Malatya
Giriş Tarihi : 25-03-2018 17:59   Güncelleme : 25-03-2018 17:59

“Örgütlenin, Destek Verelim”

Kayisi da muhatap bulamadiklarini dile getiren Gümrük ve Ticaret Bakani Bülent Tüfenkci, Çiftçilere çagrida bulunarak örgütlenmelerini ve birlik olusturmalarini istedi. Çiftçilerin örgütlenmeleri halinde devletten destek alacaklarini ifade eden Bakan Tüfenkci, “Çiftçiler örgütlensin ve biz de onlari muhatap alalim, proje yapalim, destek verelim, sifir faizli krediler verelim, kayisi alimlari yaptiralim, ihracati ögretelim. Biz üzerimize ne düsüyorsa, yani yol gösterme, egitim verme gibi bunlari yapariz, yeter ki birlik olsunlar.” dedi

“Örgütlenin, Destek Verelim”

M. ALI GÜNAYDIN (ÖZEL HABER)

Kayisinin sorunlarina deginen Gümrük ve Ticaret Bakani Bülent Tüfenkci, sorunlari çözme ve destek verme açisindan muhatap bulamadiklarini öne sürerek, çiftçilere çagrida bulundu. Çiftçilerin örgütlenerek birlikler olusturmalari gerektigini belirten Bakan Tüfenkci, gazetemize açiklamalarda bulunarak devletin tüm imkânlariyla çiftçilerin yaninda yer alacaginin altini çizdi.

HUBUBAT IÇIN DE LISANSLI DEPO KURULACAK

Kayisi için lisansli depoculuk konusunda çalismalarin tamamlandiginin isaretini veren Bakan Tüfenkci, Malatya’da Hububat ürünleri için de bir lisansli depo yapilacaginin müjdesini verdi. Bakan Tüfenkci gazetemize yaptigi açiklamada, “Lisansli Depoculukla Ilgili çalismalar tamamlandi, Kalkinma Bakanligi parayi da gönderdi. Bu isi Malatya’da yapacak Borsamiz yeterli olmadigi için Izmir’den firma getirdik, Organize sanayide bir yer bulacagiz. Kayisinin yanina Bugday için de bir Lisansli depoyu Malatya’ya yapacagiz. Tarim Bakanimizla birlikte Antalya’da görüstük, kendisi geldiginde bu müjdeyi de açiklayacak. Sadece kayisi degil, lisansli hububat depolarini Malatya’ya kazandiracagiz. Kayisi için para gönderecegiz ama kime gönderecegimizi bilmiyoruz, yani muhatap bulamiyoruz. Lisanli deponun iki sekilde önemi var; Tarim Bakanligi Kayisinin destekleme alimini yapabilecek ve bunu depoya koyacak. Ikincisi ise Çiftçi depolama maliyetlerinden kurtulacak ve elindeki ürünü kisa sürede piyasaya sürmemis olacak. Bunlarin kiralarini ve diger masraflarini biz ödüyoruz. Paraya ihtiyaci oldugunda kredi çektiginde bunu teminat olarak gösterebiliyor, yari faizini de devlet ödeyecek. Böyle bir avantaji olacak kayisinin” diye konustu.

“KURAKLIGA KAFA YORMALIYIZ”

Kayisinin en büyük sorunlarinin basinda sulama sorunu oldugunu vurgulayan Tüfenkci, kurakliga karsi kafa yorulmasi gerektigini ifade ederek söyle konustu, “Tabi kayisinin en büyük sorunlarindan biri sulamadir, bunu kimse gündeme getirmiyor ama Malatya hizla bir kuraklik dönemine dogru gidiyor. Bunlari asmak için biraz kafa yormamiz lazim! Sire Pazarinda Kayisida bir alim yapmistik, o zaman kayisi 3-4 liraydi, biz 7,5 liradan asagi satmayin dedigimizde herkes gülmüstü ama suan kayisi 11-12 liraya çikti ve daha da yükseliyor. Dolayisiyla bizim Malatya’da maalesef çok yerel kaldigimiz için yukardaki fotografi göremiyoruz. Esasinda bu ürünün tekeli durumundayiz, piyasaya yöne verebilir ve fiyat verebiliriz. Ama biz bunu birlik olamadigimiz için herkes kendi ihracatindaki küçük karlari düsünerek fiyatlandirma yapiyorlar. Çiftçi bir an önce kayisiyi elinden çikarmak istiyor, böyle bir sey var. Kayisi bana göre daha iyi olacak.”

“ÇIFTÇILER ÖRGÜTLENSIN, MUHATAP ALALIM”

Kayisida yatirimlari yapmak için yeterli muhatap bulamadiklarini vurgulayan Bakan Tüfenkci, çiftçilere çagrida bulunarak, “Muhatabin kurumlarla bir ilgisi yok, bu isin dünyada ve Türkiye’de tek muhatabi Çiftçilerdir. Birlik olusturuyorlar ve kooperatif olusturuyorlar. Biz de Malatya’da geçmisi çok kötü bir tecrübe oldugu için kimse bu birlige yanasmak istemiyor. Bunu tutup bir kenara atmiyoruz, bunu ifade ediyoruz ama birileri çikip da demiyor ki bakan bunu söylüyor ama biz variz buradayiz diye. Çiftçiler örgütlensin ve biz de onlari muhatap alalim, proje yapalim destek verelim, sifir faizli krediler verelim, kayisi alimlari yaptiralim, ihracati ögretelim. Simdi ise ekonomi bakanliginda Kayisi ihracatina destek verecegiz ama kime verecegiz. Buradan çiftçilerimize çagrida bulunuyorum, örgütlenin. Biz üzerimize ne düsüyorsa, yani yol gösterme, egitim verme gibi bunlari yapariz, yeter ki birlik olsunlar. Bunu Valilik yapamaz, belediye yapamaz” seklinde konustu.

“INSANIMIZDA KÖTÜ BIR IMAJ OLUSMUS”

Findik, gül ve pamuk gibi ürünlerde olusturulan örgütlenmelerden bahseden Tüfenkci, Kayisi için de örgütlenmeler yapilmasi gerektigini dile getirerek sunlari ifade etti, “Biz bu konuda çalisma yaptik ama sonuç alamadik. Ben il baskani oldugum dönemde de Il Genel Meclis Üyeleri vardi, topladim bunlari ve 3-5 kisiye görev verdim. Ilçelere göndererek çiftçileri örgütlemelerini söyledim. Bu adamlar 3 gün sonra geldiler, dediler ki bu isi bizden alin. Neden diye sorduk, hangi köye gittigimizde bize sunu diyorlardi, kimleri çarpacaksiniz. Insanlarimizin gözünde kötü bir imaj olusmus, en büyük sikinti bu. Maalesef Malatya’da bunu yenemiyoruz. Git Isparta’da Gül Birlik var, bütün gülleri toplar, isler ve devletten desteklerini aliyorlar. Git findiga bakin, onlarda da birlik var. Çukurova’ya git Pamuk birligi var. Birçok birlik var ve hepsi de çok güzel isler yapiyorlar.”