Yazar
Giriş Tarihi : 23-10-2017 00:00   Güncelleme : 23-10-2017 00:00

OKUL ÇAGINDAKI ÇOCUKLARIN BESLENMESI NASIL OLMALIDIR?

Deginilmesi gereken en önemli konulardan birisi de okul döneminde çocuklarin nasil beslendigi ve nasil beslenmesi gerektigidir

OKUL ÇAGINDAKI ÇOCUKLARIN BESLENMESI NASIL OLMALIDIR?

Deginilmesi gereken en önemli konulardan birisi de okul döneminde çocuklarin nasil beslendigi ve nasil beslenmesi gerektigidir. Bu dönemde çocuklarin beslenmesi oldukça büyük önem tasir. Bilinçli, saglikli beslenen bir çocugun hem okul derslerinde basarisi artar hem de ileriki dönemlerde hastaliklara yakalanma riski azalmis olur. Tam tersi bilinçsiz, sagliksiz beslenen bir çocugun ise ileriki dönemlerde hastaliklara yakalanma riski artmis olur. Düsünün ki sürekli seker ve sekerli besinleri tüketen çocuklarin disleri çürür ve diyabet hastaligina yakalanma riski oldukça artar. Ve yine ayni sekilde hamburger, kizartmalar vs gibi besinleri tüketen çocuklarin sürekli yagli besinleri tüketmis oldugu için obeziteye yakalanma riski  ise an meselesidir. Obeziteyle birlikte hipertansiyon, kalp- damar hastaliklarina yakalanma riski de artmis olur. Çocukluk çaginda kilolu ve obezitenin artisiyla kan lipitleri ve glikoz toleransinin yani sira psikososyal zorluklar ve obezitenin kaliciligi yetiskinlikte de artmistir. Yaslandikça kilo da kalici olarak yer alir. Bir popülasyondaki bir birey veya asiri artan kilolu prevelansi artan sismanlik sadece enerji alimi enerji harcamasini astiginda meydana sürekli enerji dengesizligi getirir bunun sonucu olarak ortaya çikabilir. Çocukluk çaginda kilolu ve obez olmanin nedenlerinde restoranlarda, disarlarda yemek tüketmeleri son 2 yil içinde 2 katindan geçmis yillara göre daha fazladir. Çogu fasd food satan restoranlar bir yemek için ekstra %20 indirim gibi boyutlar yaparak çocuklar için sürpriz gibi algilanip yemeye itebilir. Anasinifina giden çocuklarin okul ve gerek evde yeterli besinleri ve besin guruplarini almasi gereklidir. Hatta yemek seçmemesi için bu konu hakkinda aileler bilgilendirilmelidir. Bu dönemde çocuklar anne ve babayi model seçtikleri için anne ve baba dogru beslenme aliskanliklarini bu dönemde çocuklara ögretebilir. Okul çagindaki çocuklarin beslenmesi ögrenme ile de iliskilidir. Yetersiz beslenen çocuklarin okul basarisi yeterli beslenen çocuklara göre daha düsüktür. Okul sagligi programlarinin sayisi arttikça çocuklarda bilissel gelisimler ve okul basarilarinin arttigi gözlemlenmistir. Iyot, demir gibi mikro besin ögelerinde yeterli alinmasi problem ve test çözme ile dikkat puanlarinin arttigi bilinmektedir.Okul çagindaki çocuklarin enerji ve yetersiz beslenmesi,büyüme ,gelisme ve okul basarisini da  olumsuz  etkiler.

Okul Çagindaki Çocuklarin Enerji ve Besin Ögesi Gereksinmeleri Nasil Olmalidir?

Yag ve basit seker alimini arttirmaksizin tahillar, meyveler ve sebzelerin agirlikli olmasi oldukça iyi bir seçimdir. Yagi ve basit seker alimini asiri derecede azaltmaya gerek yoktur, fakat yagli ve sekerli yiyecekler daha besleyici olan besin guruplarinin önüne geçmemelidir.

Süt ve türevleri: Bu grup besinler; kemik-dis gelisimi, sinir sistemi ve kaslarin düzenli

çalismasi için gerekli vitamin ve mineralleri içeren; süt, yogurt, ayran, peynir, süttozu,

çökelek, dondurma, sütlü tatlilar ile süt ya da yogurtla yapilan öteki yiyecekler yer alir. Süt ve

türevleri kalsiyum ve fosforun en iyi kaynagidir. Bu gruptaki besinler tüketilerek okul öncesi ve okul çagindaki çocuklarin kalsiyum gereksinimini karsilayabilirler. Süt ve türevleri çocuklar için iyi kalitede protein içerirler. Beslenme, anne karnindan tutunda yasamin sonuna kadar devam eder. Yeterli ve dengeli beslenmenin en iyi yolu ise beslenme hakkinda bilgi ve egitim almaktir. Bunun içinde beslenme uzmanlarina veya diyetisyenlere danisabilirsiniz.