Malatya
Giriş Tarihi : 27-06-2017 17:19   Güncelleme : 27-06-2017 17:19

“Pazar Sorunu Yasanmayacak”

23. Kültür, Kiraz ve Spor Festivali kapsaminda düzenlenen "En Iyi Kiraz" ve "En Bakimli Kiraz Bahçesi" yarismasi düzenlendi. Burada konusan Bakan Tüfenkci, “Türkiye’nin kiraz ihracatinda geçen yila göre önemli bir artis sagladigini görüyoruz ve bu noktada hem iç piyasanin canliligi hem de dis piyasanin canliligindan Yesilyurt’un kiraz yetistiricileri de nasibini alacak. Yesilyurt’un simgesi kirazin pazar sorununu bu yil yasamayacagiz” diye konustu.

“Pazar Sorunu Yasanmayacak”

Yesilyurt Belediyesi, Yesilyurt Kaymakamligi, Yesilyurt Ziraat Odasi ve Yesilyurt Tarim Müdürlügü tarafindan büyüklügü, aromasi ve kalitesiyle herkesin tercih ettigi Yesilyurt kirazinin tanitilmasina katki sunmasi amaciyla düzenlenen "En Iyi Kiraz" ve "En Bakimli Kiraz Bahçesi" Yarismalarinin ödül töreni ile meydan iftari etkinlikleri Çirmikti Ahmet Atilgan Parkinda yapildi.

EN GÜZEL KIRAZ SEÇILDI

Iftarin ardindan düzenlenen kiraz yarismasi ödül törenine; Gümrük ve Ticaret Bakani Bülent Tüfenkci, Vali Mustafa Toprak, AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Sahin, Malatya Büyüksehir Belediye Baskani Ahmet ÇakirAK Parti Il Baskani Hakan KahtaliYesilyurt Kaymakam Vekili Vedat Yilmaz, Yesilyurt Belediye Baskani Haci Ugur Polat, sivil toplum kurulusu temsilcileri, mahalle muhtarlari, yerel ve ulusal medya kuruluslarinin temsilcileri, Il ve Ilçe Tarim Müdürlügü yetkilileri, üreticiler ve kalabalik bir vatandas toplulugu katildi.

“FESTIVALIMIZ FARKLI ETKINLIKLERLE ILÇEMIZE RENK KATACAK”

Kiraz Yarismasinin her iki kategorisine katilip dereceye giren üreticileri tebrik eden Yesilyurt Belediye Baskani Haci Ugur Polat, “ 8-9 Temmuz tarihleri arasinda düzenlenecek 23. Kültür, Kiraz ve Spor Festivali kapsaminda dalbasti kirazimizi daha genis kesimlere tanitmak, üreticilerimizi tesvik etmek amaciyla Ilçe Kaymakamligi ve Ilçe Ziraat Odamiz ile birlikte düzenledigimiz  "En Iyi Kiraz" ve "En Bakimli Kiraz Bahçesi" Yarismalarinda dereceye giren kardeslerimizi cani gönülden kutlarim. Jüri heyetinin titiz çalisma neticesinde her iki kategoride dereceye girenlere ödüllerini verecegiz. Bugün ki törenimizde bizi yalniz birakmayan Bakanimiza, Valimize, Milletvekilimize, Büyüksehir Belediye Baskanimiza, Il Baskanimiza ve tüm misafirlerimize çok tesekkür ediyorum. Festivalimiz kapsaminda karakucak güresleri, yöresel yemek yarismalari, futbol, masa tenisi, bisiklet, okçuluk yarismalari düzenleyecegiz. Bu yarismalarda dereceye girenlere festivalimizde ödüllerini takdim edecegiz” dedi.

TOPRAK, “ MALATYA ILÇELERIYLE BIRLIKTE HIZLA GELISIYOR, BÜYÜYOR”

Malatya Valisi Mustafa Toprak ise, Kiraz Yarismasinin Malatya ve Yesilyurt Ilçesine hayirli olmasini temenni ederken, “Malatya ve ilçelerimiz çok hizli bir sekilde gelisiyor, vatandaslarimiz güzel hizmetler aliyor, bu hizmetleri hep birlikte hissediyoruz. Insan odakli hizmetler kentimizin her bir noktasinda yapiliyor. Yesilyurt’a dogru gelirken baktigimiz zaman gerçekten piril piril bir kent doguyor düne oranla bugün çok daha iyi noktadayiz. Ben inaniyorum ki; Malatya tüm ilçeleriyle birlikte daha fazla güzellikleri ileriki zamanlarda bir arada yasayacaktir. Yeter ki birligimiz, beraberligimiz, kardesligimizi ve sevgimizi sürekli canli tutalim, sürekli bu duygulari birlestirerek ülkemiz ve milletimiz için gücümüzü bir arada tutalim” diye konustu.

 “TÜRKIYE, CUMHURBASKANLIGI HÜKÜMET SISTEMIYLE BERABER UÇUSA GEÇECEK”

Burada konusan Bakan Tüfenkci sunlari dile getirdi: “Yakin bir zamanda 15 Temmuz hain darbe kalkismasinin yildönümü anacagiz, bu hain darbeyi unutmayacagiz, unutturmayacagiz. Hain darbe kalkismasi, su anda burada bulunanlarda dâhil olmak üzere ülkemizdeki her bir vatandasimiza bedel ödetti. Türkiye’yi yurt disinda darbeye muhatap olmus bir ülke konumuna düsürttüler.  Hiç acimadan sizlerin, bizlerin ve bu aziz milletin üzerine ates açtilar, silah dogrulttular. Allah’a hamdolsun Sayin Cumhurbaskanimizin liderliginde, milletiyle bütünlesmesiyle beraber sizler meydanlarda silahlara karsi dimdik durarak sivil direnisin en sanlisini tarihe altin harflerle yazdiniz. Darbe kalkismasini atlattiktan sonra sizler hem demokrasiye sahip çiktiniz ayni zamanda da ekonomiye sahip çiktiniz. Darbe girisiminden sonra ne sanayinin çarklari durdu ne ihracatimiz durdu ne de finansal islemlerimiz durdu. Netice itibariyle; Türkiye herkesi sasirtabilecek derecede 2016 yilinda bir büyüme kaydetti ve 2.9 oraninda ülkemizi büyüttük.2017 yilina almis oldugumuz tedbirler ve tesviklerle güçlü bir sekilde girdik ve %5 büyümeyi yakaladik. Dünya bankasi ve diger kredi derecelendirme kuruluslariyla IMF’de Türkiye’nin büyüme notlarini revize etmek zorunda kaldilar. Yesilyurt’tan sunu söylemek istiyorum; sadece büyüme notlarini revize etmeleri yetmez ayni zamanda Türkiye’nin kredi derecelendirme notunu da yükseltmeleri gerekir. Çünkü alel acele Türkiye’nin notunu düsürürken objektif davranmadilar, siyasi davrandilar ve o darbeye de ‘biz bir katki sunalim’ diye o derecelendirme kuruluslari Türkiye’nin ekonomisine darbe üstüne darbe vurmaya çalistilar ancak Allah’a hamdolsun bu millet nasil 15 Temmuz’da o darbeye karsi durduysa iste o kredi derecelendirme kuruluslarina inat ekonomisini saha kaldirdi ve insallah Cumhurbaskanligi Hükümet Sistemiyle beraber Türkiye uçusa geçecektir.”

“KIRAZ IHRACATINDA ARTIS SAGLANDI”

Tarim ürünlerinin ticaretinin ekonomideki büyümeye olumlu katkilar sunduguna dikkat çeken Bakan Tüfenkci, “Yesilyurt’un simgesi olan ve özelligi olan kirazinin pazar sorununu bu yil yasamayacagiz. Ihracat rakamlarina baktigimiz zaman; Türkiye kiraz ihracatinda geçen yila göre önemli bir artis sagladigini görüyoruz ve bu noktada hem iç piyasanin canliligi hem de dis piyasanin canliligindan Yesilyurt’un kiraz yetistiricileri de bundan nasibini alacak. Milletin yani sizlerin içinden çikmis insanlar olarak her zaman yaninizdayiz, bütün önerilerinize ve taleplerinize açigiz” dedi.

'EN IYI KIRAZ' VE 'EN BAKIMLI KIRAZ BAHÇESI' YARISMASININ ÖDÜLLERI DAGITILDI

Yapilan konusmalarin ardindan yarisma sonuçlari açiklandi.  'En Iyi Kiraz' yarismasinda ise birinci 94 puanla Yunus Tatlici, ikinci 93.25 puanla Metin Salvarci, üçüncü 93 puanla Hasan Özdemir, dördüncü 89 puanla Fatih Özendi oldu. "En Bakimli Kiraz Bahçesi" kategorisinde birinci 86.75 puanla Mehmet Ali Küçükkus olurken, ikinci 85.50 puanla Öner Keles, üçüncü ise 81.25puanla Levent Tasdemir oldu. Yarismada dereceye girenlerin ödülleri Bakan Tüfenkci ve diger protokol üyeleri tarafindan takdim edildi. Dereceye giren üreticilere toplam 7 bin 500 TL para ödülü, çeyrek altin ve Yesilyurt Belediyesi tarafindan hazirlanan özel hediyeler verildi.