Malatya
Giriş Tarihi : 04-11-2016 15:15   Güncelleme : 04-11-2016 15:15

Örnek Ümmet Olabilmek

Diyanet Isleri Baskanligi bu hafta Cuma hutbesinde Islam’da örnek ümmet olabilmek konusunu isledi. Imamlar hutbelerde, “Dogrusu sizin ümmetiniz yani Islam ümmeti bir tek ümmettir. Siz, insanlar için var kilinmis en hayirli ümmetsiniz. Iyiligi emreder, kötülükten alikoyarsiniz ve siz Allah’a iman edersiniz” dedi

Örnek Ümmet Olabilmek

Cuma hutbelerinde Islam’da örnek ümmet olabilmek konusunu isleyen Diyanet Isleri Baskanligina Bagli cami imamlari hutbeye söyle basladi, “Cumaniz Mübarek Olsun Aziz Kardeslerim! Okudugum âyet-i kerimede Yüce Rabbimiz, söyle buyuruyor: “Dogrusu sizin ümmetiniz yani Islam ümmeti bir tek ümmettir. Ben de sizin rabbinizim. Öyleyse bana ibadet ediniz”  Okudugum hadis-i serifte ise Peygamberimiz (s.a.s) söyle buyuruyor: “Müminlerin birbirlerine olan bagliligi, birbirine kenetlenerek insa edilmis bir binanin tuglalari gibidir.”

SELMAN-I FARISI’NIN IMANI

Selman-i Farisi’nin inancini deginen cami imami sunlari söyledi, “Kardeslerim! Sahabeden birkaç kisi, Mescid-i Nebevi’de kendi aralarinda sohbet ediyorlardi. O esnada sahabeden Selman, mescide girdi. Bunun üzerine sohbet etmekte olanlardan birisi yanindakilere sirayla “aileniz, soyunuz sopunuz nedir?” diye sordu. Sohbet halkasinda bulunanlardan her biri kendi ailesini, soyunu sopunu överek zikretmeye basladi. Nihayet bu sahis, Selman’a dönerek “Senin soyun sopun, sülalen nedir ey Selman?” dedi. Aslinda bu soruyla onu zor durumda birakmayi arzuluyordu. Zira onun Selman’la arasinda sahsi bir problemi vardi. Herkes Selman’in ne diyecegini merakla beklerken su ibretlik sözler döküldü dilinden: Ben Islam oglu Selman’im. Allah, dalaletteydim Ben beni Muhammed Aleyhisselam ile hidayete erdirdi. Beni Allah, fakirdim Ben Muhammed Mustafa’yla zenginlestirdi. Beni Allah, köleydim Ben Muhammed Mustafa’yla özgürlestirdi.” Bu konusmalari duyan Hazreti Ömer toplulugun yanina gelerek, “Benim kim oldugumu, benim de soyumu sopumu ögrenmek ister misiniz?” diye sordu. Ve sonra dedi ki: “Ben de Islam oglu Ömer’im, Islam oglu Selman’in kardesiyim.”

ISLAMIN TEMELI TEVHID

Islam’in temel insaasi olan tevhitten bahseden imam söyle dedi, “Kardeslerim! Din-i Mübin-i Islam, iki büyük temel üzerine insa edilmistir: Birisi tevhit, digeri vahdettir. Tevhit, Allah’in birligine imandir, Allah’in vahdaniyetini ikrardir. Kur’an-i Kerim bir tevhit kitabidir. Bütün peygamberler ve Hatem-ül-Enbiya Muhammed Mustafa (s.a.s), bir tevhit peygamberidir. Allah’in bize farz kildigi bütün ibadetler; namazimiz, orucumuz, haccimiz, kurbanimiz, zekâtimiz, her biri birer tevhit eylemidir. Kiymetli Kardeslerim! Tevhitten sonra en büyük temel ilke vahdettir, müminler arasinda birliktir. Birlik olmadan ümmet olmaz, ümmet olmadan Tevhid olmaz. Tevhid ve vahdet olmadan da Yüce Rabbimizin, su âyet-i kerimesinin gayesi gerçeklesmez: “Siz, insanlar için var kilinmis en hayirli ümmetsiniz. Iyiligi emreder, kötülükten alikoyarsiniz ve siz Allah’a iman edersiniz.”

HER DAIM AHLAK, ADALET, FAZILETTEN…

Cami imami hutbenin devaminda sunlari dile getirdi, “Aziz Müminler! Bu âyet-i kerime bizlere göstermektedir ki; Islam ümmetinin en büyük gayesi, yeryüzünde iyiligi egemen kilmak, kötülügü ortadan kaldirmaktir. Her daim ahlak, adalet, fazilet ve iyiligin yaninda yer almaktir. Her türlü kötülügün, serrin ve batilin karsisinda durmaktir. Nerede bir zulüm, bir haksizlik, bir adaletsizlik varsa ona engel olmak için gayret göstermektir. Zira bu güzellikler, Rabbimizin övgüyle söz ettigi en hayirli ümmetin vasiflaridir. Aziz Kardeslerim! Tevhide karsi en büyük günah, en büyük zulüm sirktir. Allah’a ortak kosmaktir. Tevhidi bozmaktir. Allah’in vahdaniyetini ikrardan, O’na imandan yüz çevirmektir. Vahdete karsi en büyük günah ise tefrikadir. Ümmeti bölmektir. Ümmeti parçalamaktir. Bozgunculuk yapmaktir. Ümmetin arasina fitne, fesat ve nifak sokmaktir. Asabiyet, kin, öfke, nefret, gibi cahiliye kalintilariyla kardesleri birbirine düsürmeye çalismaktir. Kardeslerim! Bugün müminler toplulugu olarak ümmet bilincini yeniden insa etmeye ihtiyacimiz var. Bugün Islam cografyasinda baris ve esenligi, sefkat ve merhameti, hak ve hakikati yeniden egemen kilmaya ihtiyacimiz var. Unutmayalim ki, örnek ümmet olabilmenin yolu gönülleri bir, gayeleri bir, samimiyet ve sadakatle bezenmis kardesler olmaktan geçer. Aziz Kardeslerim! Hutbemizi su duayla bitirmek istiyorum: Allah’im! Bozgunculuktan, düsmanliktan, münafikliktan, ihanetten ve kötü ahlaktan sana siginiriz.  Bizleri bu kötülüklerden muhafaza eyle! Ümmeti Muhammed’i yeniden ve ebediyen aziz bir ümmet eyle Allah’im!”

M. Ali Günaydin