Ekonomi
Giriş Tarihi : 29-09-2021 16:47   Güncelleme : 29-09-2021 16:47

Okul Masraflarına Veliler Tepkili

Yeni Eğitim – Öğretim yılı başlarken her yıl yaşanan sorunlar tekrar gün yüzüne çıktı.  Okullarda devlet tarafından ücretsiz tahsis edilen kitapların dağıtımı yapılırken, okul yönetimi veya öğretmenler ders kitaplarının yanında ek kaynak kitap isteğinde bulunuyor.  Her geçen gün pahalılığın arttığı ülkede talep edilen ek kitaplardaki artışa bir de okullardan istenilen ‘fotokopi,  kağıt’ parası eklenince Velilerin maddi yükü artıyor.

Okul Masraflarına Veliler Tepkili

2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı 6 Eylül’de başladı. Her yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilere ücretsiz olarak dağıtılan ders kitapları dağıtılırken, okullardan ders kitaplarının yanı sıra ek kitap ya da kaynak kitap talep ediliyor. Ders kitaplarının yetersizliği nedeniyle talep edilen kaynak kitapların bedelleri ise 300 TL’den başlayarak 750 TL’ye kadar yükseliyor. Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, kaynak kitap talep edilmesinin zorunlu olmadığını belirtiyor ancak okulların kaynak kitap istekleri devam ediyor. Kaynak kitap ücretlerine bir de devlet okullarında ‘fotokopi,  kağıt’ adı altında sürekli para istenmesine veli ve öğrenciler tepkili.

Okulların açılmasıyla veliler tarafından yoğun olarak ciddi bir şikâyete sebep olan kaynak kitap isteği MEB'in konuyla ilgili genelgesine rağmen okullar tarafından alınması zorunlu tutuluyor. MEB'in her eğitim ve öğretim yılında öğrencilere dağıttığı ücretsiz kitaplarını yetersiz bulan bazı okul idarecileri "yardımcı kaynak" adı altında öğrencilerden kitap almalarını istiyor. Velileri zor durumda bırakan bu durumun önüne ise bir türlü geçilmiyor.

Ebubekir Atilla