Ekonomi
Giriş Tarihi : 30-06-2021 16:40   Güncelleme : 30-06-2021 16:40

Pancar Yetiştiriciliği Cazip Geliyor

Malatya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Yunus Kılıç, Pancar yetiştiricilerinin Pazar sorunu olmadığı ve ekiminden itibaren desteklendiği için çiftçilerin pancar yetiştiriciliğine önem verdiklerini söyledi

Pancar Yetiştiriciliği Cazip Geliyor

Kılıç, bölgede ekilen pancarın sadece fabrikadaki şeker üretimi ile değerlendirilmesinin yeterli olmadığının altını çizerek, “Şeker pancarı sayesinde Yazıhan bölgemizdeki yaklaşık 30 bin dekar alanımız işletmeye açıldı. Bunun yanında il dışından gelen işçilerin sayısı da artmaya başladı. Geçen yıl Şeker fabrikasında işlenen pancarın yarısına yakını ilçemizde yetiştirildi. Bu yıl da ekim yapıldı. Ancak ilkbahar erken yağışları yeterli olmadığı için tohumlarda seyrek göverme oldu. İlkbaharda yağmurlar yağmadığı için ekilen tohumlar gövermedi göverenlerde seyrek göverdi. Nisan ayının 20’sine kadar yani su gelene kadar bazı çiftçiler 3 defa şeker pancarı ekimi yapmak zorunda kaldılar. Bundan dolayı bu yılki pancar mahsulümüz geçen seneki gibi kaliteli değil hem de rekolte beklentimiz geçen seneye göre düşeceği gibi görünüyor.” Pancar yetiştiricilerinin Pazar sorunu olmadığı ve ekiminden itibaren desteklendiği için çiftçilerin pancar yetiştiriciliğine önem verdiklerini hatırlatan Kılıç: “ Çünkü çiftçinin ürettiği pancarı satacağı yer bellidir. Çünkü Pancarın arkasında Şeker Fabrikası var. Şeker Fabrikası bunun tohumunu gübresini tüm girdilerini karşılıyor. Üretici ürettikten sonra da pancarı fabrika satın alıyor. Bunun için herkes pancara yöneliyor. Pancar ile ilgili olarak da Sözleşmeli tarıma geçilmesi için bu konuda girişimler var. Sözleşmeli tarım demek, üretirken destek almak satarken de müşterisi hazır hale gelmektir. Bunun için sözleşmeli tarımı çok önemsiyoruz. Türkiye’de üretmek kolay ama bunun pazarını bulmak zor. Karpuzda yaşanan kriz gözler önünde. Vatandaş üretmiş milyonlarca para harcamış ama hasılat döneminde işçi ile nakliye parasını karşılamıyor” dedi.

ÇİFTÇİMİZ BORÇ BATAĞINDA

Kılıç açıklamasının sonunda çiftçinin borç yükü altında olduğunun altını çizerek, çiftçinin sıkıntılarını şu ifadelerle dile getirdi. “Çiftçi, Tarım Kredi Kooperatiflerine, bankalara borçlu. Bu borç, kumar, tatil, güzellik merkezi ya da lokantalara gidip yediği yemek borcu değildir. Zaten üreticinin bu saydığımız yerlere gidip borçlanma şansı yoktur. Çiftçinin sosyal yaşamı, evi ve tarlası dışında yoktur. Bu borçların tamamı hep üretmiştir ama satamamıştır zarar etmiştir. Örneğin hayvancılıkta devletin bir sürü destekleri var. Destek veriyorsunuz adam hayvancılık yapıyor. Siz kalkar da dışarıdan üreticinin maliyetinin altında et ithal ederseniz üretici bir iki defa zarar ettiğinde bırakmak zorunda kalır. Bu nedenle de çiftçinin üretime kazandırılması ve desteklenmesi gerekir.”

A.Vahap Kaygusuz –Ali Nihat Yavuz