Türkiye
Giriş Tarihi : 11-06-2013 16:24   Güncelleme : 11-06-2013 16:24

"Neyse CHP'yi suçlamadi"

CHP lideri Kemal Kiliçdaroglu, partisinin grup toplantisinda gündeme iliskin açiklamalarda bulundu

Iste Kiliçdaroglu'nun açiklamalarindan satir baslari:

"Gaz bombasi atiyorsunuz dogrudan hedef aliyorsunuz. Bunun birileri tarafindan dile getirilmesi lazim. Birilerinin bunu örtmemesi lazim. Bu konuda görev yerine getiren tek parti var. Halkinda yaninda olan CHP’dir. Neden konusuyorsunuz bunu. Neden konusmayacagiz. Niçin sahip çikiyorsunuz bu genclere diyorlar. Neden çikmayalim. Açik konusuyorum. Bu ülkeye demokrasi ya gelecek ya gelecek.

Gençler bizim gençlerimi, bizim çocuklarimiz bezim gelecegimiz. O gençleri gözardi edemeyiz .Onlarin hakli eylemlerinin yaninda kapi gibi CHP duracaktir. Dünya degisti, Türkye degisti Ataerkil toplumdan çocukerkil bir toplum olduk biz. Çocugun ihtiyaçlarini hiçbir anne baba göz ardi edemez. Çocuga kimse dokunamaz. Hiçbir genci bireysel bir avantaj pesinde olmadigini hepimiz biliyoruz. Genç delikanlidir. Kenti için köyü için ülkesi için halki için çalisan delikanlidir. Gençlerimize sahip çikmak onlari dinlemek de her siyasi parti liderinin temel görevidir. Gençlerimize apolitik dedik. Türkiye’ni ve dünyanin sorunun bilmiyor dedik. Bunlar bir seyden anlamaz bunlar bilgisayar çocuklari dedik. Ama gençler kendilerini bize de dünyaya da çok güzel sekilde anlatti. Küçük bir parkta yetisen bir filiz tüm dünyada ses getirdi. Çünkü bu kusak küresel bir kusak."

Gençleri hafife almayacagiz, dinleyecegiz. Bu gençlik daha fazla demokrasi daha fazla özgürlük diyor. Taksim Gezi Parki olayi bir sey daha ögretti. Emin ellere teslim etmis Mustafa Kemal Cumhuriyeti. Gençlere emanet etmis. Bizim gençlerimizi dünyayi biliyorlar, ülkemizi biliyorlar. Onlar Avrupali akranlarina göre daha ilerdeler. Onlarla her zaman gurur duyacagiz. Efendim 4 agaca bunlar sahip çikiyorlar diyorlar. Agaç sevgisi olmayan birinde insan sevgisi olabilir mi. Insan sevgisi olmayan biri bir ülkeyi yönetebilir mi. Bütün halk destek verdi. Dogrudur. Ama bir kara kafa dünyayi kesfetmemis, dünyayi kendi merkezi olan bir insan bunlara karsi çikti. O itegi kadar karsi çiksin nehir okyanuslara ulasacak.

Toplantidan hiçbir ayrim yapmadilar kendi aralarinda. Farkli görüslere sahiptiler. Farkli siyasi görüsleri savunuyorlar ancak bir arada bizim özel hayatimiza müdahale etme diyorlar. Hatta o kadar ki kendisine birkaç metreden gaz sikan polise bile el uzattilar. Ama bunlar yilmadilar. Kisisel beklentileri yoktu. O nedenle o gençlere hepimizin saygi duymasi gerekiyor.

Demokrasi sadece sandigi gitmek degildir. Bu ülkede 73 milyon yurttas yasiyorsa 76 milyon insan vergi öder. Kime öder. Hükümet toplar vergiyi ve harcar. Vatandas ödedigini vergiyi sorar, siyasi iktidar hesap verir. Türkiye henüz bu asmaya gelmedi. Gençlerime, vergi veren her yurttasima söylüyorum. Verdigin verginin hesabini sor. Demokrasinin kurallarindan bir tanesi hesap sormak. Siyasi iktidar da hesap verir.

