Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 22-11-2021 17:43   Güncelleme : 22-11-2021 17:43

“Osmanlı’nın Kuruluş Dönemi” Semineri Düzenlendi

İnönü Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü tarafından “Osmanlı Kuruluş Dönemi Üzerine Sorular” konulu seminer düzenlendi.

“Osmanlı’nın Kuruluş Dönemi” Semineri Düzenlendi

Çevrim içi gerçekleştirilen seminere İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feridun Emecen konuşmacı olarak katıldı. Seminere Prof. Dr. Emecen’in yanı sıra İnönü Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karagöz, Tarih Bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Yahya Başkan, Doç. Dr. Özlem Başarır, Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Aksan ve öğrenciler katıldı. Doç. Dr. Yahya Başkan’ın moderatörlüğünde düzenlenen seminerde Osmanlı tarihinin kuruluş dönemine ilişkin bilgi verildi. Osmanlı Devleti’nin Kuruluş Dönemi’nde yaşadığı sorunlara değinen Prof. Dr. Feridun Emecen şunları söyledi: “Osmanlı Devleti ile ilgili en büyük sorun günümüze o dönem şartlarını anlatan çok az eser kalmasıdır. Osmanlı’nın ilk dönemleriyle alakalı çok kısıtlı kaynaklara sahip olduğumuz için bu dönemle ilgili günümüze pek bilgi ulaşmamıştır. Bu sorun sadece günümüzde değil 16. yüzyılda Osmanlı tarihini kaleme alan yazarları da etkilemiştir. O dönemde de yazarlar kaynak bulma sıkıntısı içindeydiler. Osmanlının kuruluş dönemini anlatan çok az eser olmasına rağmen o eserlerde bir bilinmezlik söz konusudur. Başta Âşık Paşazade olmak üzere birçok Osmanlı tarihçisi belirsizlikleri netleştirmek için belgeleri kullanmaya çalıştı. Bunun ardından tarih araştırmaları yapılması amacı ile 1909’da Türk Tarihi Encümeni kuruldu.”

Son olarak Tarih Encümeni’nin kurulmasıyla birlikte yeni gelişmeler yaşandığını ifade eden Prof. Dr. Feridun Emecen, öğrencilerin sorularını yanıtladı. >> HABER MERKEZİ