Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
03 TEMMUZ Pazar 23:55
Advert

Advert

Pazarların Ateşi Düşecek

Malatya Seyyar Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Ümit Emre, Semt pazarlarındaki mevsimlik sebze ve meyve fiyatların beklenen seviyeye geldiğini söyledi. Emre, küçük çaplı, evlerde üretim yapanları da ürünlerini pazarlarda satmaya davet etti.

Ekonomi
Giriş Tarihi : 24-06-2022 07:19   Güncelleme : 24-06-2022 18:22
Pazarların Ateşi Düşecek

Hava şartları nedeniyle mevsimlik sebze ve meyvelerin pazar tezgâhlarında yerini almaya başladığını kaydeden Oda Başkanı Ümit Emre, açıklamasında öncelikle;  “Ülkemiz,  dört mevsimi yaşayan, dünyada üretilebilecek gıda üzerine bir çok ürünün üretildiği, ürün çeşitliliğinin bol bulduğu bir ülke. Böyle bir ülkede olduğunuz böyle bir vatanımız olduğu için gurur duymalı ve mutlu olmalıyız. Gerçekten de dünyanın haline baktığımız zaman, sebze olsun meyve, tahıl ürünleri olsun, bu sene her şeyimiz bol Allah'a şükür.  Sadece sıkıntımız bizim gibi üretici olsun, nakliyeci olsun, esnaf olsun girdiler de büyük bir sıkıntımız var.   Bu da mazot fiyatlarının yüksek olması sıkıntısı. Mazot bütün sektörleri A'dan Z'ye etkileyen bir konu. Bunun yanında girdi maliyetleri, işçi SSK’sı BAĞ-Kur’u çok yükseldi. Devletimizden Allah razı olsun. Asgari ücretliye zam pazarlığı yapıyor. Ama biz şimdi esnaf olarak kokuyoruz ki bunu bize yansıması nasıl olacak diye ”sıkıntıları dile getirdi.

Pazarlarda yerli ürünlerin yerini almasıyla fiyatların düşmeye başladığını aktaran Emre; “Şu anda pazarlarımızda, esnaflarımızda fiyatlarımız gerçekten de mevsim şartlarına göre fiyatları uygun.  Bugün karpuz fiyatı da 3-3.5 lira arası karpuz var. 5 – 6 liraya domatesimiz var. Patates de biraz fiyatlar yüksek. O da önümüzdeki beklediğini hafta 10 güne kadar düşmesini bekliyoruz. Meyve sebze Tamam tezgâhlara indi. İnşallah Rabbim devamını nasip eyler, bolluk bereket ve huzur içinde bir yıl  yaşarız. Dünyanın hali ortada. Ülkemiz, gerçekten de biz doğalgaz üretip satan, petrol satan bir ülke değiliz. Birçok şeyi, örneğim büyük temel gıdayı dışarıdan almak zorundayız. He beraber birlik beraberlik içinde, huzur içinde bu günlerinde kısa zamanda da atlatılacağını düşünüyorum. Allah herkese yardımcı olsun. Bu ülkemizi de Bayrağımızı da başımızdan eksik etmesin.  Sebze ve meyve fiyatlarında şu an şu an çok cüzi bir miktar daha düşmesini bekliyoruz. Biber, domates, patlıcan, fasulye gibi ürünlerde girdi maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı, nakliyenin, işçinin, gübrenin, mazotun bu seviyenin çok da altını beklememek lazım. Çünkü onlar da insanlar emek sarf ediyor, bir yılı umudunu bağlıyor, onunla çocuğumu okutuyor, borcunu ödüyor, evini geçindiriyor. Bu maliyetlerin daha da aşağıda olmasını çok beklememek lazım. Fiyatlar hemen hemen normal seviyede ama bir miktar daha düşük bekliyoruz” şeklinde konuştu.