Demokrasilerde siyasi otorite sivil toplum kuruluslarini dinleyecek ve onlarin sorunlarini çözecek. Çagdas demokrasilerde her kesimin fikri alinir, Biz de usulen yapilir. Demokrasiyi derinlestirmemiz gerekir. Hani birisi diyor ya Türkiye 2. Sinif demokrasi degil. Ne yazik ki Türkiye’de 3. Sinif diktatörlük var diyorlar. Diktatörlükten bir önceki asama. Taksim’deki gençlerimiz bu ülkede birinci sinif demokrasi istiyorlar.

Eger egemenligi parçalarsaniz demokrasiyi güçlendirirsiniz. O nedenle yasama yürüme ve yargi olusturulmus. Bir kisi hepsini yönetmesin diye. Benim polisim benim valim diyor. Bunlar senin babanin mali mi. Vali devletin valisi, polis devletin polisi. Ama sen bunlari kendi valin ve polisin haline getirdin. O nedenle ben sana diktatör diyorum Recep Tayyip Erdogan.

Polise sahip çikiyor. Polis halkin polisi senin polisi degil ki. Polis bizim çocuklarimiz onlar. Sen ne yaptin halkla polisi karsi karsiya getirdin. Hatay Dörtyol’da AKP milletvekilinin oglu polisleri siraya dizip hesap sormuyor muydun. Senin aklin neredeydin o zaman. Kalmissin polisin savunuyorsun. Neden orantisiz güç kullanildi. Polise saygimiz var. Kimsenin endisesi olmasin. Halkin polisine saygimiz var iktidarin polisini asla istemiyoruz. Halkin polise CHP sahip çikiyor. Halkin polisinin özlük haklarinin iyilestirilmesi için 3 tane öneri verdik. Recep Tayyip Erdogan’a sesleniyorum. Halkin polisinden yanaysan gel su polisin özlük haklarini düzeltelim. Her seyi istismar ettigi gibi polisleri de istismar ediyor, polisleri kullaniyor. Biz demokrasiyi bu ülkeye getiren siyasam parti olarak demokrasiyi sonuna kadar savunacagiz.

"SIZIN ANLADIGINIZ IKI DIL VAR"

Sizin anladiginiz dilden konusacagim dedi. Iki dil var. Bir dil siddet dili öbür dili sevgi dili. Siddet dilini kullanan Recep Tayyip Erdogan. Sevgi dilini kullanan gençlerimiz. Ne demek anladiginiz dilden konusacagim. Dövecek misin? Öldürecek misin? Demokrasi istiyor bu gençler. Demokrasi isteyenlerin öldürüldügü rejime dikta denir. Basindakine de diktatör denir.

Bütün Türkiye psikanalize merak sardi. Herkesi bir korku sardi. köse yazarlari bilim insanlari sade vatandas psikolog olduk. Hepimiz vazgeçirmeye çalisiyoruz. Ama ha yapma eyleme sert konusma memleketi felakete götüreceksin. Ama ben bildigimi konusacagim diyor. Sana degil ülkeye zarar veriyor. Her toplumun içinde provokatör olur. Her yere sizabilirler. Hepimizin ortak görevi provokasyona gelmemektir. Ama bir sorun var. Provokatör basbakan olursa ne olacak. Sorunumuz o. Ne söyledi. Gençler camiye bira siseleri ile girdi.

Akil var mantik var. Bir Recep Tayyip Erdogan’a cami hassasiyeti için olmasa da baska bir sey sormak isterim. Incirlik üstünde Kuran yirtilirken neden sesin çikmadi. Merak ediyorum Kuran yirtildi. Hepimizin bas taci ettigi kitap. Kuran yirtildiginda neden sesin çikmadi. Irak’ta milyonlarca Müslüman kadina tecavüz edildi. Senin sesin neden çikmadi Recep Tayyip Erdogan. Sen ne yaptin o tecavüzcülere basarilar diledin. Bu halk biz sunu unutmayacagiz.

