Ekonomi
Giriş Tarihi : 11-06-2021 07:12   Güncelleme : 11-06-2021 13:21

Pazarda Kurbanlık Telaşı Başladı

Büyükşehir Belediyesine ait Canlı Hayvan Pazarı’nda hummalı faaliyet başladı. 20 Temmuz Salı günü başlayacak olan kurban bayramına yaklaşık 40 gün kalmasına rağmen vatandaşlar kurbanlık alma telaşına şimdiden başladı

Pazarda Kurbanlık Telaşı Başladı

Pandemi nedeniyle uzun süre kapalı kalan Malatya Büyükşehir Belediyesine ait canlı hayvan pazarında kurbanlık satışlarıyla ilgili yoğunluk şimdiden başladı. Kurban fiyatlarının henüz netleşmemesine rağmen .   20 Temmuz Salı günü başlayacak olan bayramda kurban kesmek isteyen vatandaşların şimdiden kurban tedarikine başlamaları pazardaki kalabalığın da artmasına neden oldu. Malatya Canlı Hayvan Pazarı Dernek Başkanı Ramazan Kırma konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, hayvan yetiştiricilerinin en büyük sıkıntılarının arpa ve suni fiyatlarındaki kontrolsüz artış olduğunu kaydederek bu konuda önlem alınmasını istedi. Malatya’ya Arpa satış ofisi de kurulmasını isteyen Başkan Kırma, şöyle konuştu.  “Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan ve uzun süredir kapalı durumda bulunan canlı hayvan pazarımız nihayet geçtiğimiz günlerde açıldı. Geçen yıldan beri pandemi dolayısıyla kurbancılar endişe içindeydi. Ancak şu an endişelenecek bir durum yok. Malatya canlı hayvan pazarımızda küçükbaş büyükbaş olmak üzere inek, düve, koyun, keçi gibi hayvanların hepsi mevcuttur. Yine burada kesim yerlerimiz, hayvan barınaklarımız mevcut. Kurban olmak isteyen kardeşlerimiz kurban almadan önce mal pazarına gelsinler fiyatları öğrensinler. Şayet burada kurban almak isterlerse burada barınak yerlerimiz mevcut. Yerimiz var. Ayrıca burada Belediye veterinerleri Tarım İl Müdürlüğü personelleri burada kontrollerini yapıyorlar. Öncelikle buradaki fiyatları öğrenip uygun hayvanı uygun bir şekilde aldanmadan buradan alsınlar. Tabii bestecilerden de kurbanlık kalan vatandaşlarımız var bunlar da aynı şekilde hareket etsinler.

TMO Malatya’da Satış Ofisi Açsın

Yem fiyatlarındaki artışların kurban fiyatlarını da etkilediğini söyleyen Kırma, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin Malatya’da silo açmasını talep ederek açıklamasını şu şekilde sürdürdü. “Kurban fiyatlarına gelince özellikle yem fiyatlarında meydana gelen artışlar kurban fiyatlarına da yansıdı. Geçen yıla göre yem fiyatları 2 katına yükseldi. Canlı bir hayvanın maliyeti gerçekten çok fazla yükseldi. Yem girdilerine gelince Devletimiz yerimde besicilere destek çıkmalı ki en azından fiyatlarda düşsün. Arpanın kilosu 3 TL oldu. Birçok yerde Arpalar yanmış diyorlar. Malatya’da böyle bir durum yoktur. TMO besiciye arpa veriyor. Ama Malatya’da arpa yok.  20 ton üstü arpa almak isteyen il dışına gidip oradan alıyor. 3-5 tane ineği olan gidip dışardan alamıyor. Yetkililerimizden talebimiz burada bir arpa Ofisi satış yeri yapsınlar. Malatya’da depoları olsun. Yetiştiricilere komşu illerde mısır veriyorlar. 20 ton üstü alan belki bir kamyon tutarak getirecek ama iki tane 3-5 tane  ineği olan bir yetiştirici nakliye verip te il dışına gidip mısır  getiremiyor.  Devletimiz destek veriyor ama bu desteklerinde yetiştiriciliğe göre düzenlenmesi lazım. TMO burada depo kursun. Mısır'a burada dağıtsın milleti yem konusundan mağdur etmesinler bize destek çıksınlar.”

A.Vahap Kaygusuz – Hanife Yiğit (Özel Haber)