Eğitim
Giriş Tarihi : 15-06-2013 09:42   Güncelleme : 15-06-2013 09:42

Ögrencilerin projesi birinci oldu

Inönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisligi Bölümü ögrencileri katildiklari Optimum Klima Santrali Tasarimi konulu Proje Yarismasi’nda 20 üniversite arasinda birincilik ve besincilik kazandi.

Ögrencilerin projesi birinci oldu

Havalandirma Sogutma Klima sektöründe faaliyet yürüten Systemair-HSK adli firma tarafindan Merkezi Iklimlendirme Sistemlerinde Enerji Verimliligini Tasarimda ve Uygulamada tesvik etmek amaciyla üniversitelerin Makine Mühendisligi Bölümü ögrencileri ne yönelik olarak 2 yilda bir düzenledigi 2’nci Optimum Klima Santrali Tasarimi konulu Proje Yarismasi sonuçlandi.

Yarismaya; Makine Mühendisligi Bölüm Baskani Prof. Dr. Suat Canbazoglu'nun danismanliginda ögrenciler Saban Yilmaz, Murat Ipek ve Halil Ibrahim Uc ile Makine Mühendisligi ögretim üyesi Yrd. Doç. Dr. I. Gökhan Aksoy danismanliginda ögrenciler Hasan Sami Karakaya, Nurettin Çelik ve Gülçin Ceylan'dan olusan takimlar katildi.

Yarismaya 20 üniversitenin toplam 23 takimla katildigi belirtildi, Inönü Üniversitesi Makine Mühendisligi bölümünün baskani Prof. Dr. Suat Canbazoglu'nun danismanliginda hazirlanan proje, Istanbul Teknik Üniversitesi projesi ile birlikte birincilik ödülüne layik görüldü ve 6 bin lira parasal destek kazandi.

Bu yarismada Gazi Üniversitesi takimi ikinci olurken, 3'lük ödülü verilmedi ve Inönü Üniversitesi Makine Mühendisligi bölümünün Yrd. Doç. Dr. I. Gökhan Aksoy'un danismanliginda hazirlanan diger projesi ise besinci oldu.

Inönü Üniversitesi ekiplerinin yaklasik 7 aylik bir çalismanin sonucu hazirladiklari her iki projenin, ön eleme ve ara rapor degerlendirme asamalarini basariyla geçtigi, finale kalan 4 üniversiteden ilk 5 proje arasina girdigi bildirildi. Projeler ayni zamanda ögrencilerin bitirme projesi olarak da kabul edildi. Daha önceki yillarda da benzer yarismalarda önemli dereceler elde eden Makine Mühendisligi bölüm baskani Prof. Dr. Suat Canbazoglu'nun yönetimindeki Makine Mühendisligi bölümünün, bu yil da basarilarini tekrarlamasi takdirle karsilandi. Yarismanin ödül töreni Istanbul’da gerçeklesti.