Malatya
Giriş Tarihi : 12-01-2017 16:24   Güncelleme : 12-01-2017 16:24

“ Okul Var Ögrenci Yok”

CHP Malatya Milletvekili Veli Agbaba, Pütürge Ilçesi Köklükaya Mahallesi’ndeki okul sorununu gündeme getirdi. Konuyla ilgili açiklama yapan Agbaba, “Bölgede yasayan insanlara sormadan milyonlarca liralik okul yapmislar, içinde ögrenci yok. Bu yanlis uygulamalar hayatin her alanda karsimiza çikiyor” dedi

“ Okul Var Ögrenci Yok”

Köklükaya Mahallesi’nde, yerlesim yerine 3 km uzaklikta yapilan okul nedeniyle egitim çileye döndü.Mahalledeki birinci sinif ögrencileri okula gidemezken,diger ögrenciler Pütürge merkezinde yatili okumaya basladi. Mahalle sakinlerinin tadilatini yaptirdiklari okullari kapatilirken,yeni yapilan okula sadece 4 ögrencinin devam ettigi belirtiliyor.

MAHALLE SAKINLERI ‘DEVLET BIZI CEZALANDIRDI’ DIYORLAR

Konuyla ilgili açiklama yapan Agbaba, “Pütürge Ilçesi’nin en büyük köylerinden biri olan Köklükaya’da Insa edilen yeni ilkokul binasi, okulun yerlesim merkezine 3 km uzakta yapilinca, köyde bulunan 19 ögrenci egitim-ögretim hakkindan mahrum kalmaya basladigi belirtiliyor. Yeni yapilan okulun ulasim güzergâhi uzak, cografi bakimdan zor ve tehlikeli bir noktaya yapildigini belirten mahalle sakinleri,  Milli Egitim Bakanliginin yaptigi yanlis yatirim nedeniyle kendilerinin ve ögrencilerinin cezalandirildigini ifade ediyorlar.” dedi.

HAYATIN HER ALANINDA BU YANLISLIKLAR YASANIYOR

Köklükaya Mahallesi sakinlerinin, ilkokul çagindaki çocuklarin yaya ve sorunsuz biçimde okula ulasmasinin mümkün olmadigi gerekçesiyle, yeni yapilan okula göndermediklerini kaydeden Agbaba, mahalle sakinlerinin 1. Sinif ögrencilerini okula gönderemediklerini, diger ögrencileri Pütürge’de yatili okula gönderdiklerini ve çocuklarini sadece hafta sonlari görebildiklerini söyleyerek, ‘Bizlere danisilmadan yapilan okul nedeniyle çocuklarimizdan ayrildik’ dediklerini kaydetti. Agbaba, “Bölgede yasayan insanlara sormadan milyonlarca liralik okul yapmislar, içinde ögrenci yok. Bu yanlis uygulamalar hayatin her alanda karsimiza çikiyor” ifadelerini kullandi.

 BAKAN YILMAZ’A SORULAR

CHP Genel Baskan Yardimcisi ve Malatya Milletvekili Veli Agbaba konuyla ilgili  Milli Egitim Bakani Ismet Yilmaz tarafindan yanitlanmasi istemiyle TBMM Baskanligina bir de soru önergesi verdi. Agbaba, Bakan Yilmaz’a; Köklükaya Ilkokulu binasinin, yerlesim merkezi disinda ve çocuklarin erismesinin bir hayli zor oldugu bir noktaya yapilmis olmasinin sebebi nedir? Köklükaya Mahallesi’nde 2014 yilinda mahalle sakinleri tarafindan yenilenen okul dururken ayni mahalleye ikinci okul yapilmasinin sebebi nedir? Pütürge Ilçesi Köklükaya Mahallesine okul yapilirken fizibilite çalismasi yapilmis midir? Yapilmamis ise sebebi nedir? Mahalle sakinlerinin tüm itirazlarina ragmen neden yeni okul köye 3 km uzaktaki bir alana yapilmistir? Devlet tarafindan 2 milyon lira harcanarak yapilan yeni okula devam eden dört ögrencinin egitim gördügü dogru mudur? Yeni okulda sadece 4 Ögrencinin egitim görmesi Bakanliginiz tarafindan nasil degerlendirilmektedir? Eski okulun oldugu yerde yasayan 19 ögrencinin okullar açildigi günden bugüne okula gidemedigi belirtilmektedir. Köklükaya Mahallesi’nde yasanan egitim krizi ile ilgili bugüne kadar inceleme baslatilmis midir? Köklükaya Mahallesi’nde 19 ögrencinin okullarina gidebilmesi için Bakanliginiz tarafindan bir çalisma baslatilmasi düsünülmekte midir?” sorularini yöneltti.