Asayiş
Giriş Tarihi : 08-07-2014 11:58   Güncelleme : 08-07-2014 11:58

Ortaokula kadar indi!

Uyusturucu, önce müptela, sonra tehdit etti, egitim camiasina meydan okudu!

Ortaokula kadar indi!


Malatya Il Halk Sagligi Müdürü Kemal Sener, Malatya’nin Alkol Madde Bagimliligi Arastirma Tedavi ve Egitim Merkezi (AMATEM)’ne ihtiyaci oldugunu belirterek, Malatya’da uyusturucu kullaniminin ortaokul seviyesine kadar düstügünü bildirdi.

Son günlerde artan uyusturucu kullanimi, toplumsal hayati iyiden iyiye tehdit etmeyi sürdürdü. Uyusturucunun sektörlestigi bir sistemde, sektörün en sadik müsterisi yalnizlasan gençler oldu. Toplumu ve aileleri yumagina düsüren uyusturucu sebekesi üyeleri, bagimlilik tuzagi kurdu, kapanina düsen gençleri hem ailesinden hem toplumdan hem de sagligindan kopartti.

KARARNAMEYLE ÜÇE AYRILDI

2011’de 663 sayili kararnameyle saglik yönetiminin 3’e ayrildigini söyleyen Doktor Sener, “Saglik Müdürlügü, Kamu Hastaneleri Genel Sekreterligi ve Halk Sagligi Müdürlügü olarak üçe ayrildi. Kamu Hastaneleri Genel Sekreterligi illerde bütün hastanelerin sevk ve idaresindeki yönetiminden sorumludur. Halk Sagligi Müdürlügü ise koruyucu hekimlik yani hastaliklarin olusmadan önce tedbirlerin alinmasi noktasinda sorumludur, hastaliklarin olusmamasi için alinacak saglik önlemlerini kontrolden geçirir. Bunlarin basinda çocuklar ve bebeklerin asilama çalismalari Halk Sagligi Müdürlügü tarafindan yürütülmektedir. Bir digeri ise koruyucu hekimlik, aile hekimliginin sevk ve idaresinde de Halk Sagligi Müdürlügünün sorumlulugu arasinda yer alir. Bunun yaninda bulasici hastaliklar çevre sagligi ve ana çocuk sagligi bunlarin ildeki sevk ve idare yönetimi halk sagligi müdürlügünün denetimi altindadir. Bunlarin yaninda en uç noktada saglik evlerinde çalisan ebelerimizde halk sagligi müdürlügüne bagli olarak çalisiyor.

HALK SAGLIGI KORUYUCUDUR

Halk Sagligi Müdürlügünün asil amacimizin koruyucu hekimlik oldugunu belirtmistim ve halkimizin koruyucu hekimligi bilmemesi hemen saglik sorunlarinda ikinci basamagi üçüncü basamagi kullanmasi yani devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerine gitmesi büyük bir sorun. Bildiginiz üzere en ücra noktalara kadar aile hekimleri hizmeti var. Saglik sorunlarinda aile hekimleriyle görüsmeleri gerekiyor. Halkimizin bir hastalik ve bir sorunu olamadan saglik danismanligini kullanmasi lazim. Ebelerimizde ana çocuk sagliginda çalisan çalisanlarimizdan bilgi almasi önemli. Bunlarin giderek düzeleceginden eminim.”

AMATEM SART

Uyusturucunun tanimlanmasinin dogru olduguna inandigini aktaran Sener, sunlari kaydetti: “Uyusturucu, agizdan, burundan veya damar yoluyla alinmasi, kiside ruhsal davranissal ve bedensel degisimlere neden olan, bagimlilik yapan kimyasal maddelerdir. Uyusturucu maddelerinin bir defa bile alinmasi kisinin bagimli kategorisine girmesinde yeterli olacaktir. Bagimli olundugunda ise mücadelesi zor bir tedavi sürecine girmesi gerekiyor. Bu tedavi hem yüksek maliyetli hem de çok uzun sürelidir. Bagimli olan kisinin tedavisi Alkol Madde Bagimliligi Arastirma Tedavi ve Egitim Merkezi (AMATEM)’de yapilmaktadir. Bu merkezler Türkiye genelinde oldukça az olup yatak kapasitesi ve tibbi teçhizat bakimindan yetersizdir. Bu yetersizliklerin giderilmesi ve her ilde bir AMATEM’in açilmasi gerekiyor. Çünkü AMATEM’ler sadece hastane degil, uyusturucu ve alkolle mücadelede bir egitim merkezi niteligindedir. Ailelerin ve bireylerin egitilmesinde önemli rol oynar. Malatya’da maalesef Türkiye’nin genelinde oldugu gibi uyusturucu kullaniminda yas ortalamasi düstü ve uyusturucu kullananlarin yaslari 20-40 yas arasindadir. Narkotik ve asayisten aldigimiz verilere göre Malatya’da uyusturucu kullanimi oldukça artmaktadir ve 40 yas üstünü bulabilen çok azdir. Uyusturucu kullanimiyla ilgili bazi rakamlar elimizde var ama biz bunlari istatistik seklinde veremiyoruz çünkü bu konu hakkinda belirli arastirmalar hala yapilmis degil. Iller bazinda yani Malatya’daki alkol ve uyusturucu kullanimi ile ilgili bir bilgi veremiyoruz çünkü istatistige dayali bir sey yine yok elimizde. Ama sunu belirteyim ki uyusturucu kullanimi ortaokul seviyesine kadar düsmüstür. Emniyetle yapmis oldugumuz toplantilarda ve verilerde ortaokul çagindaki çocuklarda görüldügü söyleniyor.”

 

 

<<Ebubekir ATILLA