Eğitim
Giriş Tarihi : 23-08-2021 12:18   Güncelleme : 23-08-2021 12:18

Okulların Açılması Esnafı Umutlandırdı

Pandemi sürecinde salgın riskine karşın uzaktan eğitim sistemine geçilmesi birçok esnafın kepenk kapatmasına neden oldu. Kantin, Kırtasiye, Okul Servisi ve okul Kıyafeti satan işletmeler 6 Eylül itibariyle yüz yüze eğitime geçilmesi kararına umutla bakıyor. 3 eğitim dönemi boyunca satış yapamayan esnaf bu kararın can suyu olacağı düşüncesinde.

Okulların Açılması Esnafı Umutlandırdı

2021-2022 eğitim öğretim yılı takvimi açıklandı. Birinci dönem, 6 Eylül 2021 Pazartesi günü başlayıp 21 Ocak 2022 Cuma günü sona erecek. 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında okul öncesi eğitim ile ilkokul 1. sınıfa başlayacak öğrenciler için 31 Ağustos-3 Eylül 2021'de uyum eğitimleri gerçekleştirilecek.

Pandemi nedeniyle bir yıldan uzun süredir yüz yüze eğitime kapalı olan okulların Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeniden açılacağını açıklaması esnafları umutlandırdı. Pandemi sebebiyle yüz yüze eğitime uzun bir süre ara verilmesi yüzünden sıkıntılı zamanlar geçiren esnaflar, yüz yüze eğitimin yeniden başlayacak olmasıyla büyük mutluluk yaşıyor.

Velilerin okula gidecek çocukları için yaptığı alışverişler, esnafların nefes almasını sağlarken, yaklaşık 2 yıldır azalan işlerinin yeniden artmasını ve işlerin yoluna girmesini bekliyor.

KIRTASİYECİLER SEVİNÇLİ

Uzun yıllardır Kırtasiyecilik yapan Mahmut Temelli, yüz yüze eğitimin başlaması ile birlikte rahat bir nefes alacaklarını söyleyerek,” Yaklaşık 2 yıldır Kırtasiyeciler olarak büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Uzaktan eğitim olması nedeniyle raflarımızdaki kitaplar satılamadı ve elimizde kaldı. Keza diğer malzemeler de aynı şekilde bize zarar ettirdi. Şimdi ise Eğitimin tekrar yüz yüze olması kararı alındı. Biz Kırtasiyeci esnafı olarak çok mutluyuz. İnşallah Üniversitelerde de yüz yüze eğitim başlar. İnönü Üniversitesi ve Turgut Özal Üniversitesi’nin yüz yüze eğitime başlaması ile birlikte eminim ki Malatya’da piyasalar yeniden canlanacak. İnşallah salgın büyümeden kontrollü şekilde eğitim ve öğretim yüz yüze devam eder.” dedi.

2 YILIN ARDINDAN KONTAK ÇEVİRECEKLER

Yüz yüze eğitime ara verilmesi ile en çok zarar gören sektörlerden biri olan Okul Servisçiliği, yeniden eğitim yüz yüze başlaması kararı ile bayram havası yaşıyor. Pandemi kurallarına göre yapılan düzenlemelere hazır olduklarını belirten Servisçi Esnafı şu ifadelere yer verdi,” Koronavirüs salgını başladığından bu yana okullar uzaktan eğitime devam ediyor. Ara ara yüz yüze eğitim başlasa da yeniden tatil edildiği için öğrencilerden aidatları dahi toplama fırsatı bulamadık. 2 yıldır kontak çevirmeyen Servisçilerimiz var. Okulların yeniden yüz yüze eğitime başlaması bizler için çok önemli. Umarım karar değişmez ve biriken borçlarımızı bu şekilde toparlamaya çalışırız.”

Ebubekir Atilla