Ekonomi
Giriş Tarihi : 25-09-2021 10:57   Güncelleme : 25-09-2021 11:15

Pazarcı Esnafımız Sıkıntı Yaşıyor

Malatya Seyyar Pazarcıları Odası Başkanı Ümit Emre, son günlerde sebze ve meyve fiyatlarında meydana gelen artışların mevsimsel olduğunu kaydederek, önümüzdeki günlerde yeni ürünlerin piyasaya çıkmasıyla fiyatların normal seviyeye ineceğini söyledi.

Pazarcı Esnafımız Sıkıntı Yaşıyor

Sebze ve meyve fiyatlarındaki arışı değerlendiren Seyyar Pazarcıları Odası Başkanı Ümit Emre, artışın mevsimsel boşluktan kaynaklandığını kaydederek, “ Bu yıl arz talep fiyatları meselesinden dolayı sebze ve meyve fiyatları gerçekten de son zamanlarda yani bu 20 günlük bir zaman diliminde yükselmeye başladı. Bu da mevsim kurak gitti. Bu nedenle de ilimizde yetiştirilen yazlık ürünlerimiz bitmeye başladı. Sera ürünleri için de henüz vakit erken olduğu için mevsimsel boşluktan kaynaklanan bir fiyat artışı oldu. Ülkemizde de sizlerin de takip ettiği gibi bu yıl ihracatlar şaha kalktı. Birçok ürünümüzde yurtdışına ihraç malı olarak gidince, üreticilerimiz taleplere yetişmekte zorlandı. Bundan dolayı da fiyatlar yükseldi. Vatandaşın alım gücü de az olduğu için gerçekten de sıkıntı olmaya başladı. İnşallah önümüzdeki haftalarda bu sorunu aşacağız. Çünkü kışlık ürünlerimiz mandalinası, ıspanağı, pırasası, karnabaharımız yani kışlık ürünlerimiz piyasaya çıkmaya başladı. Bu ürünlerin de üretimi artınca fiyatlarda yerin oturur. Biraz sabretmek lazım” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz yıl bölgemizde yaşanan depremin ardından Covid-19 Pandemisinin de pazarcı esnafını etkilediğinin altını çizen Emre; “Esnafın sıkıntılar denilince bazı şeyler esnaf mal oluyor. Gerçekten de bizim pazarcı esnafı ürüne ulaşımla bazı konularda sıkıntı yaşıyor. Örneğin araçlarda uygulanan K1 K2 yollardaki kantarlar, esnafın ürüne, tarlaya, köylüye ulaşması ne kadar kolaylaşırsa fiyatlarda da o kadar istikrar olur, o kadar ucuzluk olur. Çünkü benim pazarcı esnafım küçük esnaf. Küçük bir arabası var. Bugün gidip onunla rahat bir şekilde Adana'da Mersin'de malını getirebilse, direkt vatandaşa ulaştırabilse bu sorunların birçoğu da ortadan kalkar. Esnafı sıkıntısına gelecek olursak, bu yıl yaşanan pandemi, gerekse Malatya'mızın atlatmış olduğu deprem, diğer yandan pandemi henüz sona ermedi. Nasıl ki çocuk- çocuk, kadınlarımız sıkıntı çektiği gibi esnaflarımız da sıkıntı çekti. Esnaflarımızdan Allah razı olsun. Ne kadar sıkıntıya da düşse de Devleti'nin yanında durdu. Esnafımızın beklentisine gelince çekmiş olduğu kredilerin uzatılması, kullanmış olduğu kredi kartları var. SSK prim borçları var. Arabaların bandrolleri var. Esnafın beklentileri bu yönde. Bunlara bir kolaylık sağlanırsa, esnafın bir nebze de olsa açılır” ifadeleriyle aktardı.

Pazarcı esnafının en büyük sıkıntılarından birinin yol kenarlarında, köşe başlarında tezgah açan korsan esnaflar olduğunu dile getiren Emre, “ Pazarcı esnafımızın en büyük sıkıntısından birisi de kayıt dışı esnaflık yapanlardır. Bu nedenle de kayıt dışı esnaf ile de biraz mücadele etmek gerekiyor. Bu konu da belediyelerin işi. Bu konuda denetimlere biraz daha ağırlık verirlerse esnafımız açısından iyi olur. Gerçekten de yol karınlarında duran, mahalle aralarında, cami önlerinde köşe başlarında kavşaklarda duran korsan satıcılar var. Gerçekten de Malatya artık bir korsan cenneti oldu. Burada Belediyelere sesleniyorum. Bunlarla etkin bir şekilde mücadele etmedikleri takdirde mahallemizde kaybeder, esnafımızda kaybeder, SSK mızda kaydeder, Maliyemiz de kaybeder. Çünkü bu esnafların girdisi yok. Ürünü nereden almış, kaça almış, kaça satmıştır. Korsan olduğu için denetleme şansın yok. Bunun önüne geçerlerse esnafımız adına da, ülkemiz adına da çok güzel olur. Bunlarla ne kadar mücadele ederlerse o kadar başarı sağlanır.

A.Vahap Kaygusuz – A.Nihat Yavuz (Özel Haber)