Turan Karadağ gelen tesislerin yaklaşık bir buçuk ay önce tamamlandığını hatırlatarak şöyle konuştu. “Biz Hekimhan Belediyesi olarak otellerimizi, lojmanları gelen arkadaşlara tahsis ettik. Şu anda sahada çalışmalara başladılar. Firma yılda 4 milyon metreküp maden çıkarmayı hedefliyor. Bu maden, 72 sene rezervi olan bir maden.  Türkiye'nin yüzde 70 demir cevheri Hekimhan Hasan Çelebi mahallemize çıkmaktadır. Onun için de bu olay hem Hekimhan için hem Malatya’mız için, hem de Türkiye’nin ekonomi açısından mükemmel bir olay. Biz şanslıyız gururluyuz. Gerçekten büyük bir yatırım olduğunu söyleyebilirim. Başkan Karadağ, tesisin tam olarak faaliyete geçtiğinde 2 bin kişiyi istihdam edecek kapasiteye ulaşacağının altını çizerek İşadamlarına da şu şekilde çağrıda bulundu; “Bu tesis işe başladığında yaklaşık 2 bin kişi istihdam ederek işe başlayacak.  2024 yılında peletleme fabrikasının devreye gireceğini ve ondan sonra da bu işin 5 bin tane çalışana ve en az 30 bin tane iştirakçiye burada dolaylı yönden iş imkânı sağlayacağını düşünüyoruz. Burada bir çağrı yapmak istiyorum. Bütün işverenler, Hekimhan’ı sevenler,  Malatya’yı sevenler İşadamları gelsinler. Yatırımlarını yapsınlar. Belediye olarak onların önlerini açacağız. Bölgemize yatırım yapmalarını istiyoruz. Yatırım yapmaları için de a konut yapmaları lazım. Otel yapmaları lazım. Sanayi yapmaları lazım, buraya gelip restoranda açmalar lazım.  Yani gelsinler artık şu demeyelim. Elimizde her şey var. Bunların yapılması pazarlanması lazım diyoruz. Bu konu sadece Hekimhan Belediyesi olarak değil, değil benim olduğu kadar sizin gazetecilerin, Malatya'nın ileri gelen bürokratlarının Malatya’daki iş adamlarımızın önem vermesi gereken bir konudur.  Aman ha aman gelin. Hekimhan gerçekten Türkiye'de bir değerdir. Bir markadır. Malatya'nın yükselen bir yıldızıdır diyerek yatırımcıları, iş adamlarını Hekimhan’a davet ediyorum. Gelin birlikte beraber el ele vereceğiz burada onlara yardımcı olacağız. Biz yer altından çıkan hiçbir madene karşı değiliz. Biz onların yanındayız. Onlarla beraberiz.  Onlara sahip çıkacağız diyorum.”

HEKİMHAN’IN EVLATLARI İŞ SAHİBİ OLACAK

Alınacak işçiler için öncelikle Hekimhanlı işçilerden seçilmesi talebini dile getiren Karadağ; “Burada ilk anda 2 bin işçi çalışacağı zaman En azından buranın insanları, Hekimhan’ın evlatlarının, Malatya'nın, etraftaki insanların şartı şu. Öncelikle çalışanlarını Hekimhan’dan alacaklar. Malatya'dan, diğer ilçelerden de alacaklar. Biz şunu istiyoruz.  Evet, kendi getireceği bir kadro olacak. Ne getirecekler. Kendileri teknik elemanlarını getirecekler.  Ama geriye kalan en az bin tane adamı ilk başta Hekimhan’dan alacaklar.  Hekimhan var, Kuluncak, Yazıhan var. Diğer ilçeler var. Malatya merkez var.  Burada teknik elamana da ihtiyaç olacak. İnşaat mühendisi, Makine mühendisi, jeoloji mühendisi, kaynakçı, güvenlikçi gibi diğer bütün elemanların elinde bir sertifika olması lazım. Bize veya direkt olarak maden ocağına başvurdukları zaman biz onların öncülüğünü yaparak, yine söylüyorum bu bölgenin insanlarından başlamak şartıyla, öbür insanlarla beraber bunu devam ettireceğiz. Hekimhan gerçekten bundan 70 yıl önce 45 bin nüfusa sahipti. Bu madenin gitmesi ile beraber Şu anda beraber şu anda nüfus 20 bine düştü. Doğalgazda geldiği zaman Hekimhan eski hareketine, canlılığına yeniden kavuşacağına inanıyorum. Buraya kurulan fabrikada madenler işlenecek, fabrikada bilye haline getirilecek, buradan demiryolu vasıtasıyla İskenderun’a veya Karabük’e gönderilecek. Buraya yapılan fabrika da Divriği’de olan fabrikanın 3 buçuk katı büyüklüğünde bir yapı olacak” şeklinde konuşarak açıklamasını sonlandırdı.

A.Vahap Kaygusuz – Fatma Doğanay