"PROVOKATÖRSÜN SEN"

Siyaset adami sorumluluk sahibi olmak zorundadir. Camiye içki siseleri ile girdi demek sorumsuzluktur. Onun da ötesinde ahlaksizliktir. Hangi hirs yaptiriyor bunu. Yazik günah degil mi bu ülkeye. Aci ile gözyasi ile kurduk bu ülkeyi. Sen provokasyon yapiyorsun. Bir numarali provokatörsün sen. Kaldi ki bakin Gezi Parki’nda insanlar Miraç Kandili’nde insanlar birlikteydi. Orada Cuma namazi da kilindi. Bu toplum birbirine saygili. Herkes korkuyor. Acaba ne konusacak.

“NAL TOPLAYIP GELDI”

Sayin Basbakan Fas’a gitmeden önce Anadolu Ajansi bir haber verdi. Basbakan Fas Krali ile görüsecek diye. Görüstü mü, Reddetti Basbakan’i. Korku degil itibarsiz bir Türkiye Cumhuriyeti Basbakani yaratti. Iran’da da öyle olmadi mi . Bir gün beklettiler. Nal toplayip geldi. Ben rest çektim geldim bütün yandas medya yazdi. Fas krali reddetti neden sesiniz çikmiyor.

Son 10 yilin en büyük borsa düsüsünü yasadik. Türkiye büyük kayiplar yasadi. Bir haftada 12 milyar dolarlik kayip verildi. Çikip bir konusma yapiyorsun her sey berbat oluyor.

“NEYSE CHP’YI SUÇLAMADI”

Piyasadaki çalkantinin nedeni faiz lobisine yikti. Neyse bu sefer CHP’yi suçlamadi. Yapabilirdi. Tek ayak üstünde 40 tane yalan söyleyebilir. Bu ülkede faiz lobisi varsa yeni mi aklina geldi. Onlarin ümügünü sikacagim diyor. Sikmazsan namertsin.

Borcu sen aldi faiz lobisinden sikayet ediyorsun. Vatandastan aldigin verginden o borcu ödeyen sensin. Simdi sikayet ediyorsun. Neden oturuyorsun o koltukta. Sikilmasa sunu söyleyecek. O Gezi Parki’nda oturan gençler o borcu yapti diyecek.

FAIZ LOBISI

Faiz lobisine kim imkan sagliyor. Recep Tayyip Erdogan. Bizim saglayacak halimiz yok herhalde.

Eger faiz lobisinden sikayet ediyorsaniz siz 10 yildir neredeydiniz. Neden simdi akliniz basiniza geldi. Faizden sikayet eder bunlar degil mi. 1979-2002 ödenen faiz 135 milyar lira. 2002’den bu yana 498 milyar lira faiz ödendi. Açikla o zaman bunu Recep Tayyip Erdogan. Bu faiz kimin cebinden çikti. Herkes ödedi. Kim ödemedi. Recep Tayyip Erdogan. Çünkü onlar dünyaliklarina yeni dünyalik ödediler.

Eger siz ülkenin kazandigi gelirden 498 milyar lirayi faize öderseniz yatirima yapacak para kalmaz. Esnaf kardeslerime sesleniyorum. AKP’ye oy vermeye devam ederseniz kalanlariniz da kepenk kapatir.

“BU KADAR DA ATILMAZ KI”

Siyasetçi vatandasini asagilamaz. Dinin istismar etmez. Amaci dini istismar etmek. Senin dilin onlara leke sürmeye yetmez. Siyasetçi kul hakki yemez. Kul hakki yiyene hesap sorar. Bunlar kul hakki yiyorlar, yiyenlerin de sirtini sivazliyorlar. Bunlari yapilari böyle.

Siyasetçi yalan söylemez. Düsünün bir ülkenin Basbakani çikiyor Wallstreet’te polisler 17 kisiyi öldürdü diyor. Büyükelçi çikiyor açiklama yapiyor. Yok öyle bir sey diyor. Merak ediyorum Bir ülkenin Basbakani neden yalan söyler. Orada 17 kisi öldü biz de o kadar ölmedi mi demek istiyor. Bir ülkenin Basbakani bir büyükelçi tarafindan yalanlaniyor.

2 milyar 800 milyon agaç dikildi dedi. Hesap yaptik böyle bir sey olabilir mi. Yani 24 saat çalissalar her 20 dakikada bir robot gibi dikiyorlar. Atma Recep din kardesiyiz. Bu kadar da atilmaz ki.