Malatya
Giriş Tarihi : 10-01-2017 19:40   Güncelleme : 10-01-2017 19:40

Ortak Savasalim!

Uyusturucu ile mücadelenin tüm toplumlarin ortak sorunu oldugunu dile getiren Vali Mustafa Toprak, “Farkinda olmak olmak yetmiyor, önleyici tedbirler almak gerekiyor, Herkesin bu noktada elini tasin altina koymasi lazim. Mücadeleyi sonuna kadar sürdürmeliyiz, bagimliliktan yakinan bir kisi bile olsa onun hayatini önemsememiz gerekiyor,” dedi

Ortak Savasalim!

Nihal Gül ( Özel Haber)

Suç algisi olarak ilk siralarda yer alan uyusturucu madde bagimliligi ülkemizi en az terör kadar tehdit ediyor… Ülke yönetimi ve güvenlik güçleri, uyusturucu ile ne kadar mücadele edip ilave tedbirler alsa da bu yeterli olmuyor. Tenha sokak baslarinda, okul çevrelerinde torbaci diye isimlendirilen uyusturucu madde saticilari ve bunlarin agina düsen gençlerimizin sayisi maalesef giderek artiyor. Malatya’da uyusturucu ile mücadelede gelinen noktayi ve yapilmasi gerekenleri Vali Mustafa Toprak ile konustuk.  Bu noktada isbirliginin önemine vurgu yapan Vali Toprak, su ifadelere yer verdi;

“Göç ile yogun olarak gelinen noktalarda bu meseleler biraz daha yogun olarak gündeme gelebiliyor. Bir olumsuzluk olsun ya da olmasin devletimizin bakisi; Milli Egitim Bakanimizin, Saglik Bakanligimizin ve burada valiligimizin muhtevasindaki tüm kurumlar mali yönetimler de dâhil olmak üzere üniversitesi ile birlikte burada AMATEM ve UMATEM’e konu olabilecek yani uyusturucu, uçucu madde bagimliligi ile ilgili alkol ve benzeri maddelerle ilgili bagimliliklari azaltacak bunlarla ilgili kullanim alanlarini ortadan kaldiracak çalismalari yapabilmek. Kullanim alanlarini kontrol etmek, aileler ile birlikte el ele verip çocuklarina sahip çikacak bir sekilde onlari korumak ve kurtarmaktir.

TÜM OKUL ÇEVRELERINE KAMERA YERLESTIRILECEK

Milli Egitim Bakanligimizin, Iç Isleri Bakanligi ile yapmis oldugu protokol çerçevesinde biz her bir okulun kendi içinde ve çevresinde kamera yerlestirecegiz. Yakin bir zamanda da hepsine de kamera yerlestirecek sekilde tedbirleri genisletiyoruz. Bunun öncesinde ‘Güvenli okul güvenli gelecek’ projesi devam ediyor.  Her bir okulda güvenlik birimlerimiz okul aile birlikleri ve okul yönetimleri ile emniyetin istisare ve irtibati var. Çalismalari bu sekli ile yürütüyoruz. Okullarin kantinlerine, çevresine gelen saticilarla iliskilerine kadar toplum destekli polislik te dâhil olmak üzere narko timler de dâhil olmak üzere dikkat ediyoruz.”

ISBIRLIGI VURGUSU

Uyusturucu kullanimini engellemek için tüm kesimlerin ortaklasa bir çalisma yapmasi gerektigine deginen Vali Toprak sözlerini söyle sürdürdü: “ Madde satisinin özellikle gecekondu ya da sehirlesmenin çarpik oldugu güvensiz, niteliksiz yerlerde biraz daha firsat buldugunu da görüyoruz ve ona göre de davraniyoruz. Bunun uzun vadede çözümü buradaki niteliksiz yapilarin sokaklarin, binalarin ortadan kaldirilmasiyla,  kisa ve orta vadede de muhtar, okul, aile çevre, mahalle endeksindeki güvenlik birimi saglik ve diger birimlerin ortaklasa çalismasi ile mümkün.

 

ÜLKE ADINA BÜYÜK KAYIP

Bu noktada mücadelemiz sürüyor, ama yakinanlar bir kisi bile olsa onun hayatini önemsemek durumundayiz. Bir çocugun uyusturucu madde kullanimi ya da baska bir madde zafiyeti nedeniyle geleceginin harap olmasini ülke adina bir kayip oldugunu düsünüyoruz. Bunun için çalismalarimizi yapiyoruz. Bizim bir taraftan Aile ve Sosyal Politikalar Il Müdürlügü ve Emniyet ve Belediye zabitalari ile birlikte bir mahallede bu gibi olaylari taramak çocuklari almak tedaviye götürmek gibi bir ekibimiz var. Yakin bir zamanda Büyüksehir Belediyemizin Belediye Is Haninda ki eski Kent Konseyinin oldugu yerde madde bagimliligi ile ilgili bir alan açildi. Üniversitemizde bir alan var.  Bir tane de Eski Malatya dedigimiz yerde FETÖ’den milletin malinin millete geri dönmesi çerçevesinde vakiflara ait bir kolej var. Battalgazi’de ki devlet hastanesi poliklinikleri ile birlikte orada AMATEM seklinde madde kullanimi ile ilgili yatakli bir yer açacagiz üniversiteye ek olarak. Bir taraftan sokaklara güvenlik noktasinda dikkat ederken bir taraftan da o suça o hastaliga düsenleri tedavi etmemiz gerekiyor.”

“SOSYAL MEDYA BU TÜR MADDELERE KOLAY ULASIM SAGLIYOR”

Sosyal medyanin bu tür maddelere kolay ulasim sagladigini dile getiren Vali Toprak, “ Bu hastaligin küresel bir degisimin ve dönüsümün bir sunucu oldugunu da görüyoruz. Bir taraftan TV yayinlarinin özendirici etkileri sosyal medyanin getirdigi onlarin kolay ulasimi ya da onlari övücü, iyi gösterici bir takim haller. Bir taraftan da mahallelerde ki çarpik kentlesmenin sokaklarda türeyen ve ailelerin is hayatinda daha yogun olmasi nedeni ile çocuklariyla yeterince ilgilenmemesi ve sokakta, okul çevresinde art niyetli insanlarin bunu satip üzerinden para kazanmasi ama insanligi yok etmesi noktasinda ki hain planlari çerçevesinde maalesef ülkemizde de bir sorun haline gelebiliyor.  Zaten su an devletimiz kurumlari ve kuruluslari ile belli bir mücadele veriyor. Burada uyusturucu madde bagimliligina giden yolda semtlerde daha fazla spor merkezleri spor alanlari kültür merkezi, gençlik merkezleri kurmak kaydi ile çocuklari o olumsuz ortamlardan ugrasacaklari alana çekmek için gayretlerimiz devam ediyor. Farkinda olmak yetmiyor, ilave tedbir gerekiyor. Okullarin önemli ölçüde kontrol içinde oldugunu ifade etmek istiyorum. Okul sonrasinda çocuklarin bos zamanlarinda anne baba kontrolünden uzak bir noktada nerede ile kimlerle görüsüyorlar. Bu sadece madde kullanimi açisindan degil terör, mafya suç örgütlerinin elemani olmaya hazir bir alani bu tehlikelerden koruma amaçli ahlaki ve vicdani bir görev.” dedi.