Asayiş
Giriş Tarihi : 05-02-2021 18:26   Güncelleme : 05-02-2021 18:26

Ocak Ayında 23 Kadın Öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu raporuna göre geçtiğimiz ocak ayında 23 kadın öldürüldü, 14 kadın ise şüpheli şekilde ölü bulundu. Kadın cinayetlerinin illere dağılımına bakıldığında en fazla cinayetin İstanbul’da olduğu görüldü. Ocak ayında İstanbul’da 7 kadın cinayeti kayıtlara geçti. Malatya’da ise 1 kadın cinayeti gerçekleştirildi

Ocak Ayında 23 Kadın Öldürüldü

Pandemi yasaklarının da uygulandığı ocak ayında öldürülen kadınların yüzde 70’i evlerinde öldürüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Raporu’na göre ocak ayında erkekler tarafından öldürülen 23 kadından 16’sının neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 2’si ekonomik, 5’i de boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü.

Kadın cinayetlerinin illere dağılımına bakıldığında en fazla cinayetin İstanbul’da olduğu görüldü. Ocak ayında İstanbul’da 7 kadın cinayeti kayıtlara geçti. Malatya’da ise 1 kadın cinayeti gerçekleştirildi.

Ocak ayında öldürülen 23 kadının, 7’si evli olduğu erkek, 6’sı birlikte olduğu erkek, 2’si eskiden birlikte olduğu erkek, 2’si akraba, 1’i eskiden evli olduğu erkek, 1’i babası, 1’i oğlu tarafından öldürüldü. 3 kadının ölümüne sebep olan kişilerin yakınlık durumu tespit edilemedi.

Kadınların 16’sı evinde, 2’si sokak ortasında, 1’i arabada, 1’i arazide, 1’i ıssız yerde, 1’i de otelde öldürüldü. 1’inin öldürüldüğü yer tespit edilemedi. Bu ay öldürülen kadınların yüzde 70’i evlerinde öldürüldü.

Ebubekir Atilla