Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
28 MAYIS Cumartesi 23:45
Advert

Advert

Pandemi İle Birlikte İcra Sayıları Arttı

Pandemi süreciyle birlikte ekonomik sorunlar gün geçtikçe icralık dosya sayısını artırdı. Ticari dengesini tutturamayan, kirasını, faturasını ve diğer borçlarını ödeyemeyen çoğu vatandaş icralık oldu. Borcunu ödeyemeyen vatandaşın varlığına haciz yoluyla el konuluyor. İcradan en çok konut ve tarım arazisi satılıyor.

Genel
Giriş Tarihi : 06-04-2021 17:12   Güncelleme : 06-04-2021 17:12
Pandemi İle Birlikte İcra Sayıları Arttı

Salgın döneminde gelirsiz ve işsiz kalan milyonlarca vatandaş ucuz krediler aracılığıyla borçlandırıldı. Derinleşen ekonomik kriz, icra dairelerindeki dosyaları da katlanarak artırdı. Salgının ticari hayatı alt üst etmesi, karşılıksız çek sayılarına yansıdı. Yılın ilk iki ayında 18 bin 47 adet çek karşılıksız çıktı. 1 Ocak-26 Mart günleri arasında icra ve iflas dairelerine 1 milyon 928 bin 390 yeni dosya daha eklendi. Pandemi süreciyle birlikte işsiz kalan, ekonomik sorunlardan ötürü borçlarını ödeyemez hale düşen, ticari dengesini tutturamayan vatandaşlar icralık oldu. İcra dairelerindeki dosya sayısı, 22 milyon 248 bin 239'a ulaştı.

ASIL DALGA HAZİRAN AYINDA

Vatandaş borcunu ödeyemeyince Bankalar icra dosyalarını hazırlıyor. Uzmanlara göre, Hükumetin aldığı borçları erteleme karar ile birlikte Bankalar, borcunu ödeyemeyenlerin dosyasını işleme koymuyor. Uzmanlar, eğer Haziran'dan sonra bir erteleme kararı çıkmazsa, icralık dosya sayısında patlamanın yaşanacağını söylüyor. Malatya’da 1 ve 2. İcra Hukuk Mahkemesinde işlem gören yaklaşık 2 bin dosyanın olduğu iddia ediliyor. Erteleme kararının Haziran ayında alınmaması halinde icra sayılarının Malatya için katbekat artacağı düşünülüyor.

Ebubekir Atilla

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR