Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
30 HAZİRAN Perşembe 22:54
Advert

Advert

Oruç Gençlik Hormonunu Salgılıyor

‘Oruç tut sıhhat bul’ Hadis-i Şerifi uluslarası tıbbi araştırmalara da kaynak oldu. Orucun Sirtuin ailesi genleri ile ilgili olarak çeşitli hastalıklarda olumlu yönde değişikliklerin olduğu gösterilen yayınlarda gençlik hormonu olarak bilinen somatotropin’in de salgılanmasında artışa neden olduğu vurgulandı.

Sağlık
Giriş Tarihi : 07-04-2022 16:06
Oruç Gençlik Hormonunu Salgılıyor

Konuyla ilgili olarak gazetecilerin sorularını cevaplayan İl Sağlık Müdürü Prof.Dr Recep Bentli; “Oruç’un pek çok faydaları artık çok iyi bilinmekte. Avrupa ve Amerika’daki birçok uluslararası büyük dergilerde faydaları yayınlanmış. Bazı yayınlarda aralıklı açlık, bazı yayınlarda ise direk Ramazan Orucu olarak ifade edilmiş. Gerçekten oruç, çok sağlıklı bir şekilde kan şekerinin düşmesine neden olmakta. Ciddi bir insülin direnci olan ama diyabet tanısı almamış hastalarda ciddi bir insülin direnci ve insülin düzeyinin azalmasına neden olmaktadır. Bununla birlikte tabi ki leptin denilen uzun süre açlık sonrası salınan bir hormon var bu hormonunda yine artmasına neden olmakta ve buda direk vücuttaki yağların yakılmasına neden olan bir hormon. Bununda salgılanmasına açlık yani oruç sebep oluyor. Tabi burada özelikle kışa aylarında tutulan bir Oruç’taki sürenin kısa olması bu dediklerimiz konulara çok fazla neden olmuyor. Ama özelliklede bu yaz ve bahar aylarında yani 14-15 saat hatta bazı aylarda 16 saat aç kalma durumları oluyor. Şu anda 14-15 saatler civarı açlığımız söz konusu bununla birlikte vücutta birçok gerekli veya faydalı hormonların aktif hale gelmesine neden olan bir ibadet şekli. Özelliklede son yılarda da gençlik hormonu olarak bilinen bu somatotropin’in de salgılanmasında artışa neden olduğu vurgulanıyor. Yine sirtuin genlerinde olumlu yönde değişikliklerin olduğu gösterilmiş yayınlarda. Tabi biz bunların hepsini şununla ifade ediyoruz. Hadisi şerifte bildiğiniz gibi ‘Oruç tut sıhhat bul’ cümlesi bizi gerçekten bunların hepsinin ne kadar doğru olduğunu yıllar önce söylenmiş olduğunu görüyoruz. Biz tatbiki sadece faydası için oruç tutmuyoruz. Bu Allah’ın bir emri olduğu için tutuyoruz ve bununda faydalarını görüyoruz” şeklinde konuştu.

TANSİYON VE DİYABET HASTALARINA DA ORUÇ ÖNERİLİYOR

Prof. Dr. Recep Bentli açıklamasının devamında ise şu orucun fayda sağladığı diğer sağlık sorunlarını da şu ifadeleri kullanarak aktardı. “Özelikle insülin kullanan diyabet hastalarımızın yine tansiyonu çok stabil olmayan tansiyon hastalarımızın ve kalp yetmezliği hastalarımızın böbrek yetmezliği hastalarımızın ve yeni tanı almış Koroner Arter hastalığı dediğimiz kalp damar hastalığı olan kalp damar tıkanıklığı olan yeni tıkanıklık tanısı almış stent yerleştirilmiş veya yeni kalp krizi geçirmiş hastalarımızın kesinlikle Oruç tutmamalarını öneriyoruz. Burada özelikle böbrek yetmezliği ve kalp yetmezliği bulunan hastaların sıvı tüketmedikleri takdirde yeni bir yetmezliğe neden olacağı için bu konuda çok dikkatli olmaları ve oruç tutmamaları gerekiyor. Tatbiki bununda belli düzeyleri olduğu için eğer çok hafif bir böbrek yetmezliği varsa sıvı tüketimi ile ilgili ciddi bir risk oluşturmuyorsa yine kendi takip edildiği hekimden öğrenerek orucunu tutabilir. Biz ciddi böbrek yetmezliği kalp yetmezliği hastalarımızın özelikle tutmamasını öneriyoruz.  Tip 2 diyabet te bazı hastalarımızın çok rahat bir şekilde Oruç tutabilir. Yani tablet formuyla iftarda ve sahurda kullandığı ilaçlarla çok rahat kontrol altına alınabileceğinde doktorunuzun takibiyle buna karar vermek lazım. Özelikle burada Oruç tutan Tip 2 hastalarımızın öğlene kadar her gün günde iki kez veya iftara kadar günde üç kez mutlaka kan şekerlerini ölçerek çok ciddi hipogrisyem’i olup olmadığına bakması lazım. Bazen’ de insülin karşıtı hormonların salgılanmasıyla kan şekerinin çok yükseldiğini görüyoruz. Bunların var olup olmadığını görmek için mutlaka kan şekerimizi ölçmemiz gerekiyor. Tip 2 diyabete Oruç tutan tabletle takip ettiğimiz hastalar için söylüyorum. Yine altını çizmek istiyorum özelikle dörtlü insülin her öğün öncesi ve gece yatarken uzun etkili kullanılan insülin kesinlikle Oruç tutmasını önermiyoruz.”

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR