Ekonomi
Giriş Tarihi : 06-05-2021 23:51   Güncelleme : 06-05-2021 23:51

Pazar Yerlerine Cumartesi İstisnası

Tam kapanma döneminde marketler için alınan karar sonrası pazar yerleri için de yeni uygulama başladı. Pazar yerleri ile ilgili esaslar İl Umumi hıfzıssıhha Kurulu tarafından yayınlandı. Genelgeye göre vatandaşlar en yakın pazar yerine gidip gelebilecekler. Pazarlarda sadece yaş sebze/meyve ile fide satılabilecek. Temizlik ürünleri, giyim, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. gibi ürünler pazarlarda satılmayacak.

Pazar Yerlerine Cumartesi İstisnası

 

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Vali Aydın Baruş başkanlığında toplandı. Toplantının gündem maddesi İçişleri Bakanlığınca yayınlanan genelgede bahsi geçen Pazar yerlerinin açılması ile ilgiliydi. Toplantı sonrası yayınlanan karar göre, tam kapanma dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazaryerleri açık olacak. Pazarlarda sadece yaş sebze/meyve ile fide satılabilecek. Temizlik ürünleri, giyim, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. gibi ürünler pazarlarda satılmayacak. Pazar yerlerinde tezhaglar arasında en az 3 metre mesafe bırakılacak. Pazar yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyveler tüketicilerle temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenip satılacak.

Pazar yerinde satış yapacak pazarcılar ilgili meslek odası tarafından düzenlenen “mesleki faaliyet belgesi” ile “ticari araç görevlendirme belgesini” ibraz etmek ve güzergâhla sınırlı kalmak kaydıyla Cumartesi günleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

Ebubekir Atilla