Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
08 AĞUSTOS Pazartesi 03:53
Advert

Advert

Öğrenilen Meslekleri Belgeliyorlar

1990 yılından itibaren, Eğitim ve Öğrettim hizmetlerine başlayan Hacı Hasan Kovuk Mesleki Eğitim Merkezi, İlimizdeki çalışan öğrencilere yönelik uyguladığı eğitimlerle, Kalfa ve Usta yetiştirmeye devam ediyor.

Eğitim
Giriş Tarihi : 25-06-2022 07:13
Öğrenilen Meslekleri Belgeliyorlar

Konuyla ilgili okul yetkililerinden alınan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “3500 m² kapalı alanda içinde barındırdığı 11 derslik, 14 atölye, 3 laboratuvar ile Teknolojiyi etkin kullanan, Ahilik Kültürü ile yoğrulmuş,  iş dünyasının ihtiyaç duyduğu nitelikli insan yetiştiren kurum,  3308 sayılı Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanunu doğrultusunda öğrenci ve ustalara, bünyesinde barındırdığı nitelikli öğretmenleri vasıtasıyla, Türk Sanayinin itici gücü olma yolunda önderlik eden mesleki eğitim hizmetlerini sunuyor. 1700 öğrencinin haftanın belli gün ve saatlerinde kayıtlı olarak eğitime devam ettiği okulda, adayların eğitimleri Koordinatör öğretmenler tarafından haftalık takip edilerek değerlendirilmektedir. Çıraklık eğitiminin yanında Ustalık telafi programında ise yaş şartı aranmaksızın en az ortaöğretim kurumu (herhangi bir lise) mezunlarından 24 alan 97 dalda Bakanlıkça belirlenen Mesleki Eğitim Merkezi Telafi Çerçeve Öğretim Programını başarı ile bitirenlere ustalık belgesi verilmesini sağlayan planlı süreli bir program uygulanmaktadır. Mesleki Eğitim Merkezi bünyesinde kalfalık veya ustalık belgesi almış olanlar ile halen Mesleki Eğitim Merkezi bünyesinde 12.sınıfta okuyan öğrenciler, fark derslerini vererek meslek lisesi diploması veriliyor.

BAŞVURULAR NASIL ALINIR

Başvuran öğrencilerin ise, başvuru tarihinde 22 yaşını tamamlamış olanlar, En az İlköğretim Mezunu yada Ortaokul / İmam-Hatip ortaokulunu bitirmiş olmak, 1996-1997 Eğitim Öğretim Yılı ve daha önceki yıllarda ilkokulu bitirmiş olanların değerlendirme işlemleri ilkokul diploması ile yapılır. 1996-1997 Eğitim Öğretim Yılı ve daha önceki yıllarda ilkokulu bitirmeden ayrılmış olup ikinci kademe okur-yazarlık belgesi olanların açık öğretim ortaokuluna kayıt yaptırmaları şartıyla başvuruları kabul edilmektedir. Mesleğinde 18 yaşından sonra 5 yıl çalışmış olanlardan kalfalık belgesi olmayanlar kalfalık sınavına katılır, Sınavda başarılı olup kalfalık belgesi alma hakkı kazananlar bir sonraki dönemde yapılacak ustalık sınavına katılabilir. Kalfalık belgesi sahibi olanlar ustalık sınavına alınırlar. Mesleğinde çalışmışlığını SGK ve BAĞKUR hizmet belgeleri ile belgelemek gerekli.

KİMLER BELGE ALABİLİR

 KoMesleğinde dördüncü seviye kurs bitirme belgesi sahibi olanlar. Kurs bitirme belgeleri her 160 saatlik süresi 1 aylık çalışma süresi olarak hesaplanarak ustalık için gerekli olan 5 yıllık süreden düşülür. Kurs Belgeleri Milli Eğitim Bakanlığı onaylı olmalı, belge üzerinde kurs süresi yazmalıdır. Mesleğinde ustalık belgesi sahibi aynı alanda farklı bir daldan belge almak için sınava katılabilir. Öğrenim süresi 3 yıl olan endüstri meslek lisesi mezunları ustalık belgesi alabilmek için sadece meslekleri ile ilgili beceri sınavına girerler. Üç yıllık meslek liselerinden 1986 – 1987 Eğitim Öğretim Dönemi sonrası mezun olanlar sınavla belge alabilir. Mesleki Açık Öğretim Lisesi Yüz Yüze Eğitimi Belgesi sahipleri ustalık sınavına katılabilir. Mesleki Yeterlilik Belgesi MYK sahibi olanlar kalfalık ile ustalık belgesinin içerdiği öğrenme kazanımlarını MYK Belgesinin içerdiğin öğrenme kazanımlarından fazla olması durumunda sadece eksik öğrenme kazanımlarından kalfalık ve ustalık sınavına alınırlar. 1985-1986 Eğitim Öğretim Yılından sonra 2. sınıf elektrik tesisatçılığı yetki belgesi alanlar beceri sınavı ile belge alabilir. Daha önce çırak öğrenci olarak eğitim gören ve kalfalık belgesi alanlar, gördükleri eğitim süresine ilave olarak 5 yıl çalışma süresi belgelendirmeleri halinde ustalık sınavlarına girebilirler. Denklik yolu ile başvuru yapan adaylar, iki aylık periyodlarda teorik sınav ve beceri sınavına bakanlığımızda belirlenen kriterler doğrultusunda alınır. Başarı olay adayların belge basımları sınav sonunu takip eden hafta içerisinde yapılır. 1350 öğrencimiz sigorta işlemleri ve aylık işveren teşvikleri okulumuzca yapılmaktadır. Öğrencilerimiz haftalık olarak koordinatör öğretmenler tarafından iş yerinde denetlenmektedir.

 UYGULAMAYA KOYDUKLARI PROJELERLE DE MESLEKİ EĞİTİME KATKI SUNUYORLAR

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önerilen projelere de katılan okul, bu kapsamda yaptığı çalışmalar içinde de, MEK ( Mesleki Eğitime Kazandırma,1. Etap çalışmalarında; 2020 Ekim-Kasım-Aralık aylarında, 291 ev anketi -199 iş yeri anketi uygulanmıştır. 2. etap çalışmalarımızda 2021 Haziran ayına kadar yapılan ev anketi sayı; 315 iş yeri anketi sayısı 288’dir.3. Etapta 2021 Aralık ayında kadar yapılan ev ziyareti 62, iş yeri ziyareti 142’dir. 4. MEK 2022 Şubat ayı itibariyle başlamış olup; 178 ev ziyareti, 213 iş yeri ziyareti gerçekleştirilmiştir.”

 Mesleki Eğitime Kazandırma Programı kapsamında yapılan çalışmaların ise devam ettiği öğrenildi.

>>A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz (Özel Haber) 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR