Röportaj
Giriş Tarihi : 26-05-2021 16:15   Güncelleme : 26-05-2021 16:15

Özcan’dan Çitçiye Kalite Çağrısı

Yaklaşık 8 milyon kayısı ağacının olduğu, 50 bini aşkın ailenin geçimini sağladığı kayısının daha çok değer kazanması ve getirisinin yüksek tutulması için çalışmalara devam edildiğini söyleyen Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan ile üretimde kalitenin yükseltilmesi konusunu görüştük.

Özcan’dan Çitçiye Kalite Çağrısı

Kayısının Patronu olarak bildiğimiz Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, kayısı üretiminde kalitenin yükseltilmesiyle kayısının pazarda geniş yer tutabileceğini söyledi.

Çiftçiler neden üretimde kaliteyi yükseltmelidir?

Kayısı ağacının çiçeklenme dönemi ile serüvenine başlıyor. Bu süreç içerisinde Mart ayında Don riski ve Nisan sonuna kadar yağışların verebileceği hasar riskini atlattıktan sonra çağla dediğimiz kayısı meyvesinin ilk evresine ulaşıyor. Haziran aynın ilk haftalarında düşük rakımlı bölgelerde meyve hasadı başlayarak, yüksek rakımlı bölgelerde Ağustos ayının sonlarına kadar devam ediyor. Kısacası çiftçimiz için risk kayısı torbaya girene kadar devam ediyor. Sıraladığımız bu evrelerde yapılacak müdahaleler üründe alınacak verimi artıracak, ürün kalitesini sağlayacaktır. Gerek ilaçlama döneminde kullanılan markaların gözden geçirilmesi, gerekse kükürtleme işlemi yaparken PPM değerinin düşük tutulması için miktarın denetlenmesi başta olmak üzere her alanda çiftçilerimiz gelişime açık olmalı ve üretimde kaliteyi yükseltmesi gerekiyor. Kuru kayısıda lisanslı depoculuk ve TMO’nun müdahale alımları artık kayısıda yeni bir dönem açmıştır. En başta çiftçi Kaliteli üretime de mutlaka yönelmek zorundadır. Bugün deponun uyguladığı ürün kabul kriterlerini dikkate alarak, bir dahaki yıl mutlaka bu deponun kabul kriterlerini göz önünde bulundurarak üretimde kaliteyi artırmak zorundadır. Geçmişte Kayısı Birlik diye bir örnek var önümüzde. Biz bu depoların çalışma sistemini kaliteye olan önemini ve kalitedeki kararlılığını devam ettirmezsek biz yarın buradaki sistemi de çökertiriz. Bir daha başa döneriz. Burada üretici de mutlaka üstüne düşeni yapmak zorunda.

Üretimde kalitenin yükselmesi çiftçi için nasıl bir fayda sağlayacak?

Üretimde kalite olmazsa depoların ürüne daha fazla miktarda müdahale etme hakkı doğuracaktır. Toprak Mahsulleri Ofisi ille de ürünü bize satmak zorundasınız diye bir kaide belirlemiyor. Zaten tüccar ve ihracatçı çiftçi için çok önemli bir tercihtir. Daha önce üreticinin önünde iki seçenek vardı. İhracatçı ve Tüccar diye. Şimdi ise bu seçenek TMO ile birlikte 3’e çıktı. Bu da hem piyasada ürün fiyatlarının geriye gitmesinin önüne önemli bir set çekmiştir. İhracatçının da İthalatçıya karşı elini güçlendirmiştir. TMO’nun ürüne sahip çıkma metodu ve uygulamaları artık ithalatçı tarafından da bilinmektedir. İthalatçı, ihracatçılarımızı zor durumda bırakıp yoğun bir rekabet baskısı oluşturup, kar baskısı ile ürünü istediği paraya alma şansı artık ithalatçı açısından zayıflamıştır. Bu uygulanan her iki metot ihracatta Türkiye’nin tarım ürünlerinde çok yüksek miktarda ihracat geliri elde etme kapısı da açmıştır.  Bugün ürettiğiniz ürünün hem prestij, hem de stratejik açıdan baktığınız zaman ürünün fiyatını belirleyen hem üretici, hem de ihracatçı olmuş olacak. Burada piyasayı regüle edip geri gelmesinin önüne çekilen setler Türkiye ve Malatya’ya önümüzdeki dönemlerde ciddi anlamda büyük katkı sağlayacaktır. Hem ihracat gelirlerimiz artacak, hem de üreticinin mutlu olacağı bir dönem başlamıştır.” ifadelerine yer verdi.

Lisanslı Depoculuk üreticiye nasıl bir fayda sağlayabilir?

Kaliteli ürünler yetiştirildikten sonra ürününüzün muhafazası için güvenli ortam belirlemeniz gerekiyor. Üreticilerimiz hasatlarını aldıktan sonra Lisanslı depoculuğa geliyor. Daha sonra getirilen ürün kantardan tartıldıktan sonra eksper tarafından ürünün farklı noktalarında şahit numune alınarak laboratuvara gönderiliyor. Kriterlere uygun olan ürünlerin kabulü yapılarak depoya gönderiliyor. Depoda 500 kilogram bask diye adlandırılan kasalara konularak depolarda muhafaza ediyor. Üreticilerimiz aynı zamanda ürünlerini Lisanslı Kuru kayısı Deposuna getirdiklerinde devlet tarafından analiz, nakliye, ton başı yardımın yanı sıra getirdikleri ürününün yüzde yetmişi kadar faizsiz kredi kullandırılıyor. Bu noktada üreticilerimizin bu destekten yaralanmalılar ürünlerini Lisanslı Kuru Kayısı Deposu’na getirmeliler.

Ebubekir Atilla’nın Röportajı