Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
28 MAYIS Cumartesi 22:38
Advert

Advert

PCR Zorunluluğu Kısmi Olarak Kaldırıldı

İçişleri Bakanlığı’nın PCR testi zorunluluğu kısmi olarak kaldırıldı.  81 İl Valiliğine gönderilen genelgede  PCR zorunluluğunun nerelerde kullanılacağı belli oldu.

Sağlık
Giriş Tarihi : 17-01-2022 17:21   Güncelleme : 17-01-2022 17:21
PCR Zorunluluğu Kısmi Olarak Kaldırıldı

İl Umumi Hıfzıssıhha  kurulu toplantısında alınan kararda Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün değerlendirmesi uyarınca uçakla şehirler arası seyahat edecek olan aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişiler için de PCR testi uygulaması sürecek.

Aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden, konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklere katılacaklara, Milli Eğitim Bakanlığı okullarında görev yapmakta olan personele (öğretmen, servis şoförü, temizlik personeli vb.), tüm kamu ve özel iş yerlerinde çalışanlar ile kamu ve özel kurumlar tarafından düzenlenen  öğrenci kamplarına katılacaklara ise PCR testi ile tarama yapılmayacak. Genelgede, aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden, PCR testi istenecek ve istenmeyecek durumlar belirtildi. Buna göre, huzurevi, bakımevi, sevgi evleri ile ceza ve tevkif evlerinin aşısız veya son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş çalışanları, belirlenen durumlarda ceza ve tevkif evlerindeki tutuklu ve hükümlüler, yurt dışına seyahat edecek kişiler (seyahat edilecek ülkenin belirlediği kurallar doğrultusunda) için PCR testi ile tarama yapılmasına devam edilecek.>>>HABER MERKEZİ

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR