Ekonomi
Giriş Tarihi : 24-08-2021 17:33   Güncelleme : 24-08-2021 17:33

Okullar Zamlı Açılacak!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın, eylül ayında yüz yüze eğitime geçileceğini açıklamasından sonra, velileri zam korkusu sardı. Özel okullar yüzde 25, servis ücretlerinde yüzde 20, kantinlerde yüzde 20, kırtasiyede ise en az yüzde 10 fiyat artışı yaşanması bekleniyor.

Okullar Zamlı Açılacak!

 

Milli Eğitim Bakanlığı okullarda 6 Eylül'den itibaren yüz yüze eğitime başlama kararı aldı. Yeni eğitim-öğretim yılı öncesinde kantin ve kırtasiye sektöründe hareketlenme başladı. Okullarda yüz yüze eğitimin başlamasıyla yaklaşık 25 milyar liralık bir harcamanın yapılması bekleniyor. Sektör temsilcileri ise okul kantinlerinde yüzde 15 -16 oranında, kırtasiye ürünlerinde ise yüzde 15'lik zam söz konusu olacağını öngörüyor.

Yaklaşık 2 yıldır uzaktan eğitim sürecinin devam etmesi nedeniyle birçok sektör durma noktasına gelmiştir. Yeniden okulların açılması bu sektörlerde canlanmayı sağlayacak. Uzun süredir kepenk kapata esnaflar ise yeniden okulların açılışının mutluluğunu yaşarken, bir yandan da maliyetlerin artması nedeniyle zamlı fiyatlara hazırlanıyor.

Yeni dönemin başlaması ile birlikte zamlı tarife ile karşı karşıya gelen veliler ise isyanda. Kırtasiye malzemelerinden, servis ücretlerine kadar her kalemde zamlı tarifelerin gelmesi vatandaşı maddi noktada zorluyor. Pandemi döneminden önce öğrenci başına bin TL’lik masraf yaptıklarını, Pandemi sonrası bu masrafın 2 bin 500 TL’yi aştığını iddia eden vatandaşlar, fiyatların düşürülmesini istiyor.

Alım gücünün düşmesinden dolayı şikayetçi olan vatandaşlar,” Pandeminin ekonomik etkileri bizleri zorluyor. Kısıtlama, tam kapanma, işyerinin ücretsiz izin kullandırması derken cepte ne para kaldı ne de imkan. 2 yıldır ekonomik olarak kötü durumdayız. Her şey iki katına çıktı. Alım gücümüz düştü. Şimdi okullar açılacak diye bir yandan seviniyoruz bir yandan da çocuklarımızın eşyalarını alamayacağız diye korkuyoruz. Fiyatların düşürülmesi gerekiyor.” dedi.

ESNAF DA ŞİKAYETÇİ!

Üretim maliyetleri ve satışı yapılan ürünlere uygulanan zamlardan dolayı istemsizce kendilerinin de zam yapmak zorunda kaldıklarını belirten Kırtasiyeci Mazlum Irmak ise,” Pandemi döneminden önce elimizdeki ürünler 1 ise şimdi 3 oldu. Bir kalem, silgi ve defter maliyetleri artınca toptancılarda zam yaptı. Bu ürün elimize ulaşana kadar defalarca fiyatı artıyor. Son olarak bizler de cüzi miktarda kar payımızı koyduğumuzda tüm paranın cebimizde kaldığı zannediliyor. Pandeminin ekonomik etkilerini en çok hisseden sektörlerden biri de Kırtasiyecilik. Bizler bu süreçte sabırla okulların açılmasın ekledik. Şimdi ise zamlı tarife gelince vatandaşlar hep kızıyor. Fiyatların yüksek olmasından bizler de memnun değiliz.” ifadelerine yer verdi.

Ebubekir Atilla