Ekonomi
Giriş Tarihi : 06-09-2021 12:22   Güncelleme : 06-09-2021 12:22

Öğrenci Yurtlarına Zamlı Tarife

​​​​​​​ Pandemiden dolayı Malatya’da yaklaşık 2 yıldır kapalı olan ve hizmet veremeyen yurtlar, bu sene fiyatları yükseltti. Malatya’da kişi sayısı ve imkânlarına göre yurt fiyatları 8 bin ila 20 bin lira arasında değişiyor. Öğrencilerin öncelikli tercihi olan KYK yurtları ise yetersiz.

Öğrenci Yurtlarına Zamlı Tarife

Malatya'da ev kiralarının son günlerde afaki artışı, öğrencilere daha çok yurt tercihi yaptıracak. Yurtlar da bu yıl geçtiğimiz yıllara oranla daha pahalı olacak. 2 yıldır kapalı kalan yurtlarda barınma ücreti arttı. Tercihe göre yurt fiyatları 8 bin ve 20 bin lira arasında değişiyor. Yemek, oda sayısı, yurtların fiyatlarının değişiklik göstermesini sebep oluyor. Yurt-Der tarafından yapılan fiyat değerlendirmesinde yurt fiyatlarındaki yükselişin Pandemi şartlarına göre olduğu belirtildi.

KYK YURTLARI YETERLİ Mİ?

İnönü Üniversitesi’nde 41 bin, Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde ise yaklaşık 4 bin öğrenci eğitim görüyor. İnönü Üniversitesi tarafından paylaşılan istatistiki verilere göre Üniversitede eğitim ve öğretim gören öğrencilerin yüzde 60’ından fazlası şehir dışından Malatya’ya geliyor.

KYK Malatya İl Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre, kent genelinde öğrenci yurtlarındaki yatak kapasitesi 10 bin 472’ye çıktı. Bunlardan yaklaşık 6 bine yakını Kız öğrenciler için, geri kalanın ise Erkek Öğrenciler için tahsis edildiği öğrenildi. En son yapımı tamamlanan 2 bin kişilik Erkek Öğrenci Yurdu’nun kapasitesinin de dahil edildiği bu Yurtlar, yüz yüze eğitimin başlaması ile birlikte Yüksek Öğretim Kurularında eğitim gören öğrencilere hizmet verecek.

ÖZEL YURTLARDA DURUM NEDİR?

Malatya’da özel yurtların yatak kapasitesi ise yaklaşık 3 bin civarında seyrediyor. Pandemi ile birlikte 2 yıl kapalı kalan öğrenci yurtları yeniden eğitim ve öğretimin yüz yüze yapılması kararının ardından fiyat tarifelerini güncelledi. Kent genelinde öğrenci yurtlarında kalmak isteyenler 8 ila 20 bin TL arasındaki fiyatlarla kalacak yurt bulabiliyor. Yurt ücretleri ise oda sayısına, öğrenci yoğunluğuna, kampüse yakınlığına, verilen hizmetin niteliğine ve niceliğine göre değişiyor.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER