Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
03 TEMMUZ Pazar 11:32
Advert

Advert

Otobüs Durakları Park Olarak Kullanılıyor

Malatya’da araçlarını hatalı park eden sürücüler vatandaşın tepkisine neden oluyor. Otobüs duraklarına park edilen araçlar hem sürücüleri, hem de yolcuları çileden çıkarıyor.

Genel
Giriş Tarihi : 01-11-2021 18:05   Güncelleme : 01-11-2021 18:05
Otobüs Durakları Park Olarak Kullanılıyor

Kent genelinde araçların gelişi güzel park edilmesi sorunu halen devam ediyor. Kaldırımlar, otobüs durakları, bisiklet yolu ve engelli rampalarının önüne kadar araçlarını park eden duyarsız sürücüler vatandaşı mağdur ediyor. Gazetemiz okurlarından olan bir vatandaş otobüs durağında yaşanan park krizini cep telefonu ile çekti. Otobüs durağının hemen önüne araçların park etmesi nedeniyle otobüsü kaçırdığını belirten vatandaş, otobüs beklemek için yola çıktıklarında canlarının tehlikeye düştüğünü söyledi.

Malatya’da hemen hemen her noktada bu sorunun yaşandığını söyleyen vatandaşlar, şu sözleri kullandı;” Malatya’da araç sahiplerinin keyfi park alışkanlıkları nedeniyle her alanda sorun yaşıyoruz. Kaldırıma park ediyorlar, otobüs duraklarının önüne park ediyorlar. Bu umursamaz tavırları nedeniyle yayalara yaşam hakkı tanınmıyor. Otobüs beni görsün diyerek yola çıktığımda bir başka sürücünün çarpma riskini göze alacağım. Kaldırımda yürürken tam kaldırımın ortasına park eden bir araç yüzünden yolda yürüdüğümde yine aynı riski taşıyacağım. Denetimler yetersiz, cezalar ise caydırıcı değil.”

2021 yılında yanlış park etme, otobüs durağına park etme, kaldırıma park etme gibi kural ihlallerinin cezası 144 Türk Lirası olarak belirlenmiş; erken ödeme indirimiyle bu ceza 108 Türk Lirası'na indirilmişti. Kimi bölgelerde park cezaları uygulanırken, kimi yelerde ise adeta bu garabete göz yumuluyor.

>> Ebubekir Atilla 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR