Malatya
Giriş Tarihi : 24-09-2021 16:51   Güncelleme : 24-09-2021 17:28

Ormanlık Alanlarda Sonbahar Dönemi Çalışmaları Başladı

İlimizin çeşitli bölgelerinde Malatya Orman İşletme Müdürlüğü tarafından önceki yıllarda kıraç  alanlara ekilen badem ağaçlarına yönelik budama çalışmalarına başlandı. Ağaçların daha güçlü gelişmesi amacıyla yapılan çalışmalarda çevre köylülerine iş imkânı da oluşturularak ekonomik anlamda katkı sağlanıyor.

Ormanlık Alanlarda Sonbahar Dönemi Çalışmaları Başladı

 

Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Malatya Orman İşletme Müdürü Yakup Kalaylı, yapılan çalışmaların, orman köylüsüne iş imkânı oluşturmasının yanında ağaçların da bakımlarının yapıldığını, kaliteli ormanlar oluştuğunu söyledi. Kalaylı budama alanında yaptığı açıklamada ise yapılan çalışmaları şu şekilde değerlendirdi. “Bulunduğumuz olan Doğanşehir ilçemizin Hudut Mahallesi civarı. Burası Yaklaşık 15 yıl önce badem tohumları ekilerek ağaçlandırılmış bir sahadan oluşuyor. Ancak bu güne geldiğimizde ağaçlar belli bir büyüklüğe kavuşmuş. Budama çalışmalarına da ihtiyaç duyulmuş. Bu nedenle bu bölgemizde de budama çalışmalarını başlattık.  Şu anda çalışma yaptığımız bölge, Sürgü Barajı'nın altında kalan ağaçlandırma çalışmaları yaptığımız bölgededir. Burada belli bölgelere sedir fidanları dikilmiş. Ancak şu an bulunduğumuz bölgeye badem tohumu ekilmiş. Buradaki çalışmanın ilk amacı hem erozyonu önlemek hem de burada bir yeşillendirme yapmak amacıyla yapılan bir çalışmaydı. Ancak gelinen zaman itibariyle gördük ki bölgedeki  badem ağaçları artık çalılaşmış,  bakım ihtiyacı doğmuş.  Bu nedenle biz de İşletme Müdürlüğü olarak yaptığımız bir proje kapsamında Malatya'nın genelindeki badem sahalarında bir budama ve gençleştirme çalışmaları yapmayı planladık.

Benzeri çalışmaların ilimiz sınırları içindeki ihtiyaç duyulan alanlarda da devam ettiğini hatırlatan Kalaylı; “Doğanşehir Hudut Mahallesi'nde yaptığımız çalışmada bunlardan biridir. 2 yıl önce yine burada, ayrı bir bölgede bu şekil bir çalışma yapmıştık. Çalışma sonucunda gördük ki bademlerde budamadan sonra hem kök ve gövde gelişme hem de meyve verimi arttı. Bundan da hareket ederek biz de bu alanda böyle bir çalışma başlattık. Bundan sonra buradaki bademlerimiz daha uzun bir ömre, kalın bir çapa hem de fazla meyve verme özelliği kazandılar. Budama çalışmaları nedeniyle çevredeki köylüler küçük bir tarife bedeli ile çalışarak, ekonomik olarak da ayrıca faydalanacaklar. Yaptığımız çalışmalarda öncelikle yöre halkına öncelik tanınıyor. Bu tür çalışmaları Orman kanununun 40. maddesi kapsamında vahidi fiyatla köylülere yaptırıyoruz. Hem biz programınızı gerçekleştiriyoruz, hem de köylülerimiz etraftaki badem ağaçlarını daha verimli bir hale götürme çalışmaları yapıyorlar. Onun yanında tabii ki burada para da kazanıyorlar” ifadelerini kullandı.

A.Vahap Kaygusuz – A.Nihat Yavuz (Özel Haber)