Röportaj
Giriş Tarihi : 07-04-2021 17:40   Güncelleme : 07-04-2021 17:40

Öğretmenler Aşılamada Öncelik İstiyor

Memur-Sen Malatya İl Temsilcisi Hüseyin Söylemez, Covid 19 pandemisi süresince, Memur-Sen üyelerinin önemli görevler üslendiklerini söyledi. Söylemez, üyelerin Vefa Grupları içerisinde, Filyasyon Ekiplerinde gönüllü olarak yer aldıklarını kaydederek,  aşılama çalışmalarında öğretmenlere öncelik tanınması çağrısında bulundu

Öğretmenler Aşılamada Öncelik İstiyor

Eğitim-Bir-Sen Malatya Şube Başkanı ve Memur-Sen Malatya İl Temsilcisi Hüseyin Söylemez, gazetemize yaptığı açıklamada, Dünya geneline yayılan Covid-19 salgınının Türkiye'de tespit edilen ilk vakası, Sağlık Bakanlığı tarafından 11 Mart 2020 Çarşamba günü açıklandığını hatırlatarak, “Bu açıklama ile birlikte, ülkemiz genelinde, Covid-19’a karşı alınan tedbirler adına Memur-Sen olarak üyelerimiz ile birlikte gerekli desteği vermiş, Vefa Grupları,Filyasyon Ekiplerinde gönüllü olarak yer almış, "Biz Bize Yeteriz Turkiye'm" kampanyası çerçevesinde Genel Merkez olarak toplamda 4 Milyon TL, Malatya Eğitim-Bir-Sen olarak 44 TL ve katları olarak üyelerimizin özel desteği sayesinde 444.444 TL hesaplara yatırılmıştır. Milletimiz ile beraber ülkemizin dört bir yanında mücadelemiz devam etmektedir” dedi.  

COVİD-19 MESLEK HASTALIĞI OLARAK TANIMLANMALI

Covid-19 mücadelesinde çalışanların görev esnasında hastalığa yakalanma riski taşıdığına dikkat çeken Söylemez, “ Ülkemiz genelinde Sağlık Çalışanlarının gerçekten büyük fedakârlık gösterdiğine, mücadele sonucunda birçok arkadaşımızın hastalıkla beraber hayatını kaybettiğine. Şehit olduğuna şahitlik ettik ve ediyoruz. Bu bağlamda tüm sağlık çalışanlarının Covid-19’dan kaynaklanan rahatsızlıklarının meslek hastalığı olarak kabul edilmesi, Covid-19 dan dolayı alınan rapor, izinlerin, "Meslek Hastalığı İzni" şeklinde gerçekleşmesi önemlidir” diyerek sendikal taleplerini dile getirdi.

EĞİTİM CAMİASI AŞILANMALI

Eğitim çalışanlarının, hem kendi sağlıkları, hem de çocukların sağlıklarının dikkate alınarak aşılanmaları yönünde çağrı yapan Söylemez, bu konudaki görüş ve düşüncelerini ise; “Bilindiği üzere 15 Şubat 2021’ de okullarımızın açılması ile birlikte ülkemizde bir hareketlilik meydana gelmiştir. Bu hareketlilik, canlılık ile birlikte servis çalışanları, okul kantincileri, güvenlik görevlileri de çalışmaya başlamışlardır. Okullarımızda bir sıkıntının yaşanmaması adına idareci arkadaşların olmayan bütçelerine rağmen tüm tedbirleri alması, meslektaşlarımızın teneffüs saatlerinde bile can öğrencilerimizle beraber olması takdire şayandır.  Bu hastalığın, özellikle solunum yolu ile bulaşmasından dolayı, okulların açık kalmasının sürekliliğinin sağlanması Tüm eğitim çalışanlarının; hatta servis şoförlerinin kantin çalışanlarının, güvenlik görevlilerinin acilen Covid-19’a karşı aşılanmasına bağlıdır. Bu noktada, sayın bakanımızın açıklaması, bizi ziyadesiyle mutlu etmiş olmakla birlikte, ‘Öğretmenlere ya da eğitim çalışanlarına öncelik tanınmalıdır’ cümlelerinin zamanı geçmiş olup ‘Bir an önce birinci ve ikinci aşı tamamlanmalıdır’ diyoruz.

CAN KAYIPLARI EĞİTİM ÇALIŞANLARINI ENDİŞELENDİRİYOR

Söylemez, açıklamasının sonunda ise Covid-19 nedeniyle meydana gelen can kayıplarından duydukları endişeleri, “24 Mart 2021 tarihi itibariyle Covid-19 vakasından bugüne kadar vefat eden kişi sayısı 30 bin 462' dir Vefat eden kişiler içerisinde eğitim çalışanlarının da olması ister istemez bizleri ve eğitimi olumsuz etkilemektedir. Açıklamaya göre ‘15 Şubat Pazartesi günü köy okullarında, 1 Mart Pazartesi günü ise 8. ve 12. sınıflarda seyreltilmiş olarak yüz yüze eğitime başlanacak.’  Kararıyla birlikte öğretmenlerin ne zaman aşılanacağı sorusu da gündeme geldi. Yüz yüze eğitim kararıyla birlikte öğretmenlerin aşı takviminin de öne çekilerek şubat ayı içerisinde aşılamanın başlanacağı açıklanmıştı. Aşılama takvimine göre ikinci aşamada yer alan öğretmenler, Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kritik Görevlerdeki Kişiler, Zabıta, Özel Güvenlik, Adalet Bakanlığı ve Cezaevlerinde çalışan kişilerin aşılama işlemlerinin tamamlanmasının hemen akabinde olacaktı. İmkânlar ölçüsünde devletimiz üzerine düşeni yapmakla birlikte eğitim çalışanlarına aşı bir an önce yapılamayacak ise tüm kademelerde yüz yüze eğitimin devam etmesinin de doğru sonuçlar doğurmayacağı aşikârdır. Dolayısıyla eğitim çalışanları için gönüllülük esasına göre bir an önce aşılama işlemleri tamamlanmalı diyor milletimize ve ülkemize ferahlık diliyoruz” diyerek sonlandırdı.

A.Vahap Kaygusuz ve Hanife Yiğit’ in Röportajı