Malatya
Giriş Tarihi : 03-05-2017 17:02   Güncelleme : 03-05-2017 17:02

OSB’ler Yeniden Yapilandirilacak!

Gümrük ve Ticaret Bakani Bülent Tüfenkci, yatirimlari artirmak ve yatirimcinin önünü açmak için hükümetin atacagi adimlari anlatti. Yatirimlarin artirilmasi, sanayicinin önündeki engellerin kaldirilmasi için organize sanayi bölgeleri yeniden yapilandirilacak, faiz oranlarinin düsürülmesi için hükümet adim atacak

OSB’ler Yeniden Yapilandirilacak!

Bakan Tüfenkci, Müstakil Sanayici ve Isadamlari Dernegi (MÜSIAD)’nin düzenledigi Ekonominin Iyilestirilmesi Toplantisi’na katildi.

“FAIZLERIN DÜSÜRÜLMESI IÇIN ADIM ATACAGIZ”

Bakan Tüfenkci, küçük esnafa verilen tesviklerden söz etti, bankalarin uyguladigi faiz oranlarini elestirdi. Tüfenkci,  “Türkiye’nin en büyük sorunlarindan birisi faiz oranlarinin hala çok yüksek olmasi. Bunun çözümü konusunda bizlerin adim atmasi gerekiyor. Çünkü bu faiz oranlari ile Türkiye’de yatirim yapma noktasinda dezavantajli konumdayiz. Insallah önümüzdeki dönem içerisinde Türkiye’de faizlerin biraz daha düstügünü görecegiz. Bankacilik sektöründe de katilim bankalarinin sayisini artirarak finansa da farkli bir boyut bakis açisi getirmeye çalisiyoruz. “ dedi.

OSB’LER YENIDEN YAPILANDIRALACAK

Bakan Tüfenkci, is dünyasina Bakanlar Kurulu’nda gündeme gelen, organize sanayi bölgelerini yapilandiracak Üretim Yerleri Reform Paketini de anlatti. Tüfenkci, paketin önümüzdeki günlerde Meclis gündemine tasinacagini söyledi ve söyle devam etti:  “OSB’leri yeniden yapilandiriyoruz ve sanayici lehine ciddi destekler veriyoruz. Özellikle yatirim yaparken sanayicilerinin karsisina çikan bürokratik engelleri kaldirma adina bu düzenlemeleri yapiyoruz. Artik OSB’de yatirim yapan sanayicinin tek muhatabi OSB’ler olacak. Emlak vergisini ya sifirlayacagiz ya da 4/1’e düsürecegiz. Tabela vergisinden çöp vergisine kadar her seyi oralardan kaldiracagiz. Imar yetkisini OSB’ye verecegiz. Ayrica orada yüksek degerde arsalarin satilmasini önlemek için belirli bir marj koyacagiz. Maliyetinin yüzde 25’inden daha fazlasina OSB’lerin satmasini önlemis olacagiz. Enerji destegini de tartisiyoruz. Özellikle TRT payinin OSB’lerdeki sanayiciler üzerinden kaldirilmasi gibi. Bunlari daha fazla yatirim yapilmasini saglamak, yatirimlarin önündeki engelleri kaldirmak için yapiyoruz.”

ISSIZLIK RAKAMLARI

Bakan Tüfenkci issizlik rakamlarina iliskin de konustu. Issizlik rakamlarinin önümüzdeki aydan itibaren düsecegini belirten Bakan Tüfenkci, enflasyonda da sene sonu itibariyle tek haneli rakamlari yakalanacagini belirtti. Tüfenkci: “Issizlik rakamlari bu ay belli bir oraninda yüksek geldi ama Mayis’tan itibaren bu oranlarin hizli bir sekilde düsecegini ifade edeyim. Yüzde 10-11 civarlarinda issizlik rakamlari ile 2017’yi belki bitiririz.  Enflasyonda da insallah sene sonu itibari ile tek haneli rakamlari yakalamis oluruz. Büyümede ben iyimserim. Özellikle kredi derecelendirme kuruluslari veya Dünya Bankasi Türkiye’de yüzde 3 oraninda büyüme öngörüyorlar. Ama ben piyasanin içerisinde olan birisi olarak bu büyümenin yüzde 4 ve üzerinde olacagini düsünüyorum. Bizim esasinda Türkiye olarak yüzde 5’ten asagi büyümememiz lazim ki issizligi önleyebilelim.” dedi.

Bakan Tüfenkci konusmasinin ardindan is dünyasinin taleplerini dinledi, sorularini cevapladi. Toplantiya 47 ülkeden gelen ve Türkiye’de egitim gören yabanci üniversite ögrencileri de katildi. Ülkeleri ile Türkiye arasinda gönüllü elçi olan ögrenciler, girisimcilik konusunda Bakan Tüfenkci’den destek istedi.>>BÜLTEN