Röportaj
Giriş Tarihi : 06-10-2021 13:12   Güncelleme : 06-10-2021 17:52

PDR’de Gizlilik İlkesi Önemli

Yapı gereği her şeyden olumlu veya olumsuz etkilenen bir varlık olan insanı temel alan çalışma alanında Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Malatya Şube Başkanı Öğretim Üyesi Dr. Yüksel Çırak ile hem önemli konulara temas ettik. Psikolog olarak bir çok alanda çalışma imkanı bulduklarını ifade eden Çırak, “Bizim toplumu eğitmek gibi bir sorumluluğumuz var. Bizim uzmanlık alanımızda kişinin birçok şeyi farkına varmasına yardımcı olmak, aileye birçok şekilde de destek olmak var. Bunu yaparken de en temel ilkemiz gizlilik.” dedi

PDR’de Gizlilik İlkesi Önemli

-Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği olarak ilgilendiğiniz alanlarınızdan kısaca bahsederseniz neler söylersiniz, bu kapsamda okul faaliyetleriniz nelerdir?

“Bireysel olarak çocukların baş edemediği, ne yapacağını bilemediği sorunları olabilir. Biz o zaman devreye giriyoruz. Tekniklerimiz, yöntemlerimiz özeldir. Bu eğitim dahilinde çocuğun kişiliğini, gelişimini güçlendirmek, sorunlarıyla baş edebilir olması için uğraşıyoruz. Zor bir meslektir. Dolayısıyla insanı ilgilendiren her şey bizim ilgilenmek zorunda kaldığımız bir şeydir. Çünkü insan her şeyden etkilenir. İnsanın biyolojik yapısını bilmek zorundayız. Psikolojik yapının çalışma biçimi böyledir. Sonuçta insan bir sosyal varlıktır. Aile var, anne- baba var. Başkaları var, arkadaşı var yaşa göre çocuğun içinde bulunduğu döneme göre anaokulunda, ilkokulda, ortaokulda, lisede bambaşka bilişsel akıl yürütme biçimi var. Birbirinden niteliksel olarak da niceliksel olarak da farklı  akıl yürütme biçimi var. Buna göre yönlendirmeleri gerekiyor. Yani bir ilkokul 3’te 4'te olan daha henüz çocuk ergenliğe giriş aşamasında olan bir bireyin muhakeme etme olayı çok farklıdır. Ona göre farklı yaklaşmanız gerekiyor.  Çocuk bir şeyi algılamasında, değerlendirilmesinde, eğer yardımcı olacaksam, bunu ilkokul çocuğuna farklı, lise çocuğuna farklı yaklaşmalıyım. Bizler bunu bilmek zorundayız.  Okul dışında da hizmetlerimiz var. Meslektaşlarımızın okulda çalışmaları bizim için ayrıca önemli. Çünkü herkes okullardan geçiyor. Gelişimlerini tam tamamlamadan orada o çocuklarla ilgilenmek sorunları yakalamak çok kolay. Bu anlamda okul önemli bir şeydir.”

-Okul dışı faaliyetleriniz hakkında neler aktarırsınız?

“Okul dışında ise insanın sorunu hayat boyu var. Evlilik, aile gibi sorunlarından başka konularda ihtiyaç olduğunda birileri yönlendirdiğinde veya bize gelindiğinde bunların da bir sorun olduğunu bildiğimizden destek olmaya çalışıyoruz. Bunun yanında bizim toplumu eğitmek gibi bir sorumluluğumuz da var. Bu nedenle okullarda ya da farklı kurumlarda, kendi alanımızda olmak üzere seminerler ve eğitim çalışmaları yapıyoruz. Adliyelerde, çocuk mahkemelerinde görev alıyoruz. Örneğin çocuk mahkemelerinde bir çocuğa herhangi bir şekilde taciz olabilir veya bir şeye tanık olmuş olabilir. Savcılık soruşturma yaptığında yanında mutlaka psikolog olması gerekiyor. Birçok yerde psikolog yok.  Bu nedenle psikolojik danışmanların Milli Eğitim sistemi dışındaki danışmanlarına icapçılık adı altında görev veriliyor.  Örneğin bir psikolojik danışman herhangi bir ilçede görevi varsa gece saat 11'de de 2 de arayıp, hocam görüşmemiz lazım diyerek arkadaşlarımı çağırırlar ve onun gözetiminde bilgi alabilirler. Yani adli sistem içerisinde de infaz kurumlarında da görev alabiliyoruz. Örneğin bir kişi bir cezaevine konuldu. Orada ilk yapılan şeylerden bir tanesi psikolog ile görüşecek. Bu görevi de sistem içerisine de bizim PDR mezunları da alınmaya başlandı.”

-Sonuçta insanların özel hayatlarına da temas ediyorsunuz bu konuda gizlilik ilkesi için neler kaydedersiniz?

“En temel bir ilke gizlilik, çok önemlidir. Sosyal hizmetlerde birçok arkadaşımız çalışıyor. Çünkü orada da çocuklar çeşitli nedenlerden dolayı sosyal hizmetlerin koruması altına alınıyor. Bunlarda ilgili sorunlarla da meslektaşlarımız ilgileniyor.  Kısaca ilgili olabileceğimiz ve olmak zorunda olduğumuz alanlar çok geniş. Bu anlamda görüşme yapan psikolojik danışmanların kendi kişisel merakları nedeniyle değil. Bazı şeyleri anlayabilmek için, gerçekten kişinin kimseye anlatmadığı, sır gibi şeyleri de bilmek zorunda kalıyor. Biz aldığımız bilgileri hiçbir kimse, hiçbir kurumla paylaşmayız. Yasa gereği de kimse de bizden bunu istemez. Sadece kişinin sıkıntılarının, sorunlarının altında yatan bazı şeyleri anlayabilmek için bazen bir şeyler sorabiliriz. Bazen de kişi anlatır. Gizlilik en temel ilkemizdir.”

-İnsanlar psikologlara gidince genelde rahatlama gösterir bu konudaki düşünceleriniz neler?

“Kişiyi rahatlatmak veya huzursuz etmek gibi görevimiz yok. Her mesleğin zorlukları var. Bizim de zorluklarımız var. Sorumluluğumuz var ama konusu insan olan bütün meslekler zordur. Bizim de bir şeyler anladığımızda dinlendiğimiz de onlarla etkilenmememiz mümkün değil. Bu anlamda da bu hususlarla baş etme stratejilerimiz var. Bizim uzmanlık alanında kişinin birçok şeyi farkına varmasına yardımcı olmak, aileye birçok şekilde de destek olmak vardır.”

A.Vahap Kaygusuz – Hanife Yiğit’in Röportajı