Malatya
Giriş Tarihi : 21-11-2012 10:33   Güncelleme : 21-11-2012 10:33

Ögrenciler Almanya'ya gidecek

Malatya Sehit Kemal Özalper Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, 2012 Avrupa Birligi Mesleki Egitim Programi Leonardo da Vinci Hareketlilik Projeleri çerçevesinde kabul edilen, "Is güvenliginin isletmelerde uygulanmasi" adli projesiyle, Almanya'nin Ludwighafen-Mannheim kentine gitmeye hazirlaniyor.

Ögrenciler Almanya'ya gidecek

Proje Koordinatörü Fikret Nurettin Kapudere, "Sehit Kemal Özalper Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin projesi, Hayatboyu Ögrenme ve Gençlik Programlari Türk Ulusal Ajansi tarafindan 2261 LDV genel proje basvurusundan, desteklemeye deger 140 proje içerisinde yer aldi. Temel düzeyde mesleki egitim almakta olan ögrencilerin (IVT) katildigi ülkeler arasi staj ve çalisma ziyareti olarak adlandirilabilecek hareketlilik faaliyetine; Rayli Sistemler, Motorlu Araçlar, Metal, Makine, Elektrik-Elektronik ve Bilisim teknolojileri alanlarindan toplam 24 ögrenci katilacak. Katilimci ögrencilerin belirlenmesi amaciyla okulun proje komisyonu tarafindan 8-9 Kasim 2012 tarihlerinde veli ve ögrenci bilgilendirme toplantilari gerçeklestirildi" dedi.
Kapudere, Avrupa Birligi Egitim ve Gençlik Programlari Merkezi Baskanligi'nin faaliyetleriyle Hayat Boyu Ögrenme Programi hakkinda su bilgileri verdi:
"Burada esas nokta, temel mesleki egitim ve sürekli mesleki egitimin Avrupa boyutunun güçlendirilmesi, kisilerin teori ve uygulama içeren faaliyetlerden, özellikle is baglantili egitimle deneyim kazanmaya tesvik edilmesi, dil becerilerinin, ülkeler arasi baglantilarin, egitmenler ve insan kaynaklari yöneticileri için basarili uygulamalarin degisimlerinin gelistirilmesidir. Leonardo da Vinci AB'ye üye ve aday ülkelerin mesleki egitime yönelik politikalarini desteklemek ve gelistirmek için yürütülen bir programdir. Bu program; ülkeler arasi isbirliginin kullanilarak mesleki egitim sistemleri ile uygulamalarinda kalitenin gelistirilmesini, yeniliklerin tesvik edilmesini ve Avrupa boyutunun yükseltilmesini amaç edinmistir. Projemiz ayni zamanda, 1999 yilindan beri Mannheim sehri ile Malatya sehrimizi gerçek anlamda kardes sehir yapmak için yaklasik 13 yildan beri büyük bir çaba sarf eden 'Avrupa Malatyalilar Sosyal ve Yardimlasma Dernegi'nin (AMDF) faaliyetlerine bir destek niteligi tasimaktadir."