Eğitim
Giriş Tarihi : 09-04-2021 07:09   Güncelleme : 09-04-2021 07:09

PDRM Hizmete Girdi

​​​​​​​ Malatya Turgut Özal Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu. Bu merkezde öğrencilerin sosyal, duygusal ve bilişsel yönden sağlıklı bir gelişim sürdürebilmelerine yardımcı olmak amacıyla öğrencilerin öğrenimleri boyunca ortaya çıkabilecek olan çeşitli problemlerine yönelik "önleyici ve gelişimsel" çalışmalar yürütülecek.

PDRM Hizmete Girdi

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uygulama ve Araştırma Merkezi, Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde öğrenim gören öğrencilerin kendilerini daha iyi tanımalarına, sorunlarının kaynaklarının farkına vararak sorunlarına yönelik baş etme becerisi geliştirmelerine, sağlıklı kararlar alabilmelerine, etkili iletişim becerileri kazanmalarına, akademik başarılarını arttırmalarına ve üniversite yaşamına uyum sağlamalarına yardımcı olmayı amaçladığı belirten Rektör Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, merkezin uzaktan eğitim sistemi ile hizmet vermeye başlayacağını müjdeledi.

Pandemi sürecinde de eğitim faaliyetlerinin kesintisiz devam ettiğini anımsatan Rektör Karabulut,” Bilindiği gibi Covid_19 salgının ciddi olarak her şeye yansıması oldu. Hayatımızın her alanında da etkisini görmeye devam ediyoruz. Covid_19 dünyada eğitim, ekonomik, eğitim, sağlık, tarım, turizm ve gıda sektörleri başta olmak üzere tüm sektörleri etkiledi. Cumhurbaşkanımızın ve Sağlık Bakanımızın yapmış olduğu açıklamalar doğrultusunda üniversitemiz de 12 Mart 2020 tarihinde almış olduğu karar ile 30 Mart 2020 de kendi yerli ve milli yazılımlarımız ile geliştirdiğimiz uzaktan eğitim sistemimiz ile eğitim sürecini bugüne kadar başarılı bir şekilde sürdürmüştür. Eğitim faaliyetlerimizi hız kesmeden sürdürürken öğrencilerimiz için sosyal ve bilinçlendirici etkinliklerimizi de uzaktan eğitim sistemimiz aracılığı ile gerçekleştirdik.” ifadelerine yer verdi.

Rektör Karabulut sözlerine şu şekilde devam etti;” Evet bu süreç toplumumuzun büyük bir kesimini olumsuz olarak etkiledi. Salgına yakalanan insanların hastalıkla mücadelesi ve psikolojilerine etkisi, salgından uzak durmak için alınan tedbirlerin toplumumuz üzerindeki psikolojik etkileri gibi çeşitli yönler insanlar üzerinde farklı psikolojik sorunlara neden oldu. Malatya Turgut Özal Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uygulama ve Araştırma Merkezi’miz yine uzaktan eğitim sistemimiz aracılığı ile online seanslar ile öğrencilerimizin bu tür sorunlar ile mücadelesinde destekçisi oluyor. Öğrencilerimizin her zaman, her koşulda yanlarında olmaya devam ediyoruz. Psikolojik danışma hizmeti, kişinin kendini anlaması, farkındalık kazanması, problemlerini tanımlaması ve çözüm yolları bulması, kararlar alması, çevresiyle uyumlu ve sağlıklı bir iletişim halinde olması ve kendini geliştirmesi için uzman kişilerce verilen profesyonel bir yardım sürecini kapsıyor.”

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER