Eğitim
Giriş Tarihi : 01-09-2012 16:27   Güncelleme : 01-09-2012 16:27

"Partili gençlerimiz imza kampanyasi baslatacak"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Il Baskani Enver Kiraz, "2. ögretim ögrencilerinden ögrenim ücreti adi altinda alinan harçlar derhal kaldirilmalidir. Bu konuda partili gençlerimiz önümüzdeki hafta bir imza kampanyasi baslatacaklardir" dedi.


CHP Malatya Il Baskani Enver Kiraz, parti binasinda yaptigi basin açiklamasinda, "Bilindigi üzere geçtigimiz hafta içerisinde Bakanlar Kurulu karariyla birinci ögretim ve açikögretim ögrencileri için harçlar kaldirilmis, ikinci ögretimde ise harçlara devam karari alinmistir. Harçlarin kaldirilmasi ne kadar olumlu bir adim ise, 2. ögretim harçlarinin kaldirilmamasi o kadar haksiz bir uygulamadir. Ayni üniversiteye giden, ayni dersleri alan, ayni mesleklerin veya unvanlarin diplomalariyla mezun olan ögrencilerin bir kisminin harç ödememesi, bir kisminin ise yüksek meblaglarda harç ödemesi, adaletsizligi açikça göstermektedir. Bu uygulama egitimde esitlik ilkesine de aykiridir. 2. ögretimde okumak ögrencilerin bir suçu veya kusuru degildir. Tercih edilen üniversitelerin hoca ve derslik sayilarinin az olmasi, alt yapi ve donanim yetersizligi nedeniyle 2. ögretimler açilmakta ve egitim verilmektedir. 2. ögretim ögrencileri resmen, devlet eliyle cezalandirilmaktadir" ifadelerini kullandi.
"Bu durum magduriyetlerle birlikte haksiz ve hukuksuz uygulamayi da açiga çikarmaktadir. Parti olarak yillardir egitimin herkes için esit, bilimsel ve parasiz olmasini talep etmekteyiz. AKP hükümeti bir taraftan harçlari kaldirirken, diger taraftan egitimi hayatin her alaninda parali hale getirmektedir" diyen Kiraz, açiklamasini özetle söyle tamamladi:
"2. ögretim ögrencilerinden 'ögrenim ücreti' adi altinda alinan harçlar derhal kaldirilmalidir. Bu konuda partili gençlerimiz önümüzdeki hafta bir imza kampanyasi baslatacaklardir. Biz de ön çalismasini yaptiktan sonra konuyu hukuki mercilere tasiyacagiz, gençlerimizin haklarini savunacagiz."