Malatya
Giriş Tarihi : 01-12-2016 18:56   Güncelleme : 01-12-2016 18:56

Ortak Hareket Vurgusu

Var olan bagimliliklara karsi etkin çözüm için Bagimlilikla Mücadele Merkezi’nin açilisi gerçeklestirildi. Yapilan açilista konusan Vali Mustafa Toprak, bagimlilikla mücadelede ortak hareket etmenin önemine deginerek, “Bu bir hastaliktir hastaligin tedavi edilmesi gerekiyor. Bu hastalik bazen tibbi yaklasima bazen de sosyal destege ihtiyaç duyar. Bu noktada hepimiz üzerimize düseni yapmaliyiz” dedi

Ortak Hareket Vurgusu

>>Hanife Sari

Büyüksehir Belediyesi tarafindan olusturulan Bagimlilikla Mücadele Merkezi’nin açilis töreni düzenlendi. Düzenlenen açilista Bagimlilikla Mücadele Platformu (BAM) kisa bir tanitim filmi hazirlayarak filim gelen misafirlere izletildi.  Hazirlanan tanitim filminin gösteriminden sonra Inönü Üniversitesi Saglik Bilimleri Fakültesi Dekani ve Turgut Özal Tip Merkezi Alkol ve Uyusturucu Madde Bagimlilari Tedavi ve Arastirma Merkezi (AMATEN) sorumlusu Prof. Dr. Hatice Birgül Cumurcu konuyla ilgili,  “ Malatya’ya ilk geldigimde madde bagimliligi ile ilgili herhangi bir birim bulunmamaktaydi. Emniyet Müdürlügümüzün çabalariyla bir takim faaliyetler sürmekteydi. Buraya bir AMATEN Merkezi kuralim dedim.  Bu yolda destek almakta zorlandim.  Çünkü madde bagimliligi deyince herkes geri duruyordu, kimse yaklasmak istemiyordu. Madde bagimlilarina bakarsak bunlara hastane hizmeti verirsek sikinti yasariz gibi bir görüs mevcuttu. Suanda yaklasik 2 yildir Inönü Üniversitesi AMATEN birimini kurduk.  Saglik Bakanligindan onayimizi aldik.  Suan 13 yatagimizla yatarak ve ayakta tedavi ile tedavi gören hastalarimiz bulunmaktadir. Valiligimizin onayiyla da. Geçen yil bir SODES Projesi yaptik. “Güçlü nesiller, güçlü sehirler”  adli bir projeydi.  Egitimle ilgili  hastalara yönelik bir takim faaliyetlerimiz mevcut oldu. Bununla birlikte bagimlilik sempozyumumuz oldu geçen yil. Bu gibi seylerle bagimliligin temeline inerek bu insanlarinda tedavi görmesi gerektigini destek görmesi gerekligini halka anlatmaya çalistik. Bu etkinliklerle birlikte Malatya’da bir farkindalik olustu.  Bagimlilik yapan seylerin piyasaya çikmasiyla birlikte gençlerimizin madde bagimlisi olma riski artiyor. Ilk geldigimde madde bagimlisi Malatya’da yok denildi. Ama o kadar çok madde bagimlisi var ki etrafimizda. Suan üniversite birimi olarak AMATEN birimini daha da büyütmek için bir takim hazirliklar pesindeyiz. STK’lar ne kadar bu isin içine girerse madde bagimliliginin önemi daha çok artar. Sadece bir hastayi kurtarmak bile beni mutlu ediyor. Madde bagimliligi bir hastaliktir kisinin kendi seçtigi bir sey degildir. Bu hastaligi da diger hastaliklar gibi tedavi edip bu insanlari topluma kazandirabilmeliyiz” ifadelerini kullandi.

VAR OLUS NEDENIMIZ HIZMET

Ardindan konusma yapan Büyüksehir Belediye Baskani Ahmet Çakir ise, “Bagimliliklar ile ilgili bir projenin içerisinde yer almak bizleri son derece gururlandiriyor. En önemlisi de STK’ larin bir araya gelerek fikir üretmesi ve gençlere ulastirmasi çok önemliydi. Bizim var olus nedenimiz insana hizmet etmek. Özellikle son dönemlerde bagimlilik gençleri aileleri tehdit eden bir boyuta geldi. Hem sosyal iletisim bagimliligi olarak hem de madde bagimliligi olarak gençlerimizin alkole, uyusturucuya, tütüne yönelmesiyle birlikte onlar dünyayla bagini kopariyor. Dolayisiyla bu geç kalinmis bir çalismaydi ancak böyle örnek olacak güzel bir çati kurulmasi güzel. Insallah burasi hedefine uygun bir sekilde gençlerimizi batakliktan kurtarir. Isin kökenine inmek aileyi egitmek çocuklarin davranisinin gelismesi noktasinda bu mekânin yararli olacagini düsünüyorum” sözlerini kullandi.

ORTAK HAREKET GEREK

Vali Mustafa Toprak ise,  “ Konu madde bagimliligi, sigara bagimliligi, uyusturucu bagimliligi…  adina ne dersek diyelim bu mücadelenin platformu için tesekkür etmek istiyorum.  Süphesiz ki devletimiz, anayasamiz bireylerimizin, gençlerimizin hayata iyi bir sekilde tutunabilmesi için manevi degerlerimizle birlikte her türlü olumsuzluktan da korunacak sekilde yetistirilmesini zorunlu kiliyor. Bununla birlikte kamu kurum ve kuruluslarimiz tarafindan bu çalismalar yürütülüyor. Bu mücadeleyle birlikte bu aliskanliga bulasmis olan her bir ferdin bir insan olarak önemsenmesi ve bu bagimliliklardan kurtarilmasi gerekiyor.  Bu bakimdan sadece güvenlik degil bu bagimliligin önlenebilmesi, ortadan kaldirilmasi için toplumun tüm katmanlariyla çözüme ulastirilmasi için bu mücadelenin saglam projelerle desteklenmesi gerekiyor. Bu ortak çalisma grubuyla birlikte bagimliliga bulasan çocuklarin desifre olmamasi adina ayri bir mekânda ortak bir çalismayla bir taraftan tibbi tedavi yapilirken bir taraftan da bu bagimlilik içerisine girmis olanlarin sosyal kültürel faaliyetlerle tedavi bulmalari iyi olacaktir.  Bu bir hastaliktir hastaligin tedavi edilmesi gerekiyor. Bu  hastalik bazen tibbi yaklasima bazen de sosyal destege ihtiyaç duyar. Bu anlamda bu alanin olumlu bir faydasi olacaktir. Bu noktada hepimiz üzerimize düseni yapmaliyiz. Böylelikle iztirap içerisinde olanlarin sikintisini gidermis olabiliriz diye düsünüyorum” seklinde konustu.

Konusmalar sonrasinda hep birlikte kurdele kesimi yapilarak Bagimlilikla Mücadele Merkezi’nin açilisi gerçeklestirildi.