BOŞ ALANLARI DEĞERLENDİRELİM

Boş durumda duran verimli arazilerin de değerlendirilmesi önerisinde bulunan Emre; “ Malatya’mız o kadar güzel iklim şartlarına sahip ki,  maalesef sadece kayısı üzerine gidiyoruz. Hâlbuki ki birçok semtimizde çok güzel seralar olur. Çok güzel ürünler yetiştirilir. Sadece Malatya’da karpuz, Kavun üretiyorlar. Bunun yanında, çeşitli sebze, domates,  biber,  fasulye, üzüm, gibi bu konulara da ben Malatyalıların ilgi göstermesini istiyorum. Arazisi varsa, arsası varsa eksin kardeşim. O zaman elde edeceği ürünler bedava olur. Çok şükür sulanabilir arazilerimiz var. Çünkü barajlarımız çok. Her şeyin kaynağı eğitim ve üretim.  Bu eleştiriye önce kendime yapıyorum. Hazırı tüketen bir toplum haline geldik. Birileri üretsin, biz alalım. Paramız da çok gitmesin. Böyle bir şey yok. Bugün sana buğday Rusya'dan geliyorsa, bu ekmeği sen 5 lira yemeye razı olacaksın. O kadar arazilerimiz boş duruyor.  İnsanlarımız ekmeye üşeniyor. Arazide çalışmaya üşeniyor ama başkaları yapsın, biz bedava yiyelim diyor. Böyle bir şey yok. Çok güzel arazilerimiz var. Sulu tarıma elverişli. Bugün domatesin kilosu 8 lira deyip yakınmaktansa eş ihtiyacın kadar ek, geri kalanı da sat ailene katkın olsun. Malatya’mızın nüfusu 800 bin. Barajlarımız var. Sularımız var. Serin bölgelerimiz var. Her türlü meyve ve sebzenin yetişme ortamı var. Ama maalesef kayısı kayısı kayısı.  Tamam, kayısı Piyango çok güzel. Malatya’mızın büyük bir artısı.  Ama bunun yanında patlıcan bugün 8-10 lira diye yakınıyorsak,  sen bahçene ektin de olmadım mı? diye sordu. 

PAZARLARIMIZ ÜRETİCİYE AÇIK

 Pazarlarda kendi üretimini yapanlarda yasa gereği yüzde 8-10 arasında üreticiye yer ayrılmak zorunda olduklarını de kaydeden emre bu konudaki yeterince talep görmediklerini de dile getirerek açıklamasını; “Maalesef sadece kaydı geliyor. Bu konuda Malatya’mızda buraları kullanacak üretici yok. Üreticiyim diye Malatya portakal yok, portakal getirip satıyor. Böyle değil. Kendi doğal ürününü üretecek, ben de pazarlarda satmasına her türlü yardımcı oluyorum. Bugün kendi üreten kim varsa gelsin bana bu konuda yardımcı olur Ama yok maalesef Yok fazlası bir toplum olur. Bizim yardımcı olduğumuz insanlar bireysel 300-500 metre yeri olan insanlar örneğin domates, biber,  salatalık ekmiş. Bunları getirdiği zaman biz bu konuda yardımcı oluyor uz. Ama adam 500 dönüm ekmiş, pazara kamyonla pazara gelsin, ben ona yardımcı olayım,  böyle bir şey yok. Bu vatandaş ticarete girdiği için o komisyonunca haline girecek, toptan satacak. Ama bu konu peynir için, reçel için,  yumurtası varsa 10 tane yumurta ,tavuğu varsa onu satmak için, peynirini getirsin, kurutmalığı varsa küçük çaplı getirirsin Ben pazarlarında bunları da görmek istiyorum.  Haftada 5 kova yoğurt getirse bunu pazarcı esnafım dahi satın alır. Herkes kendi çapında kadını, çocuğu, genci, yaşlısı üretime katılması lazım. Ülke olarak ayakta durmak için, kimseye muhtaç olmamak için ve üretiminde vatanın da savunulacağına inanıyorum. Üretimi olmayan bir vatan da ayakta kalmaz” ifadeleriyle sonlandırdı.

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz (Özel Haber) 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR