Malatya
Giriş Tarihi : 07-01-2021 18:31   Güncelleme : 07-01-2021 18:31

Oğul Vahap Küçük ’ten Malatya’ya Söz

Hayatı boyunca yapmış olduğu hayırsever çalışmalarla her kesimden insanın takdirini toplayan Malatyalı hayırsever iş adamı rahmetli Vahap Küçük’ün isminin yaşatılacağı ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarla hayırseverleri bir araya getirecek olan Vahap Küçük Hayır Çarşısının açılışı Kernek Külliyesi’nde gerçekleşti. Babasının isminin verildiği Hayır Çarşısı açılışına katılan oğul Vahap Küçük, Malatya’da üşüyen bir çocuk kalmayacak diyerek babasından devraldığı hayır yarışını devam ettireceği mesajını verdi

Oğul Vahap Küçük ’ten Malatya’ya Söz

Hayatı boyunca yapmış olduğu hayırsever çalışmalarla her kesimden insanın takdirini toplayan Malatyalı hayırsever iş adamı rahmetli Vahap Küçük’ün isminin yaşatılacağı ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarla hayırseverleri bir araya getirecek olan Vahap Küçük Hayır Çarşısının açılışı Kernek Külliyesi’nde gerçekleşti.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Kernek Külliyesi altındaki 700 metrekarelik alanda ihtiyaç sahiplerine hizmet verecek Vahap Küçük Hayır Çarşısı’nın açılışı gerçekleştirildi. İhtiyaç sahibi insanların kart sistemi ile alışveriş yapacakları, gıdadan, giyime, ayakkabıdan ev eşyasına kadar bütün ihtiyaçlarını karşılayacakları Vahap Küçük Hayır Çarsısı Kernek Külliyesi altında düzenlenen törenle hizmete girdi.  Babasının isminin verildiği böylesine güzel bir Hayır Çarşısı’nın açılışında bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirten merhum Vahap Küçük ’ün oğlu Vahap Küçük, Malatya’da üşüyen bir çocuk kalmayacak diyerek babasından devraldığı hayır yarışını devam ettireceği mesajını verdi. Hayır Çarşısının veren el ile alan eli buluşturduğunu söyleyen Küçük, ”Rahmetli babamın ismini gerek Büyükşehir Belediye Başkanımız gerek Doğanşehir Belediye Başkanımızın birçok yere verdiğini biliyorum. Ama en anlamlısı bu Hayır Çarşısı’nın olduğunu söyleyebilirim. Bundan dolayı Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve bu isme imza atan encümenlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Rahmetli babam gönül adamıydı, onun yerini doldurmak zor. Bu misyonu üstlenmek hakikaten zor. İşimin ne kadar zor olduğunun bilincindeyim. Ama evlatları olarak babamın amel defterini sürekli açık olması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Gerek bu Hayır Çarşısı’nda gerek diğer sivil toplum kuruluşlarımızın ihtiyaçlarını girilmesi konusunda Malatya’mızda üşüyen bir çocuk, ayağı üşüyen bir çocuk kalmaması için elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz.  Bu çarşı veren el ile alan eli buluşturan, hayırseverlerin gönül rahatlığı ile hayırlarını yapabilecekleri ve ihtiyaç sahiplerinin de gururları incinmeden bir mağazadan alışveriş zevkini yaşayarak hayrın kimden geldiğini bilmeden ve ona vefa borcu duymadan gelip rahatlıkla ihtiyacını gidereceği bir çarşı. Kart sistemi ile alışveriş yapılan bir sistem. Bu çarşının hayırlı olmasını temenni ediyorum” sözlerini kullandı.

GÜRKAN, “VAHAP KÜÇÜK İSMİ BU ÇARŞIDA YAŞAYACAK”

Merhum Vahap Küçük ’ün isminin açılışı yapılan Hayır Çarşısı ile yaşatılacağını ve Vahap Küçük için en anlamlı hatıranın bu çarşı olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, sözlerine şu şekilde devam etti,” Vahap Küçük adına açılan bir Hayır Çarşısının açılışında bulunmaktan büyük onur duyduğumuzu belirtmek istiyorum. Vahap Küçük rahmetli Doğanşehir’imizin babasıydı. Garibin ve muhtaç sahiplerinin babasıydı. 18 Haziran’da Vahap Küçük ’ü kaybettik. Allahtan rahmet diliyoruz. Vahap Küçük dünyasını değiştirince Doğanşehir Babasını kaybetti ama sevindiğimiz konu da şudur. Vahap Küçük dünyasını değiştirirken hayır abidesi olan Türkiye’nin hayır abideleri olan çocuklar yetiştirdi. Çocuklarına çıktıkları bu yolda ve hayırda yarışta kendilerine hayırlı yolculuklar temenni ediyorum. Biz tabi rahmetli Belediye Başkanımızı kaybettikten sonra onun isminin yaşatılması noktasında hem Doğanşehir Meydanına başladık ve 18 Ağustosta Doğanşehir Meydanını bitirerek o meydana Vahap Küçük ismini verdik. Vahap Küçük hep ‘Veren el alan elden üstündür’ anlayışı ile hareket etmiştir. O felsefede gayret etmiştir. Kendisi ile beraber olduğumuz süreçler içerisinde her gittiği yerde kendisinden yardım talep eden herkese cebindeki son kuruşa kadar veriyordu. Kendisi ile özel konuşmalarımızda ben verdiğim zaman mutlu oluyorum, ben iyilik yaptığım zaman mutlu oluyorum derdi. Bu nedenle bu Hayır Çarşısı onun adına hep verecek, hep mutlu edecek, inşallah kabri de cennet bahçelerinden bir bahçe olacak. Vahap Küçük,  Doğanşehir açısından önemli biriydi ve Malatya açısından önemli biriydi. Evlatları ise Türkiye açısından önemli hayır abideleridir. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın telekonferans sistemi ile yapmış olduğu toplantıda bizlere şu talimatı vermişti. Malatya’da tekstil ile uğraşan müteşebbislerimiz var. Türkiye’ye yetecek maske değil, Dünya’da mazlum insanların ihtiyaç duyduğu sayıda maske üretilmesi gerekir demişti. Biz de sayın Vahap Küçük beyefendiye telefon edip bunu görüştüğümüzde hemen buradaki kendi fabrikaları, Malatya’daki 25 müteşebbis Fabrika ve Türkiye genelinde 411 merkezde günlük 10 Milyona varan maske üretimi gerçekleştirmişlerdi. Malatya’ya değil, Türkiye’ye ve mazlum coğrafyalardaki insanlara ulaştırılmış oldu.   Bu anlamda oğul Vahap Küçük ’ü de tebrik ediyor ve kutluyorum. İnşallah o hayırlı evlatlar sadaka-i cariyeyi ve rahmetlinin hep vermekle mutlu olduğu ve insanları mutlu ettiği bir çarşı hüviyetinde olacak. Buradaki yiyecek ve giyeceklerin hepsinin LC Waikiki tarafından karşılanacağını burada ifade ediyorum.”

Vahap Küçük’ün örnek bir insan olduğunu belirten AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, “Vahap Amcamızın ismini taşıyan böyle güzel bir Hayır Çarşısı’nın açılışında bulunmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Vahap Küçük siyasette bizlerin büyüğüydü, bizlere örnekti. Vahap Amca dürüstlüğü, namuslu ve ahlakıyla örnek olman bir insandı. İl başkanlığımız döneminde ne zaman başımız sıkışsa Vahap amcamızdan yardım isterdik. Mekânı cennet olsun” dedi.

Çok güzel ve anlamlı bir etkinlik gerçekleştirildiğini belirten AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, “Çok güzel bir etkinlik ve güzel bir program. Bu vesile ile rahmetli Vahap amcamızı anma fırsatı bulduk.  Bundan sonra dua alacağı çok güzel bir mekanın açılışında birlikteyiz. Vahap amcanın ismi ile açıldığından dolayı burası çok daha büyük bir anlam ifade etmekte. Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” sözlerini kullandı.

Hayır, Çarşısına Vahap Küçür’ün isminin verilmesinin çok güzel bir fikir olduğunu belirten AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise, “Hayır ve Vahap Küçük yan yana geldiği zaman birbirine çok güzel yakışıyor. Vahap Küçük’ün Doğanşehir’e Malatya’ya ve Türkiye’ye emeği çok. Vahap baba hayırseverdi, Vahap baba yürekli adamdı. Bu ismi Hayır Çarşısı ile buluşturan kıymetli Büyükşehir Belediye Başkanıma canı gönülden teşekkür ediyorum. Hayır Çarşısına bu ismin verilmesi çok önemli bir fikir” ifadelerine yer verdi.

VALİ BARUŞ,” HAYIRSEVER ÇOCUKLAR MİRAS BIRAKTI”

Vali Aydın Baruş, Battalgazi ilçesi Fırat Mahallesi'nde düzenlenen açılış programında yaptığı konuşmada, hayırseverlik denince her zaman adı anılacak olan Vahap Küçük'ün isminin verildiği hayır çarşısından ihtiyaç sahiplerinin yararlanacağını söyledi. Vali Baruş, merhum Küçük'ün fazilet ve erdem sahibi bir insan olduğunu dile getirerek şöyle devam etti," Kendi kazancından yanındaki komşusu için, çevresindeki insanlar için ve dünyadaki tüm muhtaç kişiler için fedakârlık yapmak, kendi kazancından vermek büyük bir erdemdir. Bu erdem sahibi Vahap Küçük'tür. Küçük, toplumsal bir liderdir, yaşadığı şehirde insanların önünü açan, fikir ve vizyon veren büyük bir kişiliktir. İhtiyaç sahibi insanların yanına koşan, onlar için fedakârlıktan kaçınmayan, onlara abi, baba olmayı başarabilen güzel bir insandı. Hayırseverliği çocuklarına miras bıraktı, ülke ekonomisi için büyük katkılar verdi, on binlerce insanımızı fabrikalarda istihdam etti." Vali Baruş, Küçük Ailesinin kentteki hayır işlerinin devam ettiğini anlatarak merhum Vahap Küçük'ün isminin yaşatılması için vakıf kurulmasının isabetli olacağını sözlerine ekledi.

Kernek Külliyesinde gerçekleşen açılış törenine Vali Aydın Baruş, AK Parti Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık, Ahmet Çakır, Hakan Kahtalı, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İlçe Belediye Başkanları, Malatyalı hayırsever iş adamı rahmetli Vahap Küçük’ün Ailesi, STK Temsilcileri, Muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından kurdele kesilerek Vahap Küçük Hayır Çarşısı hizmete açıldı.

Ebubekir Atilla