Malatya
Giriş Tarihi : 24-11-2021 16:46   Güncelleme : 24-11-2021 16:50

Öğretmenler Günü Coşkuyla Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler günü ilimizde düzenlenen çeşitli etkinliklerde kutlandı. İlk Tören İl Milli Eğitim Müdürü Battal Kanbay tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunumuyla başladı. Program daha sonra Şehit Oğuzhan Günaydın Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen etkinlik ile devam etti.

Öğretmenler Günü Coşkuyla Kutlandı

Programda konuşan Vali Aydın Baruş, öğretmenlere şu ifadelerle seslendi; “Öğretmenlerimiz, Medeniyetleri kuran, yaşatan ve inkişaf ettiren en önemli unsur insandır. İnsan kaynağınızı, çağın gerektirdiği bilgi donanımına, ülkeler arası teknoloji yarışının lüzumlu kıldığı niteliklere, geçmiş ve geleceğin bilincine sahip bireyler olarak yetiştiremiyorsanız, istediğiniz kadar doğal kaynaklara, elverişli iklime, nüfusa sahip olun, bu yarışta geride kalmaya mahkûm olursunuz. Bu manada, insan yetiştirmenin aynı zamanda ülkenizin geleceğini inşa etmek olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. - İnsanı diğer dünya üzerindeki varlıklardan ayıran iki temel unsur vardır: Akıl ve kalp. Akıl bilim ve öğretimle gelişir ve olgunlaşır.  Ancak, sadece bilmek yetmez. Tahsil ettiğimiz, edindiğimiz bilginin anlam kazanması için onu hak ve hakikat süzgecinden geçirerek insanların faydasına kullanmak gerekir. Hayat üzerine öğrendiğimiz bilgiler hak ve hakikat süzgecinde geçirildikten sonra irfana dönüşür ve insanlığın hayrına hizmet eder. Eğitim akıl ve vicdanı şekillendirme, kısacası insanı inşa etme sürecidir. İnsanını bu minvalde inşa eden milletler geleceğini de sağlıklı olarak inşa etmiş olur. Bu manada; geleceğin nesillerini inşa eden eğitimciler aynı zamanda toplumun ve içinde yaşadıkları ülkenin gerçek mimarlarıdır. Öğretmenlerin üzerindeki yük ve sorumluluk ne kadar büyükse, bugünü ve geleceği inşa etmenin verdiği onur ve mutluluk da o derece büyük olacaktır. Ne mutlu bu şerefin sahibi olan öğretmenlerimize.”

ŞEHİT ÖĞRETMENLERİMİZİ SAYGIYLA ANIYORUM

Vali Baruş konuşmasını; “ Bizleri binlerce yıldır bir arada tutan, bağımsızlığımız ne zaman tehlikeye düşse milletimizi yeniden dirilten ve ayağa kaldıran değerleri çocuklarımızın belleklerinde ve kalplerinde unutulmaz kılmalıyız. Ecdadımızın bizlere emanet ettiği İstiklal Mücadelesi Ruhunu, Ülkemizin bağımsızlığı ve bütünlüğü tehlikeye düştüğünde en aziz varlığı olan canını ortaya koyma şuurunu, ülkesi ve milleti için gecesini gündüzüne katma şuurunu yeni nesillerimizin belleğinde yaşatmada en önemli rol eğitimcilerimize, öğretmenlerimize düşmektedir. Aklını ve vicdanını başkalarının hizmetine veren değil, varlığını ve emeğini ülkesinin ve milletinin yücelmesi için hasretme anlayışına sahip nesillerin yetişmesi öğretmenlerimizin en büyük sorumluluğu ve şerefi olacaktır.  Bu vesileyle; Türkiye’nin nesillerine; insanı sevmenin değerini, vatan ve millet sevgisinin anlamını öğretmeye çalışırken, insanlıktan nasibini almamış teröristlerce şehit edilen öğretmenlerimizi saygıyla anıyorum. Tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü tebrik ediyor, aileleri ve çocuklarıyla birlikte sağlık ve mutluluk dolu bir hayat geçirmelerini temenni ediyorum”şeklinde sonlandırdı.

SİZLER, AYDINLIĞIN, UMUDUN SESİSİNİZ

İl Milli Eğitim Müdürü Battal Kanbay ise konuşmasında özetle şu ifadeleri kullandı. “Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır,” sözü ile de öğretmenlik mesleğinin saygıdeğer olduğunu dile getirmiştir. Okullar, sınıflar öğretmenin evidir. Burada olan herkes bu büyük ailenin bir parçasıdır. Şahsen ben de böylesi bir ailenin bir ferdi olduğum için mutluluk ve gurur duyuyorum. Değerli Öğretmenlerim; Elbette, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır; ülkemiz ve dünyaya bir sanatçı gibi yön vermeye devam edeceksiniz. Bu mesleğin erdemlerini bir kez daha hatırlıyoruz, hatırlatıyoruz. Yüzünüzdeki tebessüm ve umut hiç eksik olmasın! Sayın Valim, Değerli Protokol; Bugün bizleri yalnız bırakmadınız, yanımızda oldunuz. Bu vesileyle sizlere teşekkürlerimi ve saygılarımı iletiyorum, bütün öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyorum; şehit olmuş ve ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum; emekli olmuş meslektaşlarımıza yaşamları boyunca başarı, sağlık ve mutluluklar diliyorum.”

Yapılan konuşmaların ardından öğretmenliğe yeni başlayan öğretmenler, Türk Bayrağına el basarak And içerek yemin ettiler. Yemin töreninin ardından Meslekte başarılı olmuş emekli öğretmelere plaket takdim edildi Programa, Malatya Valisi Aydın Baruş, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Yeşilyurt Belediye Başkanı Osman Çınar, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Cevdet Atalan, İl protokolü, okul müdürlüleri, Öğrertmenler ve Aday Öğretmeler Katıldı.

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz