Ekonomi
Giriş Tarihi : 25-08-2021 16:35   Güncelleme : 25-08-2021 16:35

Ormanlar Söndü Sıra Mutfaktaki Yangında

Orman yangınlarında seraların zarar görmesi mutfağı vurdu. Tarım alanları ve seraları yanmasıyla gıda enflasyonu yüzde 40’la tavan yaptı. Sebze fiyatları Ağustos ayı itibarıyla yüzde 81.7, meyve yüzde 68.8, bakliyat ise yüzde 29.2 zamlandı. Ağustos ayı içerisinde pazarın zam şampiyonu Limon ve Fasulye oldu.

Ormanlar Söndü Sıra Mutfaktaki Yangında

Taze fasulyenin 10 TL ile rekor kırdığı Pazar tezgahlarında, domates 4-6, Patates 3-5, Salatalık 5, üzüm 8, şeftali 10, elma 5, erik 6, karpuz 2, kavun 3, Patlıcan 7, incir ise 7 liralık etiketle alıcı bekliyor. Pazarcılar ürün satamamaktan şikayet ederken,” Pazarda akıl almaz bir pahalılık var. Tam domates ve Salatalığın mevsimi olmasına rağmen fiyatlar yüksek. Biz satıcı olarak insanlara bu fiyatlarla satmakta zorluk çekiyoruz. Domates mevsiminde kilosu 2 TL olması gerekirken şuan 5 ila 6 TL arasında değişiyor. Salatalık düne kadar 6 ila 7 lira arasında satılıyordu. Şuan fiyatı biraz düştü 5 TL’ye satılıyor.” diye dert yandı.

Yaz meyvelerinin en bol olduğu dönemde ürünler Pazar tezgahlarında yerlerini almasına aldı ama vatandaş fiyatların yanına yaklaşamıyor. Market, manav ve Pazar fiyatları adeta uçtu. Fiyatlardaki yükseliş nedeniyle alım güçlerinin düştüğünü söyleyen vatandaşlar ise tepkilerini şu sözlerle gösterdi, ”Fiyatlardaki yükselişe bir anlam veremdik. Kimi yükselişi Akdeniz bölgesindeki yangınlara bağlıyor ama domates, salatalık ve biber gibi ürünler yerli malı. Yerli ürünlerin de bu kadar yükselmesi akıl alır gibi değil. “

Kamu-iş Konfederasyonu’nun Ar-Ge çalışmaları soncu yayınladığı verilere göre, halkın tükettiği 76 gıda maddesinden oluşan sepeti esas alarak yapılan Ağustos 2021 araştırmasında Sebze fiyatları yüzde 81.7, meyve yüzde 68.8, bakliyat ise yüzde 29.2 zamlandı.

Sepete dahil edilen gıda ürünlerinin 12 aylık ortalamalarının bir önceki dönemdeki fiyatlarla karşılaştırılarak hesaplanan ortalamalarına göre temel gıda fiyatlarında yüzde 31.9 oranında bir artış meydana geldi.

Geçen yılın Ağustos ayına göre ekmek, un, bulgur, makarna fiyatlarında yüzde 28.4, et, balık fiyatlarında 22.7, süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatlarında yüzde 35.7, yağ fiyatlarında yüzde 56.9 artış oldu.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER