Sağlık
Giriş Tarihi : 17-09-2021 17:39   Güncelleme : 17-09-2021 17:39

Pandemi Sürecinde Malatya Birinci Olacak AMA TERSTEN!

Hizmet ve yatırım alanlarında ilk sıralarda olan sürekli isminden bahsettiren Malatya bu sefer de Koronavirüs Vaka sayısı ile 3’üncü il oldu. 4-10 Eylül arasında, 100.000 kişi içinde bir haftalık toplam yeni Covid-19 vaka sayılarına göre Malatya’da bu rakam 208,96 oldu.

Pandemi Sürecinde Malatya Birinci Olacak AMA TERSTEN!

Temizlik, Maske, Mesafe terkedilince Koronavirüs vaka sayıları tekrar yükseldi. Şehir merkezinde maske takmayan kişi sayısı maske takarak dolaşan kişi sayısını geçti. Düğünlerde kol kola giren, cenazelerde diz dize ağıt yakarak pandemiyi unutan derken vatandaş maskeyi de yüze değil koluna taktı. Hal böyle olunca vaka sayılarının en yüksek olduğu kış aylarına girmeden Malatya en riskli 10 il içerisinde 3’üncü sıraya yükseldi.

Kimi aşıda çip var dedi, kimi ise aşı kısır yapıyor diyerek komplo teorileri üretti. Aşılama oranlarında da geri kalan Malatya’da En Az Bir Doz Aşı Olmuş 18 Yaş Ve Üstü Nüfus oranı yüzde 80,5’te kaldı. Aşının mutlak koruma olduğu bilim insanları tarafından sürekli duyurulurken, vatandaş batıl zihniyetlerle şifayı ya ottan ya da karışımlardan aradı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın önceki gün yaptığı açıklamada,” 4-10 Eylül arasında vaka yoğunluğu bir önceki haftaya göre EN ÇOK ARTAN 10 İLİMİZ: Kilis, Erzincan, Malatya, Karabük, Kastamonu, Erzurum, Adıyaman, Kayseri, Tokat, Sinop! Bu illerden birindeyseniz şimdi daha da dikkatli olmalısınız." dedi.

>> Ebubekir Atilla