Sağlık
Giriş Tarihi : 17-12-2021 16:06   Güncelleme : 17-12-2021 16:25

Omicron Varyantı İçin Önlemler Alınıyor

İl Sağlık Müdürü Prof.Dr Recep Bentli, dünya üzerinde hızla yayılan Omicron Varyantı konusunda İl Sağlık Müdürlüğü olarak önlemlerin alındığını hatırlatarak şu anki aşılama oranının yüzde 73.9 oranına ulaşıldığını söyledi. Bentli, 3. Doz aşılarını yaptırmaları için de vatandaşlara çağrıda bulundu.

Omicron Varyantı İçin Önlemler Alınıyor

İlimizin mavi kategoride yer alması için Sağlık teşkilatı olarak yoğun bir çaba içinde olduklarını kaydeden Prof.Dr Bentli, “önlemlerimizi alıyoruz” ifadeleriyle başladığı açıklamasında; “Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı aşılama ile ilgili 18 yaş üstü hedef nüfusun yüzde 73.9’u aşısını tamamlamış görünüyor. Ama bu oran yarın belki de bir 10-15 gün içinde belki de kalmayacak mavi kategori geçeceğiz. Ama asıl önemli olan şu andan itibaren üçüncü doz aşılar. Daha önce 2 doz sinovak yaptırmış vatandaşlarımızın şu anda üçüncü dozlarını yaptırmamış olması bizim onları aşısız olarak kabul etmemizi sağlıyor.  Son günlerde ilimizde Delta varyantında onu görmüş olduk. Alınan önlemler paralelinde vatandaşlarımızın mutlaka 3. Doz aşının yapılmamış olmasını bilim kurumumuzda öneriyor. Birçok çalışmada gösterilmiş ki özellikle inaktif 2 doz aşının şu an için koruyuculuğunun neredeyse kalmadığını gösteriyor. Bu nedenle de mutlaka hatırlatma dozunu yapılması gerektiği söyleniyor” şeklinde konuştu.

BU OLAY BİTMEDİ ÖNLEMLERİ AKSATMAYALIM

 Bentli, İlimizdeki vaka sayılarına da değinerek; “İlimizdeki şu andaki 100 bin nüfusta düşen haftalık vaka sayısı en son bir önceki hafta 50,  geçtiğimiz hafta 30’du. Bu hafta da yine 30 rakamlara kadar düştüğünü görüyoruz. Bu bizi yanıltmasın. Bu olay bitmedi. Dünya Sağlık Örgütü ne zaman pandemi bitti derse o zaman bitecek. Diğer yandan ‘omikron varyantı’ da maalesef Türkiye'ye giriş yaptıktan sonra birkaç hafta içerisinde ilimizi de görülebileceğini tahmin ediyoruz ve İnşallah çok yoğun bir enfeksiyon yaşamayız diyoruz. Bu nedenle de maalesef vaka sayıların arttırabilme ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyoruz. Sadece bizi tek teselli eden, Sayın bakanımız da açıklıyor. Avrupa’dan da Afrika'dan gelen   gelen verilere göre biraz daha yatış oranları düşük ama kesinlikle öldürmeyen bir virüs gibi düşünmemek, virüsün sonu geldiğini düşünmemek gerekiyor . Çünkü henüz net bir şey ortada yok. Burada aşılarla ilgili omikron varyantına karşı 2 doz biontek aşının bile artık yetersiz olabileceği söylendiği için bakanlığımız da 2 dozdan sonraki 6 ay olan süreyi 3 aya düşürdü. Bu nedenle de aşılama sayılarımız da biraz artış oldu. Daha önce günlük  aşılama oranlarında 1-2 ve 3'ün dozlarda günlük bin’li rakamlara düşmüşken, dün ilk defa, 2 binin üzeri aşı  yapıldı. İlimizde bu rakamın giderek artmasını temenni ediyoruz ve İnşallah omikron vakası baskın hale gelmeden insanlarımızın 3.doz aşısını tamamlamış olmasını umut ediyoruz” şeklinde konuştu.

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz