Yazar
Giriş Tarihi : 14-09-2017 00:00   Güncelleme : 14-09-2017 00:00

OKUL ÇOCUKLARINDA BESLENME VE BASARI

OKUL ÇOCUKLARINDA BESLENME VE BASARI

Beslenme aliskanligi çocuk yasta baslar ve ömür boyu süren bir aliskanlik halini alir. Uzun bir yaz tatilinin ardindan çocuklariniz okula baslayacak. Bu dönemde çocugun beslenme aliskanligi gelecekteki beslenme aliskanliklarinin temelinin yani sira okuldaki basarisini da etkileyecektir. Çocuklarinizin okulda basarili ve gelecek yasantilarinda saglikli birer birey olmasini istiyorsaniz onlarin beslenmesini düzenlemekte en büyük görev siz ailelerine düsmektedir.

Dünya' da her 10 çocuktan 1' i fazla kilolu veya obezdir. Bu da çocukluk yasta artan yag hücresi sayisi ile belirli bir yastan sonra bu hücrelerin hacim olarak da gelismesine ve çocugunuzun obez bir yetiskin olmasina neden olmaktadir. Temel sorun obezitenin yani sira obeziteyle birlikte gelisen baska saglik sorunlarina da yol açabilir.

Çocugunuza okula gitmeden önce mutlaka kahvalti yaptirmalisiniz. Kahvalti kazandirilmasi gereken en temel ve en gerekli aliskanliktir. Kahvaltilar da çocuklariniza kizartma veya islenmis et ürünleri hazir içecekler yerine daha saglikli olan süt veya evde hazirlanmis meyve sulari yaninda peynir, haslanmis yumurta, ceviz, bal, tam bugday ekmegi gibi seçeneklerle saglikli bir tabak hazirlayabilirsiniz.

Ara ögünler mutlaka yapilmalidir. Son dönemde okul kantinlerinde düzenlemeler yapilmis olsa da kantinler henüz çocuklar için tam olarak saglikli bir hale gelmemistir. Çocuk aciktiginda kantinden alacagi sagliksiz atistirmaliklar yerine çantasina  taze veya kuru meyve , süt, ceviz, findik, badem gibi saglikli atistirmaliklar birakarak okulda aciktiginda ara ögün yapmasina yardimci olabilirsiniz. Ayni zamanda çocugunuza kantinden aldigi ürünlerin etiketini mutlaka okumasi gerektigini özelliklede son tüketim tarihlerini okuma aliskanligi kazandirmalisiniz.

Okul yönetimlerinden çocuklariniza saglikli beslenmeyle ilgili konferanslar verilmesini talep edebilirsiniz.  Okullarda beslenme ile ilgili egitim verilmesi çocugun beslenme konusunda olan bilinç ve farkindaligini arttiracaktir.

Çocuklar beslenme konusunda aileden etkilendikleri kadar arkadas çevrelerinden de etkilenirler. Diger velilerle birlikte hareket ederek saglikli beslenme aliskanliginin ve dogru beslenme çantalarinin hazirlanmasi çocuklarinda birbirini olumlu etkilemelerine fayda saglayacaktir.

Yetersiz ve dengesiz beslenen çocuklarda vitamin- mineral yetersizlikleri, dis çürümesi, demir eksikligi, büyüme ve gelismede azalma, dikkat daginikligi, ögrenmede güçlük ve okul basarisinda azalma gözlenmektedir. Burada yapmaniz gereken sizin de beslenme aliskanliklariniz ile çocuklariniza örnek olmaniz ve onun saglikli  ve basarili bir yetiskin olmasina katki saglamak ve örnek teskil etmektir. Okula baslayacak olan tüm ögrencilere basarilar dilerim ..