Genel
Giriş Tarihi : 13-01-2022 22:00   Güncelleme : 13-01-2022 22:00

Pazarcıların Yemeğinde Sorunlar Konuşuldu

Malatya Seyyar Pazarcılar odası başkanlığı tarafından istişare ve değerlendirme toplantısı yapıldı. Yemekli olarak düzenlenen toplantıya pazar esnafı büyük rağbet gösterdi. Özel bir salonda düzenlenen toplantıda pazarcı esnafı bir araya geldi. Yemekte Pazar esnafının sorunları ele alındı

Pazarcıların Yemeğinde Sorunlar Konuşuldu

Emre konuşmasında pazarcıların sıkıntılarının çözülmesi için günden güne güzel gelişmeler yaşandığını kaydederek, hizmet veren belediyelere de teşekkür etti.  Emre konuşmasında ise şu ifadeleri kullandı. “Bizler pazarcı esnafı olarak iyi günde de kötü günde de birbirimizin yanında olan, büyüğüyle küçüğüyle, zenginiyle fakiriyle büyük bir aileyiz. Öyle renkli bir aileyiz ki Türkiyede bizim bir örneğimiz yoktur. Bu aile içinde bazı aksaklıklar olursa da bunu da kendi içimizde kapatacağız. Bir seçim geçirdik. Oy veren ve vermeyen tüm arkadaşlarım benim başımın tacıdır. Evim, telefonum, işyerim ve yüreğim sizlere her zaman açıktır. Birlikte konuşacağız, anlaşacağız ve sorunlarımızı birlikte aşacağız. Biz beraber oldukça ekmeğimiz soframız bereketli, yüreğimiz haraketli olur. Birlikte olursak güçlü oluruz.”

SIKINTILARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇABA SARF EDİYORUZ

Emre konuşmasında pazarcıların yaşadıkları sorunlara da değinerek; “Bazı sorunlarımız var. Pazarlarımızın en büyük sıkıntılarından bir tanesi tuvalet sıkıntısıdır. 2023 yılında kimse evinin önüne, sokağının içine tuvalet yapılmasına razı gelmiyor. Belediyelerimiz bunu yapmaktan kaçınmıyor. Biz de talep etmekten bıkmıyoruz. Ama tuvalet yapılacak yer bulmakta sıkıntı yaşıyoruz. Yer bulduğumuz yerlere de yapacağız. Diğer bir sıkıntı çadır iplerinin bağlanma konusu.  Pazarcı denince çadır, çadır da ip bağlama yeri olmayınca mağdur oluruz. İpek caddesi olsun, Niyazi Mısri caddesi olsun bu caddeler artık şehrin göbeği konumunda. 30-35 yıl önce kurulan pazarlar. Dükkan sahipleri müsaade etmiyor. Belediyeler yardımcı oluyor ama caddeye girdiğimiz zaman, elektrik, telefon dahi yer altına alınmış. Doğalgaz, Maski yer altında. Bu kurumlardan müsaade almadan direk dikemiyoruz. Kurumlardan bir tanesi razı olmazsa izin verilmiyor. Bu konuyu da pazarların tamamında olmazsa da ileriki zamanlarda çözmeye çalışacağız. Müsaade alınan, izin verilen yerlere yönelik çalışma yapacağız” ifadelerini kullandı.

ÜYE KAYITLARI MERKEZDEN YAPILIYOR

Üye kaydetme konusunda da değinen Emre, “Bizim üye kaydetme ve silme yetkimiz yoktur, Bu konu devletin belirlediği yasalar ve kanunlar çerçevesinde yapılmaktadır. Bu konu maliye kaydı ile ilgilidir. Üye kaydı demek Pazar yerini çoğaltmak anlamına gelmesi demektir.” Dedi Emre konuşmasının sonunda ise Esnafın sokağın sigortası olduğunu belirterek; “Birbirinize sahip çıkın, birbirinizi yıpratmayın. Esnafı yıpranınca oda yıpranır, Oda yıpranırsa itibarımız yıpranır. Ben göreve geleli 8 yıl oldu. Bu süre içerisinde esnafıma halel getirmemek için giyimime, kuşamıma, konuşmama azami özen gösterdim. Sizlerden de bu şekilde hareket etmenizi beklerim.  Sizlerde e bu konuya dikkat edin ki esnafımızın itibarı artsın hep beraber daha güçlü . Diğer yandan Pazar içinde numaralama sisteminde son aşamaya gelindi. Hiçbir pazarı kaldırmadık. Kimsenin ekmeğiyle uğraşmadık.  Kanuna bir pazarcı mazeret belirtmeden 3 hafta üst üste pazara gelmediğinde ruhsatı iptal edilir diyor. Yerinize bu nedenle sahip çıkın ki yeriniz elinizden gitmesin. Şimdi beğenmediğiniz yer ileride elinize geçmez. Sizleri bu konuda hassas olmaya davet ediyorum. Pazarcı tezgah aralarına ve yol ortalarına bir şey konulmamasını istiyorum” diyerek konuşmasını; “ Yol kapatmayın, aidatlarınızı da zamanında ödeyin “çağrısında bulunarak konuşmasını sonlandırdı.

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz