Malatya
Giriş Tarihi : 24-01-2017 17:10   Güncelleme : 24-01-2017 17:10

Onlar da Sevgiyle Büyüyor!

Evlerimizin vazgeçilmez süslerinden olan çiçeklerin bakimi çok önemli. Özellikle kis günü daha dikkatli olmaliyiz. Her çiçegin farkli bir sulama özelligi ve farkli vitamin ihtiyaci bulunmakta… Özellikle sevgiyi de göz ardi etmemekte fayda var, çünkü onlarin sudan sonra en çok ihtiyaç duydugu bir diger sey sevgi…

Onlar da Sevgiyle Büyüyor!

Rahime Gül Erbas ( Özel Haber)

Çiçekler yüzyillardir evlerimizin vazgeçilmez süslerinden ve canlilarindan. Hem otsusu, hem agaçsi olani bulunan çiçekler, farkli bakim istemesi ile de birbirlerinden ayriliyor. Kis mevsimini yasadigimiz su günlerde çiçek bakimi nasil olasi gerektigini yaklasik 10 yildir çiçekçilik isi ile ilgilenen Sükrü Baydemir’ den sizin için ögrendik. Çiçeklerin bakiminin özen istedigine deginen Baydemir sözlerini söyle sürdürdü: “10 yila yakindir çiçekçilik sektöründeyim. Canli cansiz çiçekler satiyorum. Canli çiçegi seviyor Malatyalilar ama bakimini bilemedikleri için fazla satin almak istemiyorlar. Canli çiçeklerin genelde sulanmasi düzgün yapilmadigi için kuruyor. Aylik, haftalik sulanmasi gereken çiçekler var. Haftalik sulanmasi gerekeni ayda bir sulayinca susuz kalan çiçekler kuruyor. Aylik sulanmasi gereken çiçekleri de fazla suladiklari için kökleri çürüyor. Alanlara söylüyoruz ama genelde sormayi unutuyorlar. Haftada bir sulanmasi gereken çiçekler: genelde çiçekli bitkiler haftada bir sulanmali, agaç türü çiçekler fazla su istemiyor. Benjamin çiçekler ne kadar sularsaniz o kadar yapragi çogaliyor. Susuz kaldikça yapraklarini döküyor. Kauçuk ve büyük yapraklilar fazla su istemiyor. Menekse olsun, baris çiçegi, camgüzeli, begonya bu tür çiçekler bir haftayi geçmeyecek sekilde sulanmasi lazim. Çiçek açtigi için su fazla istiyor. Çiçeklerin saksisini genelde Ilkbaharda ya da kis gelmeden degistirmek lazim. Saksi ile beraber topragini çikararak büyük bir saksiya ekip etrafina toprak doldurulmasi lazim. Kisin saksisini degistirdigin zaman soguktan üsüyor ve kuruyorlar. Bitkinin saksisini degistirirken bir büyük saksiya konuluyor. Çok abartili büyük oldugu zaman saksi, çiçek belli bir zaman dibine çalisiyor sonra üst tarafina  çalistigi için gelisme olmuyor çiçekte sabit kaliyor. Çok asiri büyük saksiya gerek yok. Degistirmeden önce saksinin altini delmesi gerekiyor, delinmedigi zaman alta su birikerek bitkide çürüme yapiyor.  Degistirmek için 2 hafta susuz kaldigi zaman çiçegi ters çevirip çiçeginden tutup topragi ile beraber oynamadan çikiyor. Yeni saksiya konularak üzerine toprak konuluyor.”

“ÇIÇEKLER BELLI ARALIKLARDA HAVALANDIRILMALI”

Kisin havalarin soguk olmasindan dolayi havalandirilmadigina deginen Baydemir sunlari ifade etti: “Çiçekler belli araliklarla havalandirilmalari gerekiyor ama kisin havalar kapali oldugu için çiçekler havalandirilmiyor. Topragi yeni degistirildigi zaman vitamin ihtiyaci oluyor çiçeklerin. Belli bir zaman çiçek sulandiktan sonra topragin vitamini gidiyor bu durumda çiçege vitamin verilmeli tekrar. Çiçekli ve agaçsi olan çiçeklerin ayri vitaminleri var. Çiçek topraginin içinde çiçeklere özel multi vitamin A,B,C,D gibi vitaminler var ama demir olsun, çiçek açmasi için kalsiyum gibi vitaminler de var. Büyük agaçlilara organik gübre tavsiye ediyoruz. Birkaç tane çiçegin uyudugumuz odada bulunmasinda bir zarari olacagini düsünmüyorum. Genelde odalar büyük oldugu için herhangi bir zarari olacagini düsünmüyorum. Artik evlerde çok fazla çiçekler eskisi gibi yok. Çocuk odalarinda bulundurmamalilar.”

RADYOSYON IÇIN EVLERINIZDE KAKTÜS BULUNDURUN

Kaktüsün radyasyonu emme özelligi olduguna deginen Baydemir: “Genelde kaktüs türü çiçekler dikenli veya dikensiz kaktüsler bilgisayar, televizyonun üzerine yanlarina bilgisayar altlarina birakiliyor. Radyasyonu çekme özelligi var. Çöl bitkisi oldugu için içerisinde kendisini idare edebilecek kadar su bulunur. Büyük ihtimal fazla su emdigi için radyasyonu çektigini biliyoruz. Uzmanlar tavsiye ediyorlar. Çocuk odalarinda, TV’lerin yaninda bulunmasi gerekiyor. Genelde biz tavsiye etigimizde sag olsun aliyorlar. Ama genelde alim çok az. Fiyatlari ise küçük kaktüs 7 buçuk lira, büyüklügüne göre 20 liraya kadar degisiyor.  Müsteriler genellikle canli çiçege alissin diye hesapli satiyoruz. Fiyatlar çok pahali degil. Yapay çiçeklerin nerede ise hepsi Çin’den geliyor. Buradan gelirken kaç el degistirdigi biliniyor. Bunlar kâr etmek zorunda. Dolar yükseldiginde cansiz çiçeklerin özellikle fiyatlari uçuyor. Geldikten sonra onu belli bir aranjman sekline getiriyorlar. Isçilik, el emegi ekleniyor bundan dolayi ister istemez pahali oluyor. Canlilar daha hesapli, daha gösterisli ve daha kalici oluyor. Çiçekli bitkiler genelde kisin daha çok tercih ediliyor” dedi.