Türkiye
Giriş Tarihi : 15-06-2021 07:09   Güncelleme : 15-06-2021 07:09

Özel Hastanelerde Büyük Yolsuzluk ve Vurgun İddiası

Özel Hastanelerin Acil Servislerinde iddiaya göre damar yolu açılan vatandaşlar için uygulanan günübirlik yatışların gününde sonlandırılmaması nedeniyle hastaneler haksız kazanç sağlıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl yenilenen Sağlık Uygulama Talimatında (SUT) da yer alan bu uygulamanın suiistimal edildiğine dair şikayet aldıklarını belirten Sağlık-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Bingöl, biran önce yasal düzenleme ile bu yolsuzluğun engellenmesi gerektiğini söyledi

Özel Hastanelerde Büyük Yolsuzluk ve Vurgun İddiası

Günübirlik Yatış vurgunu ile devletin kasasız haksız şekilde boşaltılırken, vatandaş da mağdur ediliyor. Sağlık-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Bingöl, bazı Özel Hastanelerde günübirlik yatış işlemlerinin Hastaneler tarafından bilinçli bir şekilde sonlandırılmadığını ve bu yolsuzluk ile Hastanelerin haksız kazanç elde ettiğini söyledi. Konuyla ilgili olarak gazetemize konuşan Sağlık-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Bingöl yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; ”Ayaktan ya da günübirlik yatış denilen uygulamalar, hastaya damar yolu açılması gerektiğinde yapılıyor. Muayene esnasında hastaya serum verilmesi nedeniyle damar yolu ve yatış işlemlerinde uygulanacak işlemler yapılması halinde alınan günübirlik yatış kodu sisteme işleniyor. Bu konuda yapılan işlemler ise Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl yenilenen Sağlık Uygulama Talimatında (SUT) da yer alıyor. Ancak ayaktan tedavide uygulanan günübirlik yatışların gününde sonlandırılması nedeniyle hastaneler haksız kazanç sağlarken vatandaşın da mağduriyet yaşıyor. Bir başka hastaneye başvuran hasta diğer hastanede yatış görüldüğü için sistem tarafından kabul edilmiyor. Dolayısıyla hasta bir önceki gittiği hastaneye tekrar giderek yatışın sonlandırılması talebinde bulunuyor.”

YASAL DÜZENLEME ŞART!

Yapılan uygulama hakkında uzun zamandır şikâyetler alındığını ifade eden Bingöl; “ Hastalar hastanelerimize geldikleri zaman ihtiyaca göre zaman zaman damar yolu açılır. Hasta takip edilir. O günkü normal koşullarda işte 3-4 saat süren bir tedavi uygulanır. Bu daha fazla da sürebilir. Günübirlik tedavilerde yatış gösterilmediği zaman burada devletin ödemiş olduğu paket sisteminin dışında kalmış oluyor. Normal koşullarda damar yolu açıp da yatış gösterilip tedavisini uyguladığınız zaman devletin vermiş olduğu ödemenin ödeme ile diğer ödeme arasında fark oluyor. Yani damar yolu açtığın zaman ücreti çok düşük bir durumda. Damar yolu açıp hasta yatış vermediğin zaman hasta yapılan tedavilerin karşılığı paket programı içerisinde çok cüzi bir ücret veriliyor.  Hasta eğer hastaneden çıkmış ise işlemin sonlandırılması gerekiyor. Böyle olmadığı takdirde ise hastanın hastanelere veya farklı bir kuruma tekrar rahatsızlandığı zaman gittiği zaman orada yatış gözüküyor. Hastanın kaydı yapılamıyor. Bu nedenle de için vatandaşlar buradan bir mağduriyet yaşıyorlar. Hastaneden çıkışı yapıldığı zaman bir an önce düşüşün yapılması gerekir. Çıkışın yapılmadığı zaman bu tür mağduriyetleri yaşanıyor. Bir an önce hukuki yönden veya vatandaşın mağduriyetini yaşanmaması için yasal bir düzenleme veya oradaki vatandaşı korumak babında gerekli uygulamanın yapılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu tür mağduriyete sık sık yaşanıyor.”  dedi.

A.Vahap Kaygusuz – Ebubekir Atilla (Özel Haber)