Sağlık
Giriş Tarihi : 23-12-2020 17:05   Güncelleme : 23-12-2020 17:10

Panik Havası Oluşturmaya Gerek Yok

Korona virüs nedeniyle alınan tedbirlere ara vermeden devam ediliyor. Hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının vaka sayılarındaki düşmeye etkisi olduğunu kaydeden İl Sağlık Müdürü Prof.Dr Recep Bentli, vatandaşlardan kurallara uyma konusunda gösterdikleri hassasiyetin devam etmesini ve tedbirlerin aksatılmamasını istedi

Panik Havası Oluşturmaya Gerek Yok

Konuyla ilgili olarak gazetecilere açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Prof.Dr Recep Bentli, yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı. “Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta sonunda İngiltere’de korona virüs ile ilgili yeni bir gelişme oldu. Özellikle bu virüsün bir mutasyona uğradığından bahsedildi. Tabii ki hem Dünya Sağlık Örgütü tarafından, hem İngiltere, hem Avrupa'da çeşitli değerlendirmeler yapıldı. Özellikle bu virüsteki mutasyonun çok farklı bir virüs değişikliği olmadığını vurguladılar.  Sadece bulaşıcılık özelliğinin yüzde 70 arttığı ifade edildi. Tabi kesin bir bilgi değil. Sadece bir öngörü. Şu an dünya sağlık örgütü takip ediyor.  Hemen ülkemizde de bakanlığımız çok hızlı bir şekilde bize bir bildiri gönderdi. Tüm Türkiye’ye o tarihten itibaren, daha doğrusu son 10 günde Türkiye'ye giren tüm İngiltere'deki vatandaşlarımız hemen kayıt altına alınmıştı. Bütün illerde kaç tane vatandaşımız son 10 günde İngiltere'den gelmiş olduklarının kayıtları incelendi. Bütün illerin kayıtları sistemde kontrol edildi. Bizde de şu ana kadar bir tane görünüyordu ama baktık. Çok şükür o da Malatyalı ama İngiltere'den sonra Malatya gelmemiş. Şu an İstanbul'da Bir otelde ikamet ettiğini gördük. Kendisini aradık konuştuk. İlçe Müdürümüz direk kendisi aradı konuştu. Durumu hakkında bilgi aldı.  

PANİK HAVASI OLUŞTURMAYA GEREK YOK

Burada şunu vurgulamak istiyorum. Gerçekten bir panik havası oluşturmaya gerek olacak bir durum yok. Sadece bulaştırıcılığının arttığı söyleniyor. Fatalite dediğimiz ölüm oranlarını arttıran bir virüs olmadığı, farklı bir virüs olmadığı söyleniyor. Yine şu anki uygulanmaya başlayan dünyada önümüzdeki günlerde ülkemizde de uygulanmaya başlayacak olan aşının kesinlikle etkisi olacak. Bu virüse de olacak. Çünkü aynı virüs. Bu virüs, mutasyona uğramış aynı virüs. Sadece küçük bir protein değişikliği ile bulaşıcılığı artmış bir durumdan söz ediliyor.  O yüzden vatandaşlarımıza bu konuda rahat olmalarını öneriyoruz. Sadece tedbirlerimize devam etmeyi öneriyoruz. Gerçekten de alınan bu tedbirler, özellikle son bir aydır geceleri çıkışların kısıtlanmış olması, Cafe, restoranların, okulların kapanmış olmasına bağlı olarak ve son 2 haftadır da hafta sonu kısıtlamaların olması vaka sayılarımıza da ciddi bir şekilde yansıdı. Düşüşleri çok gördük. Allah'a şükür yoğun bakımlarımızdaki doluluk oranları yüzde 55’lere kadar düştü. Servisler zaten rahat. Bir sıkıntı görünmüyordu. Vaka sayılarımız da yüzde 50 den daha fazla bir düşüş oldu diyebiliriz.”

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz