Siyaset
Giriş Tarihi : 16-04-2021 17:26   Güncelleme : 16-04-2021 17:26

Özal Malatya’da Anıldı

Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ) tarafından, Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın vefatının 28. yıldönümü nedeniyle "Türkiye'nin Turgut Özal'ı, Turgut Özal'ın Türkiye'si" kongresi yapıldı. Özal ailesi video konferans yöntemi ile kongreye katılırken, merhum Cumhurbaşkanı Özal, şahsiyeti ve siyasi başarıları ile memleketinde adını taşıyan Üniversitede anıldı

Özal Malatya’da Anıldı

8’inci Cumhurbaşkanımız Merhum Turgut Özal’ın Türkiye’ye yeni ufuklar kazandıran bir devlet adamı olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Karabulut, “Onun ismini taşıyan üniversitemiz, onun rehberlik ve kılavuzluğundan faydalanıyor ve bu bilinçle; güçlü bir ekip çalışmasıyla üniversitemizi her zaman daha ileriye götürme gayretimizi sürdürüyoruz. Merhum Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın 2 Şubat 1992 tarihinde Karadeniz Ekonomik iş birliği toplantısında söylemiş olduğu “Nesiller gelir, nesiller gider.  Önemli olan bir neslin kendisinden sonra gelecek nesillere neler bırakabildiğidir.  Tarih ancak bu birikimleri yazar. Büyük millet olmakta bu birikimleri nesilden nesile taşıyabilmektir.” Cümlesi Merhum Özal’ın 28 yıl önce göstermiş olduğu hedef doğrultusunda bugün milletimizin 2023, 2053 ve 2071 ideallerinin ne kadar önemli ne kadar hayati ve değerli olduğu bir kez daha anlaşılmaktadır.” şeklinde konuştu.

Kongre programına, Milli Eğitim, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eski Bakanı Metin Emiroğlu sürpriz yaparak telekonferans yöntemi ile katılarak, Merhum Özal ile ilgili yaşamış olduğu anıları anlattı.

Malatya Vali’si Aydın Baruş konuşmalarında Turgut Özal’ın Malatya için olduğu kadar tüm Türkiye ve dünya siyasi tarihi için de önemli bir isim olduğunu belirterek, “Birçok insan hayatında birçok makamlara gelebilir, en üst makamlara gelebilir ama önemli olan insanların hafızasında ve yüreğinde kalıcı bir yer edinmektir. Turgut Özal’da Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli siyaset adamlarından birisi olarak Türk insanının kalbinde yaşamaya devam ediyor. Vefatının 28. yıldönümü deyince o yıllarda bir lise ve üniversite talebesi olduğumu hatırladım. Benim hafızamda Turgut Özal şu anlama geliyor; 1980'li yılların başında Türkiye'de bir siyah beyaz bir hava vardı. 1980'li yılların sonuna geldiğimizde artık Türkiye'nin dünyasının renklenmeye başladığını gördüğümü hatırlıyorum ben. Gerek fikirsel anlamda gerekse basın yayın anlamında Türkiye'nin çok değişik fikirlere, değişik görüşlere açık bir ülke haline geldiğini hatırlıyorum. Siyasi arenada da tartışmaların serbestçe yapılabildiği her fikrin açıkça konuşulabildiği yıllar olduğunu hatırlıyorum. Turgut Özal Türkiye'nin iktidarına geldiği zaman geçmişin verdiği devlet tecrübesi, bürokrasi tecrübesi ile birlikte Türkiye'nin nereye gitmek istediğini çok iyi kavrayan ve Türkiye'yi o tarafa yöneten lider bir insandı.” şeklinde konuştu.

Programın onur konuğu olarak katılım sağlayan Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın oğlu, 21. dönem Malatya Milletvekili Ahmet ÖZAL, Özal ile yaşamış olduğu anılara değinerek, “Rahmetli, vefatından çok kısa bir süre önce bana şunu söylemişti; "Benim yaptıklarım veya tutmaya çalıştığım dengelerin ne olduğunu maalesef bazı insanlar ben öldükten 20 sene sonra anlayacaklardır". Bakın bugün 28. yılındayız ve insanlar rahmetli Özal'ı her gün her yerde, sokakta, televizyonlarda, kahvelerde her yerde konuşuyorlar, belki de şimdi anlaşılmaya başladı. Maalesef bazı insanları zaman geçtikten sona anlayabilme imkânı oluyor.” ifadelerine yer verdi.

Ahmet Özal, “Bugün ben rahmetli Özal'ı, rahmetli babamı düşündüğüm zaman aklımda kalan çok önemli birkaç ders niteliğinde şey söylediğini hatırlıyorum. Mesela ben bir gün sormuştum kendisine, demiştim ki Türkiye'de yaptığın en büyük icraatın nedir. Yaptığın otobanlar mı, dijital santrallar, uydular mı, dünyaya açılmak mı, turizm mi? Bana şu cevabı verdi. "Hiçbiri değil, benim yaptığım en önemli icraat, Türk insanının zihniyetini değiştirdim". Doğruydu, zihniyet değişikliği olmadan kalkınma olmuyor. Çevremizdeki, dünyadaki ülkelere bakıyorum. Büyük zenginlikleri var; petrol zenginlikleri var, enerji kaynakları var, başka zenginlikleri var ama maalesef kalkınmakta hep sıkıntı çekiyorlar. Çünkü o insanların zihniyetini değiştirmeden sizin petrolünüzün de enerjinizin de olmasının hiçbir şeyi değiştirmediğini çok net görüyoruz. Türkiye'yi dünyaya açan ve dünyada Türkiye'nin yerini bilmeyen insanlara Türkiye'nin yerini öğreten insanımıza güven veren, kendine güvenmeyi öğreten ve Türkiye'nin kalkınmasında o 80'li yıllarda attığı o büyük temeller bugün hâlâ Türkiye’mizin kalkınmasında en önemli basamaklardı. Ben 28 yıl olmasına rağmen onu hâlâ özlüyorum ve biliyorum vatandaşlarımız da özlüyor. Bunu her sokağa çıktığımda görüyorum.” şeklinde konuştu.

Programa online olarak katılım sağlayan Semra Özal, “İyi günler, hayırlı ramazanlar diliyorum. Bu kadar önemli bir günde bu kadar önemli bir konuda konuşmak çok zor, bu toplantıyı tertip eden başta değerli rektörümüz olmak üzere bütün arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Böyle kısa zamanda onu anlamak da anlatmak da çok zor. Ama gençlere tanıtıp anlatmamamız lazım. Nasıl olacak bu da sizlerin görevi. Hakikaten bu programı yaptığı için üniversitenize çok teşekkür ediyorum, sağ olun, var olun. Üniversite rektörümüzün değerli çalışmalarını yakından takip ediyorum. Allah sağlık versin, hayırlı işler yapacağına, daha da güzel işler çıkartacağına eminim. Onu anlamak ve anlatmak çok zor, onu anlatmaya kelimeler yetmiyor ama ne olursa olsun onu gençlere, yeni nesillere anlatmak sizlerin görevi ve sizler de bunu en iyi şekilde yapıyorsunuz, çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Merhum Cumhurbaşkanı Özal’ın oğlu Efe Özal, “Herkese hayırlı ramazanlar diliyorum ve böyle bir program için hepinize çok teşekkür ediyorum. Annemin de söylediği gibi rahmetli eğitime, gençlere çok önem verirdi, eğitime verdiği önemi her zaman dile getirirdi. Bundan sonra rahmetli babamın düşüncelerini, vizyonunu gençlere anlatmak, onları yetiştirmek sizlerin elinde, bunu da en iyi şekilde yapacağınıza yürekten inanıyorum.” şeklinde konuştu.>>HABER MERKEZİ