Eğitim
Giriş Tarihi : 02-05-2012 13:48   Güncelleme : 02-05-2012 13:48

Özel Rahime Batu Liseleri IYAPO’da Dünya 3’üncüsü oldu

Malatya Özel Rahime Batu Liseleri, Avrupa Birligi IYAPO yarismasinda, Vitamin C Uygulamasi ile Sigara Dumaninin Bugday Çimlenmesine Etkisi isimli projeyle Dünya 3’üncüsü oldu

Özel Rahime Batu Liseleri IYAPO’da Dünya 3’üncüsü oldu

Malatya Özel Rahime Batu Liseleri, Avrupa Birligi IYAPO yarismasinda, Vitamin C Uygulamasi ile Sigara Dumaninin Bugday Çimlenmesine Etkisi isimli  projeyle Dünya 3’üncüsü oldu.

Malatya Özel Rahime Batu Liseleri, Avrupa Birligi IYAPO yarismasinda bronz madalya kazandi.

Rahime Batu Liseleri Müdürü Ufuk Ercul, Avrupa Birligi IYAPO yarismasinin Gürcistan’in baskenti Tifliste düzenlendigini, Gürcistan Devlet Baskani Mikhail Saakasvili’nin yarismada yarim saate yakin konustugunu söyledi.

Ufuk Ercul, “26 -30 Nisan 2012’de düzenlene yarisamaya 30 ülkeden 500 katilimci 105 projeyle katildi. Bizler 500 katilimciyla 105 projenin katildigi yarismada Dünya 3’ücüsü olduk. Biyoloji dalinda  ‘Vitamin C Uygulamasi ile Sigara Dumaninin Bugday Çimlenmesine Etkisi’ projeyle Fethullah Kinay, H. Batuhan Arabaci ve E. Sena Sözen, Dünya 3’üncüsü olan ögrencilerimizdir. Proje Rahime Batu Fen Lisesi 10’uncu sinif ögrencileri ve ögretmenleri Necati Isik danismanliginda hazirlandi. Ögrencilerimiz Malatya’nin gururu oldular” dedi.

Ercul, “Dünya’da bütün branslarda düzenlenen 3 uluslararasi proje yarismasi bulunmaktadir. Bunlar Avrupa Birligi IYIPO, Intel ISEF ve Mostratee yarismalaridir”  seklinde konustu.

Ercul, Yarismada 3’üncü olan ögrencilere bronz madalyanin yani sira basari belgesi takdim edildigini aktardi. Ercul, yarisamaya ABD, Brezilya, Kanada, Çin, Almanya, Italya ve Endonezya basta olmak üzere çok sayida ülkenin katildigini belirtti.

Fethullah Kinay, 30 farkli ülkeden gelen ögrencilerle yarisarak 3’üncülük gibi güzel bir basari elde ettiklerini kaydetti.

E. Sena Sözen, “Proje ufkumuzu açan bir proje oldu. Projeyi Ingilizce olarak anlattik. Birçok milletten birçok insanla tanistik. Gelecekte genetik mühendisi olmayi düsünüyorum” dedi.

H. Batuhan Arabaci, yarismada farkli kültür ve insanlarla karsilastiklarini,  katilimcilarin projelere önem verdigini aktardi.

Batuhan Arabaci, ileride beyin cerrahi olmayi hedefledigini kaydetti.

Rahime Batu Fen Lisesi Müdür Yardimcisi Necati Isik, “Projemiz diger projelerle kiyaslandiginda gayet güzel” seklinde konustu.