Sağlık
Giriş Tarihi : 19-02-2017 15:53   Güncelleme : 19-02-2017 15:53

Obezite Çocuklarin Ruh Sagligini da Bozuyor

Son yillarda tüm dünyada ve özellikle gelismis ülkelerde obezitenin hizla artmasi, insan sagligini ciddi anlamda tehdit ediyor. Yetiskinler kadar çocuklarda da yaygin olan obezite; diyabet, kalp hastaliklari gibi ciddi rahatsizliklarin yani sira önemli psikolojik sorunlara da neden olabiliyor.

Obezite Çocuklarin Ruh Sagligini da Bozuyor

Memorial Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Ayhan Çeri, çagin hastaligi obezitenin çocuklar üzerindeki etkisi hakkinda bilgi verdi

 

FAZLA KILOLAR ÇOCUKLARIN ÖZGÜVENINI ZEDELIYOR

Obez çocuklar, obez olmayan yasitlarina göre daha sik psikolojik ve fiziksel saglik sorunlarina maruz kalabilmektedir. Obez olan çocuklar kendileri ile barisik bir hayat sürebildikleri gibi, bazen de içe kapanabilmekte, özgüvenini yitirmekte ve daha çok besin tüketme egilimine girerek bir kisir döngüye yakalanabilmektedirler. Ayni sekilde bu çocuklar zaman zaman arkadaslari tarafindan dislanabilmekte, kendileri ile alay edilebilmekte bu da dogal olarak çocugun psikolojisini olumsuz etkileyebilmektedir.

 

DIYABET ÇOCUKLARDA DA GÖRÜLEBILIYOR

Obezitenin neden oldugu fiziksel hastaliklar arasinda en sik görülenler diyabet, kalp hastaliklari ve astimdir. Bunlardan Tip 2 diyabet obez çocuklarda ve yetiskinlerde daha sik görülen bir rahatsizlik olup, tedavi edilmedigi takdirde çesitli doku ve organ hasarlarina neden olabilmektedir. Uygun diyet ve yasam tarzi degisiklikleri sayesinde hastalik erken evrelerde kontrol altina alinarak tedavi edilebilmektedir.

 

ÇOCUKLARDA KALP KRIZI RISKI ARTIYOR

Obez çocuklarda kolesterol ve tansiyon yüksekligi akranlarina göre daha sik görülen bir durum olup, bu da uzun vadede çesitli kalp ve damar hastaliklarina zemin hazirlamaktadir. Bunun sonucunda çocuklarda hayatin erken dönemlerinde kalp krizi ve inme riski daha çok artmaktadir. Astim, akcigerdeki havayollarinin enflamasyonu ve daralmasi ile seyreden bir rahatsizliktir ve çocuklar arasinda da hizla yayginlasmaktadir. Kronik bir rahatsizlik olan astim, diger tüm kronik rahatsizliklar gibi kisinin yasam kalitesi ve süresini ciddi anlamda olumsuz etkileyebilmektedir. Yapilan arastirmalarda nedeni tam olarak bilinmemekle beraber, obez çocuklarda astim sikliginin daha fazla oldugunu görülmektedir.

 

UYKU BOZUKLUKLARINA YOL AÇIYOR

Obez çocuklarda asiri horlama ve uyku apnesine daha sik rastlanmakta, bu da kalp-damar ve sinir sistemi üzerinde olasi saglik problemlerine yol açabilmektedir. Ayrica gün içinde yorgunluga ve konsantrasyon bozukluguna neden olabilmektedir. Kilolu çocuklarda eklem sertligi ve eklemlerde agri, karacigerde yaglanma, safra kesesinde tas olusumu, ergenlige daha hizli girme, kiz çocuklarinda asiri tüylenme ve adet bozuklugu gibi problemler de görülebilmektedir. Çocugun saglikli bir kiloya sahip olmasi için gereken en önemli sey onlarin yedikleri ve içtikleri gidalardan aldiklari kalorinin günlük aktivite ve fiziksel egzersizlerle dengelenmesidir. Kilo fazlasi olan çocuklarin normal büyüme ve gelisimine engel olmayacak sekilde günlük aldiklari toplam kalori miktari azaltilmali ve bunu yaparken mutlaka bir beslenme uzmanina danisilmalidir.

 

ÇOCUKLARI OBEZITEDEN KORUMANIN YOLLARI

Çocuk saglikli bir beslenme aliskanligi kazanmasi için motive edilmelidir.

Yüksek kalorili besinleri fazla tüketmesi önlenmelidir. Yüksek seker içerikli besinlerden ve tuzlu atistirmaliklardan uzak durmasi saglanmalidir.

Çocuklar fiziksel aktivitenin faydalari konusunda bilinçlendirilmelidir.

Çocuklarin günlük hayatta aktif olmalari saglanmali, haftanin 5 günü en az 60 dakika orta düzey efor gerektiren fiziksel aktivitelerde bulunmalari desteklenmelidir. Çocugun hareketsiz geçen zamani azaltilmalidir. Okumak ve ev ödevi yapmak için sessiz ve sakin bir ortam önemli olmakla beraber, çocugun bilgisayar ya da televizyon karsisinda geçirdigi zaman günlük 2 saat ile sinirlandirilmalidir.